Polska Filharmonia Kameralna Sopot

znajduje się w Opera Leśna

Polska Filharmonia Kameralna

Wybierz numer

58 555-84-20 58 555-84-21
b...@pfksopot.pl pokaż
  • Zdjęcie 1/2 - Polska Filharmonia Kameralna Sopot 4
  • Zdjęcie 2/2 - Polska Filharmonia Kameralna Sopot 3
 

TV Filmy

Tomasz Stańko Quartet w Sopocie
930

Tomasz Stańko Quartet w Sopocie

O nas

Polska Filharmonia Kameralna Sopot,działająca w strukturach Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART, jest instytucją kultury Miasta Sopot oraz Samorządu Województwa Pomorskiego.W roku 2017 Polska Filharmonia Kameralna Sopot obchodziła Jubileusz 35-lecia
Wojciech Rajski

Dyrygent, założyciel i dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie prof. Bogusława Madeya, a także doskonalił swoje umiejętności w wyższych szkołach muzycznych w Kolonii i Wiedniu. Był dyrygentem Teatru Wielkiego w Warszawie (1971-1978), Filharmonii Poznańskiej (1974-1980, od 1978 dyrektor artystyczny), pierwszy dyrygent Theater der Stadt Bonn i Beethovenhalleorchester (1978-1981).

 

W 1982 roku założył orkiestrę kameralną znaną dziś pod nazwą Polska Filharmonia Kameralna Sopot. W roku 1993 rozpoczął działalność pedagogiczną otrzymując tytuł profesora. Wykładał w Hochschule für Musik w Karlsruhe, a od 1998 roku jest profesorem dyrygentury w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem, a od 2008 roku prowadzi także klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

 

W latach 1993-2006 był dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie, z którą koncertował w Polsce i za granicą oraz nagrywał dla Polskiego Radia. Wojciech Rajski brał udział w międzynarodowych festiwalach m.in.: Praskiej Wiośnie, Festiwalu Flandryjskim, Festiwalu Gran Canaria, Festspiele Europäische Wochen Passau, Schleswig-Holstein Musik Festival, Evian, Montpellier, La Chaise Dieu. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic.

 

Wojciech Rajski ma na swym fonograficznym dorobku ponad 70 płyt, nagrywanych dla takich firm jak: SONY Classical, Universal Music Polska, DUX, EMI, Chant du Monde, Claves, Thorofon, Tacet, Midas, Bis Wifon, KOCH i inne. Dokonuje nagrań dla radia i telewizji w kraju, jak również za granicą dla SAT 1, 3 SAT i ARD.

 

Polska Filharmonia Kameralna Sopot

 

W lutym 1982 r. Wojciech Rajski stworzył orkiestrę smyczkową, złożoną z młodych, utalentowanych i pełnych entuzjazmu muzyków. Pod nazwą Orkiestra Kameralna Wojciecha Rajskiego debiutowała w czerwcu, w Teatrze Muzycznym w Gdyni, a już kilka dni później otwierała festiwal Schleissheimer Sommer w Monachium i 37. Festiwal Sommerliche Musiktage Hitzacker. Młody zespół od początku zachwycił publiczność i krytyków, co przyniosło zaproszenia na wszystkie niemieckie festiwale i do najważniejszych sal koncertowych z Filharmonią Berlińską, salą Gasteig w Monachium, Gewandhaus w Lipsku, Musikhalle w Hamburgu, Salą Pleyela w Paryżu, Musikverein w Wiedniu i Concertgebouw w Amsterdamie na czele. Od 1984 r. orkiestra występuje również w składzie powiększonym z grupą dętą i nosi nazwę Polska Filharmonia Kameralna Sopot. Pod koniec lat osiemdziesiątych zespół dawał prawie 100 koncertów rocznie, głównie w Niemczech, ale również we Francji, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Szwecji, Danii, Luksemburgu, Anglii i w innych krajach. W 1987 r. orkiestra wyjechała na 33 koncerty do Stanów Zjednoczonych, grając m.in. w J. F. Kennedy Center w Waszyngtonie i Metropolitan Museum w Nowym Jorku. Ponownie orkiestra odwiedziła Stany Zjednoczone w 1999 r. Zespół gościł również w dalekiej Azji - w 1990 i 2016 r. w Chinach i 1997 r. w Japonii. Filharmonia koncertowała z najwybitniejszymi solistami światowej sławy, wśród których byli m.in. – Aleksandra Kurzak, Mścisław Roztropowicz, Krystian Zimerman, Borys Pergamentschikow, Natalia Gutman, Irene Grafenauer, Sabine i Wolfgang Meyer, Guy Touvron, Misha Maisky, Raphael Oleg, Gil Shaham, David Geringas, Gary Karr, czy Ivo Pogorelić. Z orkiestrą stale występują i w kraju i za granicą czołowi polscy soliści. Zespół rokrocznie jest obecny na renomowanych europejskich festiwalach, a wśród nich na - Schleswig-Holstein Musik Festival, Mecklenburg-Vorpommern, Rheingau Festival, Praska Wiosna, Weilburger Schlosskonzerte, Festival van Vlaanderen, La Chaise-Dieu i wiele innych. Ponad 10 razy zespół gościł na Festiwalu Muzycznym w Łańcucie i wielokrotnie w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Polska Filharmonia Kameralna od początku swojego istnienia nagrywa płyty, których ma w swoim dorobku ponad 70. Pierwsze analogowe płyty długogrające zostały nagrane już w 1983 r. dla Wifonu i Thorofonu, a od roku 1986 nagrywała także dla: EMI, Universal Music, SONY Classical, Midas, Thorofon, Claves, Sonomaster, Opus, Mediaphon, Wifon, DUX i wielu innych.

 

Począwszy od 2011 r. Polska Filharmonia Kameralna Sopot jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic, corocznie uświetniającego letnią ofertę kulturalną Trójmiasta.

 

Dyrektorem pozostaje niezmiennie założyciel zespołu – Wojciech Rajski.

 

Polska Filharmonia Kameralna Sopot, działająca w strukturach Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART, jest instytucją kultury Miasta Sopot oraz Samorządu Województwa Pomorskiego. W roku 2017 Polska Filharmonia Kameralna Sopot obchodziła Jubileusz 35-lecia istnienia.

 

 

 

Muzycy PFK Sopot:

 

I skrzypce: Paweł Kapica (koncertmistrz orkiestry), Anna Wieczerzak (drugi koncertmistrz), Bożena Budzich, Anna Biadasz-Dolińska, Mirosław Kellner, Anna Strojek

 

II skrzypce: Jacek Koprowski, Adriana Zgajewska, Grażyna Kasprzyk-Głaszcz, Arkadiusz Połetek, Marta Wojtan

 

Altówki: Karol Jurewicz, Aneta Szybowicz, Marta Szyryńska-Krot, Bogusław Fuks

 

Wiolonczele: Alicja Leoniuk-Kit, Magdalena Miotke-Bajerska, Grażyna Michalec

 

Kontrabas: Sebastian Wyszyński