Stowarzyszenie Dom na Skraju - Duży Dom na Skraju

Stowarzyszenie Dom na Skraju

Wybierz numer

663-166-722
d...@domnaskraju.pl pokaż
 

Artykuły o nas

O nas

Celem Stowarzyszenia jest niesienie pomocy dzieciom z rodzin z problemem alkoholowym. Stowarzyszenie prowadzi dom dziennego pobytu dla dzieci z możliwością noclegu pod nazwą "Dom na Skraju".
Czym jest Dom na Skraju?

czyli o Domu na Skraju historycznie, ale też jednocześnie o założeniach obu Domów…

Dla tych z Państwa, którzy o nim nie słyszeli, a także dla tych którzy co nieco na ten temat już wiedzą pragnę przypomnieć, że Dom ten powstał w 1993 r. z inicjatywy o. Michała Zioło, po to, aby pomóc rodzinom szczególnie potrzebującym, będącym w trudnej sytuacji.

Dom znajduje się w dzielnicy Gdańska, w Nowym Porcie. Przychodzą do niego dzieci w różnym wieku, w większości jednak uczęszczające do szkoły podstawowej. Pochodzą przeważnie z rodzin wielodzietnych, z różnymi problemami. Ich rodzicom brakuje i czasu i środków, aby poświęcić dzieciom więcej uwagi, zainteresowania, rozwijać ich talenty.

W Domu na Skraju codziennie, z wyjątkiem niedziel, w godzinach popołudniowych (w sobotę przez cały dzień) odbywają się zajęcia. Od poniedziałku do środy włącznie, są to zajęcia, które mają na celu pomoc w lekcjach; odrobienie pracy domowej, a także rzeczy elementarne – naukę czytania ze zrozumieniem, ortografię, tabliczkę mnożenia. Dzieci często mają z tym duże kłopoty. W czwartki są zajęcia, na których dziewczynki uczą się zajmować domem oraz tańczyć, a chłopcy majsterkowania, modelarstwa. W piątki jest teatr. Tu odnajdują się dzieci szczególnie lubiące recytować, śpiewać, tańczyć. Często owocem takich zajęć są przedstawienia. W soboty przeważnie jest Eucharystia, wspólne posiłki, często wyjścia do kina, teatru, na łyżwy.

Dziećmi zajmują się osoby doświadczone w tej dziedzinie, ale również cała masa niewtajemniczonych”, którzy po raz pierwszy mają okazję pracy z najmłodszymi. Również wielu studentów. Wszyscy pracują tu na zasadzie wolontariatu. Dzieci często mają problemy ze zrozumieniem zagadnień poznawanych w szkole, ale oprócz tego przede wszystkim ze znalezieniem się wśród rówieśników bez poczucia, że są gorsi. W działalności Domu na Skraju chodzi o to, by zorganizować dzieciom czas w ciekawy sposób. Aby mogły się rozwijać zamiast wałęsania się w tym czasie po ulicy. Przede wszystkim zaś o to, aby dać im kawałek serca i sprawić by czuły się kochane.