- 1 Nowe uzdrowisko w Sopocie zadba o płodność i długowieczność (19 opinii)
- 2 Polacy coraz częściej szukają pomocy psychologa i psychiatry (232 opinie)
- 3 W Gdyni znów otworzą izbę wytrzeźwień (118 opinii)
- 4 Czy zdrowe jedzenie musi być drogie? (55 opinii)
- 5 Lekarze walczą o życie kilkumiesięcznego dziecka z krztuścem (195 opinii)
- 6 Dzieci poczęte z in vitro z większym ryzykiem chorób serca? (85 opinii)
Zdrowe i mocne paznokcie świadczą o dobrej kondycji naszego organizmu. Łamliwe, osłabione i rozdwajające się mogą wskazywać na choroby, brak witamin i składników mineralnych. Pękanie, matowość czy kruchość mogą być wywoływane rożnymi przyczynami. Sprawdziliśmy co je powoduje, na co zwracać uwagę i jak sobie z nimi radzić.
Aby rozpocząć leczenie należy odpowiednio zdiagnozować problem.
- Przyczyny zaburzeń jakości naszej skóry i paznokci mogą być wewnątrzpochodne jak i zewnątrzpochodne. Do pierwszych należą rożne choroby ogólnoustrojowe np. autoimmunologicze, niedoborowe, układowe, genetyczne, łuszczyca i inne. Wśród drugich są takie choroby, jak najczęściej spotykana grzybica paznokci lub skóry - mówi dermatolog, Beata Larczyńska-Rogowska z Beauty Derm Instytut.
Szukasz gabinetu kosmetycznego w Trójmieście? Skorzystaj z katalogu trojmiasto.pl
Najczęstszymi chorobami, których oznaką jest łamliwość paznokci, są: anemia, choroby serca, zanokcica, infekcje paznokci oraz zmiany skóry takie jak: łuszczyca, liszaj, egzema.
Zarówno zmiany długotrwałe jak i nagłe dobrze jest skonsultować z lekarzem lub kosmetyczką, którzy poza ich obejrzeniem powinni przeprowadzić z nami wywiad. Dzięki temu wykluczymy podejrzenia lub będziemy mogli podjąć właściwą drogę ich leczenia.
I znów ta dieta...
O ile przyczyną nie jest choroba, w większości przypadków za osłabienie i kruchość paznokci odpowiada nieprawidłowa dieta. Małe, białe plamki na płytce paznokcia brzmią znajomo? Ich przyczyn powinniśmy szukać właśnie w niedoborze witamin i minerałów.
- Największym wrogiem pięknych i zdrowych paznokci jest zła dieta - mówi Małgorzata Songin, dietetyk z gdańskiego centrum zdrowia i urody Body Mind. - Preparaty do pielęgnacji paznokci nie są w stanie zapewnić im tego, co pełnowartościowe posiłki. Dieta dla zdrowych i mocnych paznokci powinna być bogata w białko, magnez, krzem, żelazo, wapń, cynk i witaminy z grupy B.
Gdzie je znajdziemy? Pestki (np. dyni lub słonecznika), ryby, kasza, ryż, pieczywo pełnoziarniste, drożdże, nabiał, jaja, ciemnozielone warzywa liściaste (np. sałata, szpinak, natka pietruszki, botwina), rośliny strączkowe, czerwone i pomarańczowe warzywa takie jak marchew dynia, papryka, pomidory, owoce (np. morela, pomarańcza, śliwki) jak również galaretki i dżemy.
Dodać trzeba, że zalecane jest unikanie mocnej kawy i herbaty oraz alkoholu, które wypłukują cenne witaminy z organizmu.
Dietę możemy wspomóc suplementacją. Produkty godne uwagi powinny zawierać ziele skrzypu polnego, cynk, l-cysteinę, biotynę (czyli witaminę B7) lub całą grupę witamin B, kwas pantotenowy i foliowy, jod, wapń, krzem, żelazo, beta-karoten (przynajmniej kilka z wymienionych).
