Kuźnia Wodna, oddział Muzeum Gdańska

Kuźnia Wodna, oddział Muzeum Gdańska

Wybierz numer

514-222-205
k...@muzeumgdansk.pl pokaż
Otwarte do 18:00 więcej
  • Zdjęcie 1/1 - Kuźnia Wodna, oddział Muzeum Gdańska Gdańsk 4
 

O nas

Zabytkowy obiekt z XVI wieku z czynnymi urządzeniami do obróbki stali poruszanymi siłą wody. Obiekt unikatowy na skalę Europejską, jedyny tego typu w Polsce.
Kuźnia Wodna to zabytek dawnej techniki, jedyny tego typu zachowany do dziś. To największa i najdłużej pracująca z młotowni oliwskich. Funkcjonowała przez ok. 350 lat wykorzystując siłę spiętrzonych wód Potoku Oliwskiego.
Od końca XII wieku nad Potokiem Oliwskim było ok. 25 młynów. Mełły zboże, produkowały papier, a także przekłuwały metale, z których kowale produkowali przedmioty codziennego użytku. Kuźnia Wodna, która od 2018 r. jest oddziałem Muzeum Gdańska, po raz pierwszy wymieniona została w źródłach pisanych w 1597 r. Pracowała do 1948 r. Położona jest przy ul. Bytowskiej 1 w otoczeniu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
Drewniany budynek składa się z dwóch części wzniesionych po obu stronach Potoku Oliwskiego i zadaszonego pomostu. W Kuźni Wodnej znajdują się trzy zabytkowe koła wodne. Dwa o średnicy 4 m napędzają ćwierćtonowe młoty, trzecie o średnicy 3,1 m napędza nożyce mimośrodowe – gilotynę. Konstrukcja młotów pochodzi z II połowy XIX w. lub początku XX w. Oba warsztaty posiadają nietypowe piece – paleniska o dawnym rodowodzie. Najprawdopodobniej przerabiały szwedzki osmund na sztaby żelaza gdańskiego.