Wartownia nr 1 na Westerplatte - Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

Na przylądku Westerplatte, w miejscu, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa, znajduje się cmentarz poległych w 1939 r. żołnierzy polskich, ocalała Wartownia nr 1, ruiny koszar i Wartowni nr 3, czołg oraz stojący na usypanym po wojnie kopcu Pomnik.

O nas

Wartownia nr 1, jedyny ocalały obiekt militarny byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, który przetrwał działania wojenne 1939 roku. Jest to budynek o wymiarach 7x7 m, wzniesiony z żelbetonu w latach 1933-1934. 29 czerwca 1974 roku otwarto w odbudowanej Wartowni Izbę Pamięci Narodowej, a 2 stycznia 1980 r. minister kultury i sztuki przekształcił ją w Oddział Muzeum Historii Miasta Gdańska, obecnie Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Na przylądku Westerplatte, w miejscu, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa, znajduje się cmentarz poległych w 1939 r. żołnierzy polskich, ocalała Wartownia nr 1, ruiny koszar i Wartowni nr 3, oraz stojący na usypanym po wojnie kopcu Pomnik Obrońców Wybrzeża, odsłonięty w 1966 roku.

Ekspozycja w Wartowni odtwarza jej wnętrza z września 1939 roku. W korytarzu znajduje się siedem tablic z brązu, które symbolizują siedem dni ciężkich walk obrońców Westerplatte. Plansze ze zdjęciami i mapkami ukazują dawne dzieje półwyspu i Wojskowej Składnicy Tranzytowej. W głównej sali prezentowana jest makieta topograficzna z zaznaczeniem sytuacji bojowej z 1 września 1939 roku. Można obejrzeć prezentowane fotografie dokumentalne, broń i wyposażenie żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 r. Ekspozycje uzupełnia model pancernika Schlezwig-Holstein w skali 1:100. W kolejnej sali eksponowane są różne pamiątki po żołnierzach Westerplatte i fotokopie dokumentów.

Przed Wartownią ustawione są dwa oryginalne pociski z pancernika Schlezwig-Holstein o wadze 330 kilogramów każdy.

Przyszłość: Muzeum Historyczne Miasta Gdańska podejmuje wszelkie działania zmierzające do rozbudowania prezentacji i jej stałego wzbogacania o nowe zabytki związane z historią obiektu. Ponieważ niewielka powierzchnia wystawiennicza, wynikająca z czysto militarnego przeznaczenia Wartownii, ogranicza możliwości ekspozycyjne, Muzeum koncentruje swoje wysiłki również na organizowaniu przedsięwzięć o charakterze plenerowym, będących w ścisłym związku z wydarzeniami i rocznicami dotyczącymi historii Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. 1 września każdego roku, w ramach uroczystości związanych z wybuchem II wojny światowej, Wartownia nr 1 otwierana jest o godzinie 4 rano, natomiast w rocznicę przybycia pierwszego oddziału wartowniczego WST Westerplatte odbywa się symboliczna zmiana warty (18 stycznia 1926).

dojazd autobusem linii 106 i 158

Ceny biletów
3 zł - bilet normalny
2 zł - bilet ulgowy

Obiekt prezentowany w Przewodniku po Trójmieście.

Wartownia nr 1 na Westerplatte - Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

adres
80-317 Gdańsk, mjr. Henryka Sucharskiego pokaż na mapie
tel 58 767-91-64
e-mail
westerplatte@mhmg.pl
www
godziny otwarcia
codziennie9:00 - 16:00
Podane godziny otwarcia obowiązują do 31 października 2013 roku. Ponowne otwarcie Wartowni nastąpi w 2014 roku.
ocena
dodaj ocenę

Lokalizacja na mapie