Pielęgnacja
Jest równie ważna co zbilansowana dieta. Na co zwracać uwagę, czego unikać, co stosować?
- Do najczęstszych czynników zewnętrznych, które nie sprzyjają mocnym paznokciom, jest kontakt z detergentami czy benzyną, rozpuszczalnikami, zmywacze na bazie acetonu, częste moczenie rąk, używanie niewłaściwych narzędzi, a także ich przedłużanie np. akrylem. - tłumaczy kosmetolog Agnieszka Kołakowska, właścicielka Gabinetu Urody Milagro.
- Aby cieszyć się pięknymi paznokciami niezbędna jest odpowiednia ich pielęgnacja w domu - informuje Iwona Marzejon, stylista paznokci w Body Mind. - Nie powinno się obgryzać paznokci i wycinać skórek, a dłonie powinniśmy chronić przed detergentami i pamiętać, żeby zawsze przy pracach domowych używać rękawiczek ochronnych.
Unikajmy moczenia paznokci również przed manicure, piłowania górnej płytki paznokci polerką, używania nożyczek bądź cążek, a także gruboziarnistych pilników (zwłaszcza metalowych). Odpowiednie piłowanie (pod kątem 45 stopni od wolnego brzegu) pilnikiem drobnoziarnistym szklanym, papierowym lub kryształowym uszczelni jego krawędź i zapobiegnie rozdwajaniu.
Pamiętajmy też, by stosując lakiery wcześniej zaaplikować bazę, która ochroni płytkę przed przebarwieniem i/lub wzmocni, w zależności od wybranego podkładu. Pomocne mogą być też specjalne odżywki do paznokci, jednak tu trzeba być uważnym, nie każda odżywka na dłuższą metę wydaje się być odpowiednia.
- Istnieje również mroczna strona środków do pielęgnacji, mianowicie aldehyd mrówkowy (formaldehyd) - ostrzega Agnieszka Kołakowska. - Warto czytać dokładnie składy lakierów do paznokci i unikać tej substancji. Jest to pochodna formaliny, która denaturuje białka, rozpuszcza keratynę i działa drażniąco, przy dłuższym stosowaniu może spowodować chorobę zwaną - onycholizę, czyli oddzielenie płytki od łożyska.
Wprowadzenie zdrowych nawyków zapobiegnie podobnym problemom w przyszłości. Zaprzyjaźnijmy się z gumowymi rękawicami, po każdym użyciu zmywacza z acetonem umyjmy dłonie (najlepiej używać zmywaczy bezacetonowych z witaminami i wyciągami roślinnymi), a po każdym kontakcie paznokci z wodą powinniśmy nałożyć solidną porcję kremu. Pomogą nam kremy tłuste i mocno odżywcze (np. z pszczelim woskiem), specjalne balsamy lub olejki (np. arganowy, z orzechów makadamia, rycynowy) czy oleje (np. kokosowy). Ulgę odczują także po kąpielach np. w oliwie z oliwek, siemieniu lnianym, parafinie lub żelatynie. W gabinecie kosmetycznym warto skorzystać z zabiegu manicure japońskiego.
- Japonki znalazły sposób na pielęgnację rozdwajających się i łamliwych paznokci ponad 400 lat temu - przekonuje stylistka paznokci Iwona Marzejon. - Manicure japoński wzmacnia naturalną płytkę i nadaje jej połysk różowej perły.
Pielęgnacja paznokci kruchych, łamliwych, rozdwajających się, jak i ta mająca na celu zapobieganie tego typu problemom, nie jest skomplikowana. Najważniejsza jest systematyczność. Trzeba się uzbroić w cierpliwość, bowiem dobre rezultaty będą widoczne dopiero po pewnym czasie. Warto na nie poczekać bo efekt może nas pozytywnie zaskoczyć.
Miejsca
Opinie (17) 3 zablokowane
-
2016-03-13 12:20
Bzdura.
Nie każdy ma cudowną, dużą, idealnie kształtną płytkę.
