Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im Tadeusza Tylewskiego

Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im Tadeusza Tylewskiego

Wybierz numer

531-392-336
d...@gumed.edu.pl pokaż
Dziś nieczynne więcej
  • Zdjęcie 1/3 - Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im Tadeusza Tylewskiego Gdańsk 4
  • Zdjęcie 2/3 - Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im Tadeusza Tylewskiego Gdańsk 3
  • Zdjęcie 3/3 - Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im Tadeusza Tylewskiego Gdańsk 2
 

O nas

Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego to jeden z najstarszych i najbardziej utytułowanych zespołów w Polsce! Dołącz do nas!
Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego to twórca 75-letniej tradycji działalności artystycznej dla środowiska swojej Alma Mater oraz szerokiego grona miłośników wysokiej kultury muzycznej. Zespół koncertował w 25 krajach świata i jest dumnym posiadaczem nagród na prestiżowych festiwalach i konkursach chóralnych, a szczególnie zaznaczył swą klasę w: (2018) 9TH ISOLA DEL SOLE - INTERNATIONAL CHOIR COMPETITION AND FESTIVAL (Grado, Włochy) – Złoty Dyplom (2017) na VIII Krakowskim Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych – I miejsce, (2015) Wejherowo - 22 Ogólnopolski Festiwal Pieśni o Morzu – 3 nagrody, (2014) Ryga - 8 Światowa Olimpiada Chóralna  (Łotwa) – Złoty i Srebrny Medal, (2013) Lago di Garda - Międzynarodowy Festiwal Chóralny (Włochy) – Złoty Dyplom, (2008) Ohrid - Międzynarodowy Festiwal Chóralny  (Macedonia) – Grand Prix, (2006) Xiamen - 4 Światowa Olimpada Chóralna (Chiny) – Złoty i Srebrny Medal, (2002) Pardubice - XVII Międzynarodowy Konkurs Chórów Akademickich IFAS  (Czechy) – 3 główne nagrody, (2000) Hajnówka - XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej – I miejsce, (1998) Rumia - X Ogólnopolski Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Ormińskiego – I miejsce.
Ambicją chóru jest nieustanny rozwój i poznawanie nowych gatunków muzycznych wraz z ich kulturowym dziedzictwem, czemu służy uczestnictwo w licznych warsztatach chóralnych w wielu krajach.

Dla zachowania i przekazania szerokiej rzeszy odbiorców swojej pasji muzycznej Chór GUMed nagrał 11 płyt CD oraz koncerty live na płycie DVD:
            1997 – „Arcydzieła Światowej Chóralistyki
            1999 – Johannes Brahms Ein deutsches Requiem - live
            2001 – Kolędy polskie i zagraniczne Narodził się Jezus Chrystus
            2003 – Muzyka cerkiewna „Верую
            2004 – Spirituals & Gospel „Hold On!”
            2005 – Spirituals & Gospel - live DVD
            2006 – movies & musicals „Over The Rainbow!”
            2007 – W.A.Mozart “Requiem d-moll” – live (koncert Papieski)
            2019 - "Pierwszy siwy włos" - Henryk Hubertus Jabłoński
            2020 - "Wśród ciszy" - najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki
            2022 - "Tam i tu"

Przez ostatnie 30 lat zespół szczycił się kierownictwem artystycznym dyrygenta Jerzego Szarafińskiego, absolwenta dyrygentury chóralnej Akademii Muzycznej w Gdańsku z roku 1983. 

We wrześniu 2018 roku rolę dyrygenta Chóru GUMED przejął Błażej Połom.

Błażej Połom urodził się 11 czerwca 1983 roku w Chojnicach. Edukację muzyczną rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Chojnicach, a następnie w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Szczecinku w klasie gitary. W 2007 roku ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki, zdobywając tytuł magistra sztuki w dwóch specjalnościach: Dyrygentura Chóralna i Edukacja Muzyczna. W roku 2012 ukończył z wyróżnieniem studia licencjackie na Wydziale Instrumentalnym, kierunek Pedagogika Instrumentalna, specjalność Gitara. Od roku 2007 jest związany z Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, gdzie obecnie jest adiunktem. Prowadzi tam zajęcia z dyrygowania i czytania partytur.

Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zaprasza na swoje koncerty i zapewnia najwyższy poziom przeżyć artystycznych.