- 1 Stomatolog naprawi ci zęby za darmo? (99 opinii)
- 2 Kim jest dietetyk - jak i komu może pomóc? (10 opinii)
- 3 NIK: brak wsparcia dla młodzieży w kryzysie (37 opinii)
- 4 Powrót do szkoły bywa stresujący. Jak rozmawiać? (71 opinii)
- 5 Podrzucili umierającego pod SOR. Nowe fakty (92 opinie)
- 6 Szczepionki przeciw grypie już w aptekach (86 opinii)
Tylko 13 proc. Pomorzanek skorzystało z profilaktyki raka szyjki macicy
Każdego roku w Polsce jest wykrywanych około 3 tys. przypadków raka szyjki macicy. W przypadku połowy pacjentek choroba jest diagnozowana za późno. Niestety cały czas niewiele osób korzysta z badań profilaktycznych - darmowej cytologii.
- 13,61 proc. uprawnionych mieszkanek Pomorza skorzystało w lipcu tego roku z możliwości wykonania bezpłatnej cytologii w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Sytuuje to nasze województwo na szóstym miejscu w kraju. Największą zgłaszalność (17,66 proc.) odnotowano w województwie świętokrzyskim, a najmniejszą (8,25 proc.) w lubuskim - wylicza Monika Kierat z pomorskiego NFZ.
Najwięcej pań skorzystało z badań w tym miesiącu w powiatach kwidzyńskim (27,79 proc.), człuchowskim (26,69 proc.) i starogardzkim (21,96 proc.), a najmniej chętnych było w powiatach lęborskim (4,11 proc.), puckim (5,51 proc.) oraz wejherowskim (7,93 proc.).
Od lat nie udaje się zwiększyć zainteresowania profilaktyką w naszym regionie - a poziom zgłaszalności utrzymuje się między innymi na stałym poziomie.
Polacy nie korzystają z Programu Profilaktyka 40 Plus
Na czym polega badanie cytologiczne?
Badanie cytologiczne ma miejsce na fotelu ginekologicznym. Lekarz pobiera materiał do analizy - komórki z kanału oraz tarczy szyjki macicy. Następnie jest przeprowadzana ocena mikroskopowa.
Podczas wizyty u ginekologa lekarz lub położna pobierają materiał do badania, który zostanie wysłany do oceny mikroskopowej. W zależności od wyników lekarz podejmie decyzję o dalszym działaniu.
Program realizują wszystkie poradnie położniczo-ginekologiczne, które mają podpisane umowy z NFZ, i wybrane poradnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), które podpisały umowę z NFZ na świadczenia położnej POZ w programie profilaktyki raka szyjki macicy.
Co piąty nastolatek zaszczepiony przeciw HPV. Od września młodsze dzieci z refundacją
Dramatyczne statystyki
Niestety niski poziom wykonywanej profilaktyki w naszym kraju łączy się z dramatycznymi danymi, jeśli chodzi o przeżywalność. W naszym kraju odnotowujemy jeden z najniższych odsetek przeżyć 5-letnich. Tymczasem wczesne wykrycie, na które pozwala właśnie cytologia, radykalnie zwiększa szanse przeżycia i wyleczenia.
- Rak szyjki macicy jest szóstym co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce - stanowi ponad 10 proc. nowotworów u kobiet. Rocznie jest wykrywany u około 3 tys. kobiet, a ponad połowa spośród nich umiera z jego powodu - dodaje Monika Kierat.
Opinie wybrane
-
2024-08-28 09:44
Większość kobiet wykonuje badania profilaktycznie zgodnie z zaleceniem, zarówno cytologię jak i badaniach piersi. Natomiast robią te badania prywatnie, za grube pieniądze bo chcą mieć dostęp do najlepszej diagnostyki (cytologia lbc, co-testing). Może NFZ powinien popracować nad wprowadzanie badań, które są teraz złotym standardem w diagnostyce, a nie opierać się na przestarzałych metodach, z małą skutecznością (cytologia szkiełkowa- czułość 60%)
- 60 1
-
2024-08-29 18:59
Prywatne badania
Ja rowniez jak wiele pan badam sie prywatnie co roku. Dzięki temu wykrylam guza w piersi, ktory okazal sie rakiem. Niestety NFZ ma czas, a chory czlowiek potrzebuje szybkiej diagnozy, zeby dluzej zyc. Im szybciej wykryta zmiana, tym lepsze rokowania. Badajcie sie bez strachu i oporow.
- 1 0
-
2024-08-28 16:32
(2)
Tak jak większość piszących kobiet, robię cytologię regularnie, ale prywatnie. Nie interesują mnie przestarzałe badania u przypadkowych lekarzy na NFZ, wolę płynną cytologię z testem w kierunku HPV u kochanej lekarki, do której chodzę prywatnie od dawna.
Jednocześnie cieszę się, że są takie akcje i programy, i zachęcam wszystkie kobiety, które nie wykonują badań np. z powodów finansowych, żeby z tego korzystały!- 11 0
-
2024-08-28 21:09
Prośba (1)
Czy mogłabyś dać namiary na tę fajną lekarkę?
- 3 0
-
2024-08-28 21:19
Jasne, pani dr Joanna Mastalerz - polecam z całego serca, przywróciła mi wiarę w ginekologów z powołania.
- 3 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.