- 13 4
-
2016-03-13 15:52
(1)
Wygląd paznokcia to - podobnie jak każdej innej części ciała - w dużej mierze zasługa GENÓW. Jeśli ktoś dostał po rodzicach zakodowane: krucha płytka, kształt asymetryczny itp. itd. to może robić wiele, by to poprawić, ale i tak tego kodu całkiem nie pobije i nie będzie miał nigdy naturalnych paznokci jak ta kobieta na zdjęciu.
- 24 3
-
2016-03-13 17:08
zdaje sie, ze kobieta na zdjeciu nie ma naturalnych paznokci..
- 10 3
-
2016-03-13 15:59
Zaburzenia pracy tarczycy (1)
To jest główny powód łamliwych paznokci. Żadna dieta, ani piłowanie pod kątem 45 stopni tego nie zmieni. Brak słowa o tej bardzo powszechnej obecnie chorobie w artykule.
- 11 6
-
2016-03-13 16:05
Ja choruję na Hashimoto, które spowodowało niedoczynność tarczycy, a paznokci zazdroszczą mi wszystkie dziewczyny. Rosną długie, nie łamią się, nie rozdwajają. A nie łykam żadnych witamin i nie stosuję odżywek.
- 6 2
-
2016-03-13 18:05
rówież sądzę, że to bzdura
Jem wszystkie wymienione w artykule produkty, staram się odżywiać zdrowo. Nie choruję, na żadne przewlekle choroby a paznokcie mam słabe (łamliwe, mała płytka). Włosy również są słabe.
Mam koleżanki, które non stop biegają do lekarza, gdyż ciągle coś im dolega. Łykają leki itd. Natomiast paznokcie mają piękne.
Nie ma na to reguły.- 14 3
-
2016-03-14 09:11
obleśne
- 0 3
-
2016-03-14 13:39
dystans :) (1)
może można na to spojrzeć bardziej ogólnie, wyłączając wszelkie wyjątki, że ja choruje a mam, po prostu, gdy zawsze miałam ładne paznokcie a teraz mi się popsuły, to może mieć na to wpływ kilka czynników, warto wiedzieć takie rzeczy
- 1 2
-
2016-03-14 18:37
Kobieto skoncentruj się i napisz z sensem
- 1 0
-
2016-07-25 01:38
...
U mnie problem z paznokciami na prawdę trwał długo, odżywki pomagały tylko na chwilę, jak tylko przestawalam malowac to znowu mi sie rozdawajały i tak jakbym nic nie robiła z tymi paznokciami. dopiero jak zaczęłam od środka wspomagać się oeparolem piękna skóra, włosy to zaczęło na prawdę działać , teraz mam twardą płytkę, paznokcie w końcu sporo odrosły, żaden nie pękł :) lubie miec takie dlugie paznokcie, lepiej sie czuje i wtedy maluje sobie je na rozne kolory, co jest super zabawą
- 0 0
-
2016-08-30 18:02
grzybica a paznokcie
Już nie mogę się doczekać, kiedy będę miała takie piękne paznokcie, jak te ze zdjęcia. Został ostatni puls doustnego leczenia grzybicy i koniec. Teraz będą piękne i zdrowe paznokcie.
- 0 0
-
2016-09-16 16:50
re
Przy new nails odmiana wyglądu paznokci naprawdę wymagała dosłownie kilku tygodni. Tak więc nie widzę potrzeby kombinowania. Powiedzmy, że wszystko udało się odwrócić naprawdę bardzo szybko i teraz jest w porządku, a jak będzie dalej, to dopiero czas pokaże.
- 0 0
-
2016-09-19 16:32
re
Na wzmocnienie wystarczy new nails - kwestia kilku tygodni i naprawdę powinniście zauważyć dużą zmianę stanu płytki paznokcia. U siebie na to naprawdę długo czekałam, ale przynajmniej jak na razie nic złego się nie dzieje. Paznokcie są zdrowe.
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.