Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

adres
81-374 Gdynia, Zawiszy Czarnego 1B pokaż na mapie

Muzeum Marynarki Wojennej obiekty w tej lokalizacji (1) »

telefon
58 620-13-81, 601-763-749  fax:  58 620-13-85
kasy:  
58 620-13-81 wew.22
e-mail
s...@muzeummw.pl pokaż
www
www.muzeummw.pl
Godziny otwarcia
wt-nd10:00 - 18:00
Kasy od 10:00 do 17:30.

Aktualne imprezy

Napisali o nas

O nas

Muzeum Marynarki Wojennej powstało w dniu 28 czerwca 1953 r. z inicjatywy Dowództwa Marynarki Wojennej, a także szerokiej rzeszy pasjonatów morskiego rodzaju sił zbrojnych i jego historyków.


MUZEUM MARYNARKI WOJENNEJ W GDYNI

Tuż przy Bulwarze Nadmorskim, najpopularniejszym w Gdyni trakcie spacerowym, naprzeciwko plaży miejskiej, w reprezentacyjnej strefie Gdyni mieści się nowa siedziba Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. 28 listopada 2012 roku uroczyście otwarta została nowa siedziba Muzeum, która posiada cztery w pełni klimatyzowane kondygnacje wystawowe, kompletnie wyposażoną salę audiowizualną, nowoczesną bibliotekę oraz wydzieloną część kawiarnianą, na ostatnim piętrze budynku Muzeum, wraz z tarasem otwartym na zjawiskową panoramę Gdyni.

W nowej siedzibie Muzeum, na powierzchni ponad 3 tysięcy metrów kwadratowych prezentowane są eksponaty przedstawiające historię i tradycje polskich sił morskich. Zobaczyć można m.in. kolekcję obrazów wielkich marynistów polskich, modeli dawnych żaglowców, sprzęt murkowy a także zbiory orderów, odznaczeń, fotografii, informacji biograficznych i historycznych, a także mapy, tablice, kroniki, modele, umundurowanie i wiele innych ciekawych muzealiów. Do unikatowych eksponatów można zaliczyć rękopis kmdr. Bogumiła Nowotnego z opisem spotkania z Józefem Piłsudskim w dniu odtworzenia Marynarki Wojennej 28.11.1918 r., maskotkę - Owieczkę z ORP "Sokół", pamiątki po dowódcy ORP "Orzeł" kmdr. ppor. Janie Grudzińskim, w tym złoty krzyż Virtuti Militari, szablę oficera Marynarki Wojennej kmdr. por. pil. Edwarda Szystowskiego, który jako pierwszy poległ w II wojnie światowej, odpis aktu ślubu Andrzeja Jaraczewskiego i Jadwigi Piłsudskiej zredagowany na ORP "Conrad", a także wiele innych pamiątek prezentujących historię i tradycje Marynarki Wojennej.

W przyszłości powstanie tu unikalna multimedialna wystawa stała, dotycząca historii i teraźniejszości polskich sił morskich. Nowa wystawa oddziaływać będzie na emocje, będzie wzbudzać ciekawić i prowokować oraz wciągać w interakcję, tak aby widz nie przechodził jedynie pomiędzy salami, ale aktywnie uczestniczył w ekspozycji. Planowane wprowadzenie nowoczesnych technologii to sposób, aby sprostać coraz wyższym wymaganiom zwiedzających, którzy oczekują, że każda wizyta w Muzeum będzie dla nich niezapomnianą, a jednocześnie pouczającą przygodą.

Zapraszamy również na pokład zacumowanego przy Skwerze Kościuszki, Okrętu-Muzeum ORP "Błyskawica". Ten polski niszczyciel z okresu II Wojny Światowej, wówczas był jedną z najnowocześniejszych jednostek tego typu na świecie. Dla każdego, kto choć trochę interesuje się historią XX wieku, możliwość zejścia pod pokład najstarszego istniejącego niszczyciela będzie wyjątkowym przeżyciem. Na ORP "Błyskawica" eksponujemy wystawę oręża polskiego na morzu (w sumie 170 m2 ekspozycji, obejmującej: modele okrętów, broń, mundury, odznaczenia, bandery, proporce, elementy wyposażenia okrętowego, pomieszczenia załogi, radiostację okrętową), maszynownię i kotłownię (trasa zwiedzania prowadzi przez wnętrze jednego z kotłów parowych).

