Gdański Teatr Szekspirowski

kasy: 58 351-01-01

Gdański Teatr Szekspirowski

Wybierz numer

58 351-01-51 58 351-01-01
s...@teatrszekspirowski.pl pokaż
 • Zdjęcie 1/8 - Gdański Teatr Szekspirowski Gdańsk 4
 • Zdjęcie 2/8 - Gdański Teatr Szekspirowski Gdańsk 3
 • Zdjęcie 3/8 - Gdański Teatr Szekspirowski Gdańsk 2
 • Zdjęcie 4/8 - Gdański Teatr Szekspirowski Gdańsk +5 1
 

Spektakle

Imprezy

 • spotkanie
  lip 23-31.08

  Gdańsk, Teatr Szekspirowski
  bilety 35 zł
  ulgowy 30 zł
  Kup bilet
  Zwiedzanie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego z przewodnikiem
 • projekcje filmowe
  lip 24
  środa, g. 21:30
  Gdańsk, Teatr Szekspirowski
  bilety 19-21 zł
  Kup bilet
  Latanie dla początkujących
 • festiwal teatralny
  lip 25-4.08

  Gdańsk, Teatr Szekspirowski
  bilety 70 - 120 zł
  ulgowy 50 - 80 zł
  Kup bilet
  28. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski

W tym obiekcie znajdują się:

O nas

Gdański Teatr Szekspirowski jest jedynym teatrem szekspirowskim w Polsce. Powstał w miejscu, gdzie od początku XVII wieku funkcjonował budynek Szkoły Fechtunku – pierwszy publiczny teatr ówczesnej Rzeczypospolitej.

Wyposażony w scenę typu elżbietańskiego i podobny do licznych teatrów angielskich epoki Elżbiety I, służył on zarówno do ćwiczeń i zawodów szermierczych, jak i do wystawiania przedstawień. Wszystko to odbywało się pod gołym niebem, na dużym, wewnętrznym dziedzińcu. Do gdańskiego teatru przyjeżdżali regularnie m.in. wędrowni aktorzy angielscy, by wystawiać w Gdańsku sztuki angielskich dramaturgów – a wśród nich Szekspira. Obecnie, w miejscu, które było kolebką sztuki teatru w północnej części Polski, stoi jeden z najbardziej niezwykłych teatrów świata. Inspirowany dawnym teatrem elżbietańskim, nowoczesny obiekt z jedynym tego typu na świecie otwieranym dachem zaprojektował włoski architekt Renato Rizzi, profesor Uniwersytetu w Wenecji. Zbudowane z ruchomych platform scena i widownia dają reżyserom goszczącym w GTS niemal nieograniczone możliwości inscenizacyjne.

 

Gdański Teatr Szekspirowski to instytucja kultury założona przez Urząd Miasta Gdańska, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i Fundację Theatrum Gedanense. Prowadzi szeroko zakrojoną działalność artystyczną i edukacyjną. Otwarcie teatru odbyło się 19 września 2014 roku. GTS funkcjonuje podobnie, jak jego XVII-wieczny poprzednik - jako teatr impresaryjny, bez własnego zespołu aktorskiego, zapraszając teatry i artystów z całej Polski, Europy i świata. Goszcząc ponad sto wydarzeń teatralnych i edukacyjnych rocznie teatr dał się poznać jako wszechstronne centrum artystyczne i edukacyjne.

 

Repertuar oparty jest o cztery główne cykle: Teatry Polskie, Teatry Europy, Scenę Muzyczną oraz Lato z Szekspirem (w tym produkcje własne na scenę elżbietańską oraz międzynarodowy Festiwal Szekspirowski). Tym samym przez cały rok można oglądać wyjątkowe wydarzenia artystyczne, które znacząco wzbogacają ofertę kulturalną Trójmiasta.

 

Największym, corocznie organizowanym przez instytucję międzynarodowym wydarzeniem teatralnym jest Festiwal Szekspirowski, którego historia sięga 1993 roku. Wtedy to Fundacja Theatrum Gedanense zorganizowała pierwsze Gdańskie Dni Szekspirowskie, następnie przekształcone w Festiwal, który od 2007 roku jest organizowany wspólnie przez Fundację i GTS.

 

Gdański Teatr Szekspirowski kontynuuje także działalność edukacyjną zapoczątkowaną w 1999 roku przez Fundację Theatrum Gedanense. Przez te lata organizowane były różnorodne warsztaty teatralne prowadzone przez artystów polskich i zagranicznych uczestniczących w festiwalach szekspirowskich, odbywały się także wykłady, spotkania z artystami, konkursy, wystawy. Realizowane były kompleksowe programy edukacyjne doskonalące nauczycieli w zakresie pedagogiki teatralnej dla nauczycieli z Trójmiasta oraz regionu województwa pomorskiego. Realizowane są również projekty edukacyjne dla młodzieży szkolnej i akademickiej.