Muzeum Sopotu - Willa Ernsta Claaszena

Muzeum Sopotu

Wybierz numer

58 551-22-66 58 551-50-31
s...@muzeumsopotu.pl pokaż
Otwarte do 18:00 więcej
  • Zdjęcie 1/2 - Muzeum Sopotu Sopot 4
  • Zdjęcie 2/2 - Muzeum Sopotu Sopot 3
 

O nas

Muzeum Sopotu zostało powołane do życia w lutym 2001 r. Placówka mieści się w zabytkowej willi, atrakcyjnie usytuowanej przy nadmorskiej promenadzie, tuż przy sopockiej plaży. Willa wybudowana została w 1903 r. dla gdańskiego kupca i przedsiębiorcy.
Muzeum Sopotu zostało powołane do życia w lutym 2001 r. Placówka mieści się w zabytkowej willi, atrakcyjnie usytuowanej przy nadmorskiej promenadzie, tuż przy sopockiej plaży. Willa wybudowana została w 1903 r. dla gdańskiego kupca i przedsiębiorcy Ernsta Augusta Claaszena (1853-1924). Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków.

W latach 2001-2005 w siedzibie muzeum prowadzone były prace remontowo-konserwatroskie, których celem było dostosowanie budynku do nowych funkcji, a także przywrócenie pierwotnego wyglądu budowli. Obecnie na parterze willi oglądać można - jako ekspozycję stałą - wystawę wnętrz historycznych z początku XX w. Odtworzone zostało częściowo wyposażenie hallu wejściowego z klatką schodową, jadalni z ogrodem zimowym, salonu i buduaru pani domu. Są to obecnie jedyne w Sopocie odtworzone i dostępne dla publiczności zabytkowe wnętrza mieszkalne. Muzeum wciąż pozyskuje kolejne elementy wyposażenia - dawne meble, obrazy, wyroby rzemiosła artystycznego itp.

Na piętrze domu, gdzie dawniej znajdowały się sypialnie, znajdują się sale wystaw czasowych, natomiast w wysokiej i przestronnej piwnicy umieszczona została kasa i sklepik muzealny.
W swojej dotychczasowej działalności Muzeum Sopotu zorganizowało kilkadziesiąt wystaw czasowych. Poza działalnością wystawienniczą muzeum organizuje również koncerty, odczyty, wykłady, projekcje filmów, wieczory literackie, spotkania autorskie. Latem w rozległym ogrodzie otaczającym willę odbywają się plenerowe koncerty. Przez cały rok raz w miesiącu miłośnicy historii wysłuchać mogą wykładów poświęconych różnym wątkom i postaciom z dziejów naszego miasta. Muzeum redaguje i wydaje Kronikę Muzeum Sopotu, będącą zapisem nie tylko muzealnych aktualności, ale i różnorodnych materiałów monograficznych, historycznych, archiwalnych etc. opisujących dzieje miasta i jego mieszkańców.

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - nieczynne
Wtorek - Niedziela 10:00 - 16:00

Ceny biletów:
- normalny 15 zł
- ulgowy 7 zł
- dla sopocian 3 zł
- ulgowy dla dzieci, młodzieży szkolnej i studentów 1 zł