Cele i zadania Muzeum to nie tylko zachowanie gromadzonych zabytków kultury narodowej, związanych z historią i tradycją Marynarki Wojennej, należyte ich utrzymanie oraz udostępnianie do celów naukowych, dydaktycznych i wychowawczych tak, aby służyły nauce oraz popularyzacji wiedzy o polskiej Marynarce Wojennej, ale także promowanie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Obecnie w Muzeum prowadzone są prace naukowe. Można skorzystać również z zajęć edukacyjnych, na które zapraszamy dzieci i młodzież. Jest to " żywe" spotkanie z tradycją i dniem dzisiejszym Morskiego Rodzaju Sił Zbrojnych. Muzeum to miejsce organizacji konferencji, sympozjów naukowych, spotkań ludzi z pasją, przeglądów filmów historycznych i wielu imprez organizowanych przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Zapraszamy do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, które wraz z Ekspozycją Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego oraz wystawą czasową na Okręcie-Muzeum "Błyskawica" czeka na zwiedzających. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.muzeummw.pl, na której znajdują się szczegółowe informację dotyczące naszego Muzeum.

Wystawy czasowe w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni pt.:

· "Album z Garlanda";
· "Do Ataku! Wybrane elementy systemów uzbrojenia i trenażerów Marynarki Wojennej";
· "W świecie starych żaglowców";
· "Nurkowie Polskiej Marynarki Wojennej 1923-1939";
· "Marynarka Wojenna w 95. Rocznicę utworzenia";
· "Super Dwawings in 3 D - Waldemar Góralski";
· Wystawa na ORP "Błyskawica". Aleja Jana Pawła II 1.

Wystawa stała Muzeum Marynarki wojennej w Gdyni:

· "Wystawa Broni i Uzbrojenia Morskiego". Ekspozycja Plenerowa.

Zapraszamy także na nową lekcję muzealną pt. " Obrona Wybrzeża w 1939 r." Będzie to doskonałe uzupełnienie lekcji historii. Zajęcia są przeznaczone dla 2 grup wiekowych 11- 15 lat oraz 15-19 lat. Wszystkie szczegóły dostępne są w Dziale Promocji i Edukacji 58 620 13 81 wew. 23; e-mail: edukacja@muzeummw.pl.

Pozostałe lekcje muzealne:

· Gra muzealna pt. "Marynarka Wojenna Wczoraj i Dziś";
· "Wśród marynarzy";
· "Po co komu węzły marynarskie i do czego służy kod sygnałowy";
· "Poszukiwanie marynarskiego Skarbu";
· "O tradycjach i zwyczajach marynarskich słów kilka".

Cennik biletów:
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni:
Bilet normalny 12 zł
Bilet ulgowy 7 zł
Bilet rodzinny 22 zł
Bilet dla rodzin wielodzietnych 5 zł (za jednego członka rodziny). W przypadku kiedy rodzina liczy powyżej pięciu osób polecamy bilet rodzinny.

Usługa przewodnicka na 1 obiekt: w języku polskim 50 zł (w języku angielskim i rosyjskim 60 zł) od grupy maksymalnie 25 osobowej, po uprzedniej rezerwacji minimum 2 dni przed zwiedzaniem.
Usługa przewodnicka na 2 obiekty: w języku polskim 80 zł (w języku angielskim lub rosyjskim 90 zł) od grupy maksymalnie 25 osobowej, po uprzedniej rezerwacji minimum 2 dni przed zwiedzaniem.

W poniedziałki Ekspozycję Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego można zwiedzać bezpłatnie od 10.00 do 17.00.

ORP "Błyskawica":

Bilet normalny 14 zł
Bilet ulgowy 7 zł
Bilet rodzinny 22 zł
Bilet dla rodzin wielodzietnych 5 zł (za jednego członka rodziny). W przypadku kiedy rodzina liczy powyżej pięciu osób polecamy bilet rodzinny.

Usługa przewodnicka na 1 obiekt: w języku polskim 50 zł (w języku angielskim i rosyjskim 60 zł) od grupy maksymalnie 25 osobowej, po uprzedniej rezerwacji minimum 2 dni przed zwiedzaniem.

PAKIET Muzeum + ORP "Błyskawica":

Bilet normalny 16 zł
Bilet ulgowy 9 zł
Bilet rodzinny 24 zł
Bilet dla rodzin wielodzietnych 6 zł (za jednego członka rodziny). W przypadku kiedy rodzina liczy powyżej pięciu osób polecamy bilet rodzinny.

Usługa przewodnicka na 2 obiekty: w języku polskim 80 zł (w języku angielskim lub rosyjskim 90 zł) od grupy maksymalnie 25 osobowej, po uprzedniej rezerwacji minimum 2 dni przed zwiedzaniem.

Zdjęcia

wyznacz trasę » przejdź do pełnej mapy »