• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Urazy sportowe lub bóle związane z pracą przed komputerem - jak je skutecznie wyleczyć?

14 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Choć praca przy komputerze nie wymaga podnoszenia ciężarów, często jest przyczyną bólu kręgosłupa. Choć praca przy komputerze nie wymaga podnoszenia ciężarów, często jest przyczyną bólu kręgosłupa.

Paweł jest programistą, codziennie wiele godzin spędza przed komputerem przez co zaczął odczuwać bóle kręgosłupa i nogi. Od lekarza usłyszał, że konieczna jest operacja. Zosia podczas ferii przewróciła się na nartach i zaczęła odczuwać bóle szyi i ręki. Na wizycie u lekarza dowiedziała się, że pomoże tylko operacja, na którą trzeba czekać kilka miesięcy. Czy faktycznie historie Pawła i Zosi muszą skończyć się wielomiesięcznym oczekiwaniem na powrót do zdrowia?



Jak pomóc takim osobom wyjaśnia dr Michał Woźnica, neurochirurg z wieloletnią praktyką w renomowanych placówkach medycznych w Polsce, ale również w Niemczech i innych krajach. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy już znajdziemy się w podobnej sytuacji jak Paweł czy Zosia?

Dr Michał Woźnica: Z mojego punktu widzenia najważniejsze jest indywidualne podejście do pacjenta. Celem numer jeden, który zawsze mi przyświeca nie jest zakwalifikowanie pacjenta do leczenia operacyjnego, ale znalezienie najlepszej drogi leczenia tak, żeby pacjent mógł w możliwie jak najmniej inwazyjny sposób wrócić do zdrowia i aktywności, także zawodowej.

Jakie mamy zatem możliwości postępowania z pacjentem?

W pierwszej kolejności analizuję z pacjentem możliwość fizjoterapii i innych form leczenia bezoperacyjnego. Jeżeli jednak przypadek jest poważny, można wykonać zabiegi mikrochirurgiczne, które od lat wykonywane są na świecie i stają się standardem w Polsce.

Na czym one polegają?

Teraz również w Trójmieście wykonuję zabiegi usunięcia dysku drogą mikrodyskoidektomi lędźwiowej, jak również endoskopowo, zabiegi odbarczenia kanału kręgowego, wertebroplastyki i stabilizacji w złamaniach lub chorobie zwyrodnieniowej. W chorobach kręgosłupa szyjnego wykonuję odbarczenie kanału kręgowego ze stabilizacją międzytrzonową, a w przypadkach młodych pacjentów implantowana jest proteza dysku co pozwala zachować ruchomość zoperowanego segmentu i opóźnia chorobę segmentu sąsiedniego, co jest szczególnie istotne w przypadku młodych, aktywnych fizycznie osób.

U wielu pacjentów, którzy trafili do mnie z problemami z codziennymi czynnościami, wykonanie takiego zabiegu pozwoliło na powrót do sprawności fizycznej, a nawet do uprawiania sportów ekstremalnych typu wspinaczka wysokogórska.

Jakie są najważniejsze przesłanki decydujące o tym jakie leczenie należy zlecić danemu pacjentowi?

Na sposób przyjętego leczenia wpływa wiele indywidualnych czynników jak stan zdrowia pacjenta i jego preferencje. Moim zdaniem jeśli tylko jest to możliwe w pierwszej kolejności powinno się zastosować fizjoterapię i leczenie przeciwbólowe. Leczenie operacyjne proponowane jest w przypadku nieskuteczności leczenia zachowawczego.

Dr Michał Woźnica neurochirurg i założyciel placówki Neurocentrum MiwoMed, która stawia na indywidualne podejście do pacjenta. Z usług placówki skorzystało już kilka tysięcy zadowolonych pacjentów. Placówka mieści się w Gdańsku-Wrzeszczu i specjalizuje się w leczeniu chorób układ nerwowego i układu narządu ruchu, w tym kręgosłupa. Pacjenci korzystają także z usług fizjoterapeuty, konsultacji ortopedycznych oraz leczenia chorób sercowo-naczyniowych.
W przypadku bólów głowy i profilaktyki udaru pomocą służy neurolog dr Monika Sykut-Filipczyńska.

Niekwestionowanym atutem placówki jest współpraca z dr Jarosławem Bortnowskim, specjalistą ortopedii i traumatologii narządu ruchu, specjalistą medycyny sportowej, współpracującym z Centralnym Ośrodkiem Medycyny Sportowej w Warszawie i Polskim Komitetem Olimpijskiem oraz Polskim Komitetem Paraolimpijskim, który prowadził olimpiczyków i paraolimpijczyków podczas olimpiad, m. in Igrzyska Paraolimpijskie 2016 Rio de Janeiro, Zimowe Igrzyska Olimpijskie Młodych Lousanna 2020, Igrzyska Paraolimpijskie Tokyo 2020 oraz Igrzyska Paraolimpijskie w Pekinie 2022.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Wydarzenia

Nieśmiałość można pokonać - Bezpłatne konsultacje psychologiczne

konsultacje

Aktywność fizyczna w profilaktyce

konferencja, badania, konsultacje

Festiwal zdrowia Holistyka

50 - 399 zł
wykład, warsztaty, badania

Najczęściej czytane