Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej

Wybierz numer

58 620-13-81 601-763-749 58 620-13-81 wew.22
s...@muzeummw.pl pokaż
Otwarte do 18:00 więcej
  • Zdjęcie 1/1 - Muzeum Marynarki Wojennej Gdynia 4
 

TV Filmy

Otwarcie Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
6580

Otwarcie Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Imprezy

W tym obiekcie znajdują się:

O nas

Muzeum Marynarki Wojennej powstało w dniu 28 czerwca 1953 r. z inicjatywy Dowództwa Marynarki Wojennej,a także szerokiej rzeszy pasjonatów morskiego rodzaju sił zbrojnych i jego historyków.

MUZEUM MARYNARKI WOJENNEJ W GDYNI

Tuż przy Bulwarze Nadmorskim, najpopularniejszym w Gdyni trakcie spacerowym, naprzeciwko plaży miejskiej, w reprezentacyjnej strefie Gdyni mieści się nowa siedziba Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. 28 listopada 2012 roku uroczyście otwarta została nowa siedziba Muzeum, która posiada cztery w pełni klimatyzowane kondygnacje wystawowe, kompletnie wyposażoną salę audiowizualną, nowoczesną bibliotekę oraz wydzieloną część kawiarnianą, na ostatnim piętrze budynku Muzeum, wraz z tarasem otwartym na zjawiskową panoramę Gdyni.

W nowej siedzibie Muzeum, na powierzchni ponad 3 tysięcy metrów kwadratowych prezentowane są eksponaty przedstawiające historię i tradycje polskich sił morskich. Zobaczyć można m.in. kolekcję obrazów wielkich marynistów polskich, modeli dawnych żaglowców, sprzęt murkowy a także zbiory orderów, odznaczeń, fotografii, informacji biograficznych i historycznych, a także mapy, tablice, kroniki, modele, umundurowanie i wiele innych ciekawych muzealiów. Do unikatowych eksponatów można zaliczyć rękopis kmdr. Bogumiła Nowotnego z opisem spotkania z Józefem Piłsudskim w dniu odtworzenia Marynarki Wojennej 28.11.1918 r., maskotkę - Owieczkę z ORP "Sokół", pamiątki po dowódcy ORP "Orzeł" kmdr. ppor. Janie Grudzińskim, w tym złoty krzyż Virtuti Militari, szablę oficera Marynarki Wojennej kmdr. por. pil. Edwarda Szystowskiego, który jako pierwszy poległ w II wojnie światowej, odpis aktu ślubu Andrzeja Jaraczewskiego i Jadwigi Piłsudskiej zredagowany na ORP "Conrad", a także wiele innych pamiątek prezentujących historię i tradycje Marynarki Wojennej.

Zapraszamy również na pokład zacumowanego przy Skwerze Kościuszki, Okrętu-Muzeum ORP "Błyskawica". Ten polski niszczyciel z okresu II Wojny Światowej, wówczas był jedną z najnowocześniejszych jednostek tego typu na świecie. Dla każdego, kto choć trochę interesuje się historią XX wieku, możliwość zejścia pod pokład najstarszego istniejącego niszczyciela będzie wyjątkowym przeżyciem. Na ORP "Błyskawica" eksponujemy wystawę oręża polskiego na morzu (w sumie 170 m2 ekspozycji, obejmującej: modele okrętów, broń, mundury, odznaczenia, bandery, proporce, elementy wyposażenia okrętowego, pomieszczenia załogi, radiostację okrętową), maszynownię i kotłownię (trasa zwiedzania prowadzi przez wnętrze jednego z kotłów parowych).

Cele i zadania Muzeum to nie tylko zachowanie gromadzonych zabytków kultury narodowej, związanych z historią i tradycją Marynarki Wojennej, należyte ich utrzymanie oraz udostępnianie do celów naukowych, dydaktycznych i wychowawczych tak, aby służyły nauce oraz popularyzacji wiedzy o polskiej Marynarce Wojennej, ale także promowanie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Obecnie w Muzeum prowadzone są prace naukowe. Można skorzystać również z zajęć edukacyjnych, na które zapraszamy dzieci i młodzież. Jest to " żywe" spotkanie z tradycją i dniem dzisiejszym Morskiego Rodzaju Sił Zbrojnych. Muzeum to miejsce organizacji konferencji, sympozjów naukowych, spotkań ludzi z pasją, przeglądów filmów historycznych i wielu imprez organizowanych przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Zapraszamy do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, które wraz z Ekspozycją Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego oraz wystawą czasową na Okręcie-Muzeum "Błyskawica" czeka na zwiedzających. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.muzeummw.pl, na której znajdują się szczegółowe informację dotyczące naszego Muzeum.

Wystawy czasowe w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni 

Aktualne informacje na temat wystaw czasowych wszyscy zainteresowani znajdą na stronie internetowej http://muzeummw.pl/    oraz 
facebook’u  https://www.facebook.com/MuzeumMW  

