oceń »

Stadion MOSiR Lechia Gdańsk

adres
Gdańsk, Romualda Traugutta 29 pokaż na mapie
 
zgłoś do aktualizacji

O nas

Stadion należący do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, na którym swoje mecze rozgrywa Lechia Gdańsk. Mieści się przy ul. Traugutta 29 w Gdańsku Wrzeszczu. Pojemność: 15. 000 widzów.

Stadion należący do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, na którym swoje mecze rozgrywa Lechia Gdańsk. Mieści się przy ul. Traugutta 29 w Gdańsku Wrzeszczu.

Stadion przy ulicy Traugutta 29 w Gdańsku Wrzeszczu to miejsce niemal czczone przez kibiców gdańskiej Lechii. To również miejsce wielu wydarzeń nie związanych z piłką nożną, jak np. zawodów lekkoatletycznych. Znajduje się w charakterystycznej niecce, otoczony jest parkiem - to sprawia, że jego położenie jest niezwykle malownicze.

Obiekt zbudowano w 1927 roku, a następnie dwukrotnie modernizowano - w 1935 i 1983 roku. Obecnie piłkarskie spotkania może tu oglądać 15 tysięcy widzów. Słynne trybuny stadionu to Prosta i pod Zegarem, gdzie siedzą najbardziej zagorzali sympatycy. Rekord frekwencji padł w 1983 roku, gdy mecz miejscowych biało-zielonych ze słynnym Juventusem Turyn oglądało 40 tysięcy fanów.

Legenda stadionu Traugutta narosła w czasach komunizmu w Polsce. Był on bowiem miejscem oporu przeciwko ówczesnej władzy. To tutaj podczas meczów kibice ubrani w biało-zielone barwy wznosili nieskrępowani okrzyki na cześć "Solidarności". To tutaj pozdrawiali Lecha Wałęsę. Często kończyło się to walkami z policją na gdańskich ulicach. Do dzisiaj kibice Lechii wywieszają flagę z napisem "A na drzewach zamiast liści, będą wisieć komuniści".

Z racji awansu Lechii Gdańsk do piłkarskiej ekstraklasy stadion czekają niemałe zmiany. Wszystko po to, aby zespół nie miał problemów z uzyskaniem niezbędnej licencji na granie w najwyższej klasie rozgrywkowej. W marcu na stadionie zamontowano jedno z najmocniejszych w kraju oświetleń, w maju rozpoczęła się wymiana murawy. Podgrzewana trawa pojawi się do końca lipca.

Montaż nowej murawy sprawi, że ze stadionu zniknie okalająca boisko bieżnia, a długość boiska zmniejszy się ze 110, do 105 metrów. Dzięki temu piłkarze nie niszcząc nowej trawy, będą za bramkami mieli miejsce np. do przedmeczowej rozgrzewki i treningów.

Na przełomie lipca i czerwca mają być również wymienione krzesełka na trybunie krytej. Zainstalownych zostanie 1800 siedzisk z oparciem i 200 składanych. Obecne siedziska bez oparcia znajdą się najprawdopodobniej na trybunach za bramkami.

Inne zmiany, które umożliwią rozgrywanie we Wrzeszczu meczów ekstraklasy to instalacja systemu monitoringu, zmiana nagłośnienia, ustawienie kołowrotków z elektronicznym systemem dostępu, remont pomieszczeń socjalnych, remont dachu trybuny krytej.

Obiekt sportowy na Traugutta to jednak nie tylko stadion piłkarski. To również pełnowymiarowe boisko treningowe ze sztuczną trawą i oświetleniem, siedem ziemnych kortów tenisowych (dwa z oświetleniem), hala tenisowa z dwoma kortami o podłożu dywanowym, hala gier z zapleczem socjalnym, siłownia, sala lekkoatletyczna, sala konferencyjna, hotel.

Dojazd: tramwaje 2, 6, 11, 12, 15 (przystanki Opera Bałtycka lub Smoluchowskiego), autobus linii B (przystanek Akademia Medyczna w Gdańsku), Szybka Kolej Miejska (przystanek Gdańsk Politechnika).

Poczytaj także o trójmiejskich drużynach piłkarskich
- LECHIA GDAŃSK
- ARKA GDYNIA
- BAŁTYK GDYNIA
- LECHIA II GDAŃSK
- ARKA II GDYNIA

Gospodarzem Stadionu jest Klub Lechia Gdańsk:
Rok założenia: 1945

Barwy: biało - zielone

Sukcesy:
zdobywca Pucharu Polski (1983 r.)
zdobywca Super Pucharu Polski (1983 r.)
udział w Pucharze Zdobywców Pucharów (1983 r.)
brązowy medal Mistrzostw Polski (1956 r.)
finał Pucharu Polski (1955 r.)
17 sezonów w 1. Lidze Polskiej

Najwyższe zwycięstwo:
Lechia Gdańsk - Olimpia Grudziądz 12:0

Galeria zdjęć