oceń »

Oksywie

adres
Gdynia

O nas

Nadmorska dzielnica znajdująca się w północnej części Gdyni. Kojarzona głownie z Portem Wojennym.

Oksywie to północna dzielnica Gdyni, sąsiadująca bezpośrednio z Portem Wojennym i jego zabudowaniami. Na terenie Oksywia znajdują się ponadto liczne obiekty pełniące niegdyś funkcje militarne oraz wojskowe - np. nieczynna strzelnica czy schrony. Z kilku miejsc dostrzec można także Torpedownię Formoza, zbudowaną przez Niemców w czasie II Wojny Światowej jako obiekt badawczy, wykorzystywany do próbnego strzelania torped. Samo Oksywie stanowiło także ostatni punkt oporu Niemców w trakcie akcji wyzwalania miasta spod niemieckiej okupacji.

Na Oksywiu znajduje się jeden z najstarszych gdyńskich kościołów: Kościół pw. św. Michała Archanioła. Położony jest on na wysokim wzniesieniu, u stóp którego powstał przykościelny cmentarz. Warto także odwiedzić położone w pobliżu Rondo Bitwy pod Oliwą, przy którym wnosi się majestatyczny budynek Komendy Portu Wojennego Gdynia.

Zabudowa Oksywia jest bardzo zróżnicowana - znaleźć tutaj można zarówno ogródki działkowe, domy jedno- i wielorodzinne, jak i bloki z wielkiej płyty. W ostatnim czasie przybywa również nowych osiedli realizowanych przez trójmiejskich deweloperów.

Na terenie Oksywia nie brakuje placówek oświatowych. Oprócz budynków Akademii Marynarki Wojennej, mieszczą się także: szkoła podstawowa oraz liceum.

Komunikację z centrum miasta zapewnia kilka linii autobusowych. Do trójmiejskiej obwodnicy łatwy dojazd zapewnia Trasa Kwiatkowskiego.

Podyskutuj o tej dzielnicy na forum Oksywie