Wystawy stałe Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni:
 - „W ŚWIECIE DAWNYCH ŻAGLOWCÓW”
Wystawa przenosi nas w czasy, o których mówi się, że „okręty były z drewna, a ludzie z żelaza”. Prezentujemy na niej modele ukazujące ewolucję  konstrukcji żaglowców, od późnego średniowiecza, po schyłkowy okres epoki żagla – drugą połowę XIX wieku.
 - „ZBROJOWNIA” MUZEUM MARYNARKI WOJENNEJ
Wystawa prezentuje oryginalne elementy uzbrojenia okrętowego używanego w XX wieku. Większość  eksponatów zdemontowano z pokładów okrętów służących w polskiej Marynarce Wojennej.
- NOWA WYSTAWA STAŁA otwarta 28 listopada 2018 na stulecie utworzenia polskiej Marynarki Wojennej – „MAMY ROZKAZ CIĘ UTRZYMAĆ..."
"Z dniem 28 listopada 1918 roku rozkazuję utworzyć marynarkę polską...." - te słowa rozkazu Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego uznawane są za akt założycielski Marynarki Wojennej odrodzonej Rzeczypospolitej. Budowa struktur i floty, baz w Gdyni, Helu i Pucku,  własnego szkolnictwa morskiego, kształtowanie się narodowej morskiej tożsamości oraz tradycji biało-czerwonej, wojennej bandery. Wszystko to pokazane w koniecznej syntezie, na powierzchni, którą chętnie byśmy zwielokrotnili, by w pełni wykorzystać zawartość naszych magazynów i archiwów. Nowa wystawa łączy muzealną nowoczesność - atrakcyjny plastycznie wystrój, multimedia - z muzealną klasyką.
- EKSPOZYCJA PLENEROWA BRONI I UZBROJENIA MORSKIEGO
To w Polsce największa i najcenniejsza kolekcja uzbrojenia morskiego i wyposażenia okrętowego. Unikatowe, nadmorskie położenie i bogactwo historycznych eksponatów, czynią ze skansenu atrakcję turystyczną niezwykłej wartości. Początki plenerowej ekspozycji muzealnej sięgają roku 1953, w zbliżonym do obecnego kształcie, prezentowana jest od 1975 r.
Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę internetową i facebook’a!

Lekcje muzealne:
Zapraszamy do naszego muzeum na zajęcia z edukatorami, którzy przygotowali bogatą gamę kilkunastu lekcji muzealnych oraz spacer historyczny! Szczegóły znajdziecie Państwo pod adresem : http://www.muzeummw.pl/?edukacja,123

Cennik biletów:
- UWAGA  przerwa techniczna na ORP „Błyskawica”, podczas której okręt jest niedostępny dla zwiedzających – 13.00-14.00 (kasa zamyka się 12.20)
Do końca sierpnia godz. otwarcia to wtorek-niedziela 10.00-18.00 oraz w budynku muzeum bezpłatne wtorki 10.00-20.00
Poniedziałki - budynek muzeum oraz okręt-muzeum – zamknięte dla zwiedzających
 
Muzeum oferuje następujące ścieżki zwiedzania
z przewodnikiem:
I Muzeum MW (wystawy w budynku MMW) - 70 zł
II Muzeum MW (wystawy w budynku MMW) + Ekspozycja Plenerowa Broni i Uzbrojenia Morskiego - 100 zł
III ORP "Błyskawica" - 50 zł
 
Jeśli chodzi o usługę przewodnicką, w okresie letnim w kasie przy ORP Błyskawica można nabyć wyłącznie usługę przewodnicką po okręcie. Więcej informacji o zasadach sprzedaży usług przewodnickich można uzyskać bezpośrednio w kasach lub pod nr tel. 58 620 13 81 wew. 22, 20 (e- mail: rezerwacja@muzeummw.pl).
 
UWAGA! Z przyczyn niezależnych od muzeum
w poszczególne dni okręt może zostać zamknięty lub zmienić godziny zwiedzania.
 
 
Muzeum Marynarki Wojennej + Ekspozycja Plenerowa Broni i Uzbrojenia Morskiego
ul. Zawiszy Czarnego 1B, Gdynia

W poniedziałki nieczynne.
 
Od wtorku do soboty:
Bilet normalny - 24 zł
Bilet ulgowy  - 15 zł
Bilet rodzinny (2+2) - 67 zł
Karta Dużej Rodziny (za jednego członka rodziny) - 12 zł
Bilet grupowy normalny (od 10 osób) - 18 zł/os.
Bilet grupowy ulgowy (od 10 osób) - 12 zł/os.

W niedziele bezpłatnie.

Usługa przewodnicka w języku polskim 120 zł od grupy maksymalnie 25-osobowej po uprzedniej rezerwacji min. 2 dni wcześniej.
Jeden opiekun na 15 uczniów wchodzi bezpłatnie.
 
Okręt-Muzeum ORP „BŁYSKAWICA”
Aleja Jana Pawła II, Gdynia

W poniedziałki nieczynny.
 
Od wtorku do niedzieli:
Bilet normalny 30 zł
Bilet ulgowy 19 zł
Bilet rodzinny 2+2 83 zł
Karta Dużej Rodziny za jednego członka rodziny 15 zł
Bilet grupowy normalny (od 10 osób) 23 zł / os.
Bilet grupowy ulgowy (od 10 osób) 15 zł / os.

Okręt-muzeum ORP BŁYSKAWICA
Aleja Jana Pawła II, Gdynia
Bilet normalny 30 zł
Bilet ulgowy 19 zł
Bilet rodzinny 2+2 83 zł
Karta Dużej Rodziny (za jednego członka rodziny) 15 zł
Bilet grupowy normalny (od 10 osób) 23 zł /os.
Bilet grupowy ulgowy (od 10 osób) 15 zł /os.

Muzeum Marynarki Wojennej + Okręt-Muzeum ORP BŁYSKAWICA
Bilet normalny 45 zł
Bilet ulgowy 26 zł
Bilet rodzinny 2+2 120 zł
Karta Dużej Rodziny (za jednego członka rodziny) 22 zł/os
Bilet grupowy normalny (od 10 osób) 36 zł/os
Bilet grupowy ulgowy (od 10 osób) 21 zł/os