Sala BHP

s...@solidarnosc.org.pl pokaż
Otwarte do 19:00 więcej
  • Zdjęcie 1/23 - Sala BHP Gdańsk 4
  • Zdjęcie 2/23 - Sala BHP Gdańsk 3
  • Zdjęcie 3/23 - Sala BHP Gdańsk 2
  • Zdjęcie 4/23 - Sala BHP Gdańsk +20 1
 

TV Filmy

Zlot aut polskiej produkcji w Gdańsku
5903

Zlot aut polskiej produkcji w Gdańsku

W tym obiekcie znajdują się:

Artykuły o nas

O nas

Sala BHP jest miejscem integralnie związanym z powstawaniem ruchu Solidarności. W sierpniu 1980 roku w tym miejscu miał swoją siedzibę MKS i tutaj 31 sierpnia 1980 roku podpisano Porozumienia Sierpniowe.
Sala BHP to zabytkowy budynek z przełomu XIX i XX wieku, który powstał w czasie przebudowy gdańskiej Stoczni Casarskiej. Po II wojnie światowej odbywały się w niej szkolenia na potrzeby Stoczni Gdańskiej im. Lenina. W 1979 roku część budynku zaadaptowano na salę konferencyjną, a z niektórych stworzono muzeum zakładowe. W sierpniu 1980 roku, Sala BHP była siedzibą Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, a 31 sierpnia 1980 podpisano w niej Porozumienia Sierpniowe.

Od 2004 roku właścicielem Sali jest Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność". Obecnie organizowane są w niej panele dyskusyjne, spotkania oraz konferencje. Pełni ona również funkcję muzeum. Zwiedzający mogą obejrzeć wystawę "Solidarność- Drogi do porozumienia" oraz usiąść przy stole prezydialnym, przy którym rozpoczęła się Polska droga do wolności.

Od kwietnia 2017 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uznając Salę BHP Stoczni Gdańskiej wraz z jej spuścizną i kolekcją za narodowe dobro, dziedzictwo wszystkich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, przyznało stałą dotację na jej utrzymanie. Partnerem w tym projekcie jest Europejskie Centrum Solidarności. Wstęp do Sali BHP Stoczni Gdańskiej jest bezpłatny we wszystkie dni roku.
 

Muzeum Sala BHP 


Godziny otwarcia:
poniedziałek - czwartek: 10:00 do 19:00
piątek - niedziela: 10:00 do 20:00

*Wstęp jest bezpłatny

Więcej informacji na stronie Muzeum Sala BHP.