Park Schopenhauera

adres
Gdańsk, Trakt Świętego Wojciecha
(Orunia)
 
zgłoś do aktualizacji

Napisali o nas

  • Gdyńska fontanna do przebudowy, Neptun do naprawy
    Gdyńska fontanna do przebudowy, Neptun do naprawy 27 marca 2013 (89 opinii) Wystarczy kilka dni z temperaturą na plusie, by konserwatorzy zabrali się za trójmiejskie fontanny. Poza przeglądem nie obejdzie się też bez napraw - tej wymaga choćby gdański...

O nas

Park Schopenhauera jest położony pomiędzy Traktem św. Wojciecha, przystankiem kolejowym Gdańsk Orunia, a ul. Dworcową (od południa).

Park Schopenhauera znajduje się w Gdańsku Oruni. Znanym zabytkiem parku jest topola, która metr nad powierzchnią ziemi mierzy w obwodzie 410 cm.

Park założony został przez Andrzeja Schopenhauera, dziadka Artura Schopenhauera w XVIII w. przy nieistniejącym już dworku rodziny Schopenhauerów.

Park pierwotnie był urządzony w stylu francuskim. W 1845 po sprzedaniu posiadłości, w dworku została urządzona restauracja, którą podczas II wojny światowej prowadził znany ze swego okrucieństwa nazista.

W 1850 przez Orunię została przeprowadzona linia kolejowa Gdańsk - Tczew, która przyczyniła się znacząco do utraty świetności parku.

Obecnie na miejscu nieistniejącego dworku stoi budynek lokalnego domu kultury. Sam park jest w opłakanym stanie i czeka na rewitalizację.