- 1 Tabletka "dzień po". Kto korzysta z antykoncepcji awaryjnej? (151 opinii)
- 2 Co najczęściej poprawiają w urodzie kobiety? (32 opinie)
- 3 Czy muzyka może pomóc w uzależnieniu? (44 opinie)
- 4 Co z gdańskim programem wsparcia prokreacji? (85 opinii)
- 5 Alkohol, marihuana czy wirus HPV - jak uniknąć nowotworu szyi i głowy? (48 opinii)
- 6 Medyczna marihuana wypada z receptomatów (98 opinii)
Zrekonstruowali pierś tkankami pacjentki. Pierwsza taka operacja w WCO
Gdańscy lekarze rozpoczęli wykonywanie operacji rekonstrukcji piersi z wykorzystaniem tkanek własnych pacjentek. To nowy rozdział w historii placówki, która teraz może oferować zabiegi u pacjentek z powikłaniami po radioterapii. - W przypadku rekonstrukcji płatami z tkanek brzucha operacja jest stosunkowo trudna do wykonania, a jej kluczowy element odbywa się pod mikroskopem operacyjnym - mówi dr n. med. Paweł Kabata.
- Jest to metoda z zakresu zaawansowanych technik rekonstrukcyjnych, którą najczęściej stosujemy w przypadku powikłań leczenia, przede wszystkim u pacjentek poddawanych radioterapii. Niestety tego typu leczenie może doprowadzić do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych znajdujących się na brzegach ran. Wykorzystując pobrane płaty z brzucha lub z pleców, otrzymujemy wtórne unaczynienie, co też jest kluczowe dla dalszego przebiegu gojenia - mówi dr n. med. Paweł Kabata z Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku.
Pionierska rekonstrukcja piersi. "Jestem szczęśliwa"
Tkanki zmieniają się wraz z całym organizmem
Kilka tygodni temu w WCO wykonano dwa takie zabiegi. W pierwszym wypadku pacjentka zmagała się z powikłaniami po radioterapii, co wymusiło uzupełnienie ubytku własnymi tkankami. Druga pacjentka miała agresywną wznowę i biorąc pod uwagę wykonanie podwójnej radioterapii i wycięcia szerokich obszarów chorych tkanek, było to jedyne możliwe postępowanie.
- W przypadku rekonstrukcji płatami z tkanek brzucha operacja jest stosunkowo trudna do wykonania, a jej kluczowy element odbywa się pod mikroskopem operacyjnym. Dostrzegamy również inne zalety tej metody. Przede wszystkim wykorzystujemy naturalne tkanki, które zmieniają się wraz z całym organizmem pacjentki. Tak nie dzieje się w przypadku sztucznych implantów, które np. mogą być bardziej widoczne po schudnięciu i doprowadzać do dysproporcji - wyjaśnia dr n. med. Paweł Kabata.
Tego typu operacja jest jednak zalecana wyłącznie pacjentom o określonym stanie klinicznym.
- Ze względu na wielkość operacji i jej obciążający charakter tego typu zabiegi zalecane są pacjentkom z dużymi powikłaniami spowodowanymi radioterapią lub dużymi ubytkami po leczeniu chirurgicznym - dodaje dr n. med. Paweł Kabata.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2024-08-12 18:36
Szacunek dla lekarzy i duzo sily dla pacjentek walczacych z rakiem
- 20 0
-
2024-08-12 16:53
(3)
Pomyślcie tylko co tylko zrobili by ci lekarze mając takie pieniądze, które żle "zagospodarował" np. Obajtek!!! Szacunek na tych lekarzy i ich rodzin. Prawdziwa pasja i poświęcenie. Niestety ten kraj w branżach naukowych i tych wysoce specjalistycznych trzymają tylko ludzie z pasją robiąc wiele rzeczy charytatywnie.
- 24 7
-
2024-08-15 22:43
Obajtek to jeden z pisowskich "słupów"
Pis ukradł miliardy naszych pieniędzy
- 0 3
-
2024-08-12 17:47
(1)
Piszesz to jako czytelnik czy były pacjent? Realia obsługi w służbie zdrowia znacząco odbiegają od medialnego wizerunku.
- 4 2
-
2024-08-12 19:42
To zależy
na kogo trafisz. Ostatnio rodziliśmy na zaspie i położne były świetne.
- 0 0
-
2024-08-13 03:43
(1)
To nie jest żadna nowość robią to już dawno tylko w innych ośrodkach odgrzewane kotlety
- 3 5
-
2024-08-13 06:33
Czytaj ze zrozumieniem
Nie twierdza ze sa pierwsi w galaktyce. Zwyczajnie ich osrodek zaczal wykonywac takie procedury.
- 5 1
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.