Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdańsku

z...@wp.pl pokaż
 

Artykuły o nas

O nas

Gdański oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego jest społeczną organizacją pozarządową zrzeszającą ludzi, dla których ważne są sprawy związane z Gdańskim i regionem: dziejami i kulturą, językiem kaszubskim oraz troską o zachowanie i rozwój kaszubskiego dziedzictwa kulturowego.

Jednym z głównych celów jest zwiększenie świadomości i wiedzy mieszkańców Gdańska na temat dziejów i kultury Kaszub i kaszubskości Gdańska.

Oddział utworzony został w 1957 roku i działa w ramach Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego – jednej z największych organizacji pozarządowych w Polsce i największej w historii ruchu kaszubskiego (70 oddziałów terenowych, 6,5 tys. członków). 

Do celów statutowych ZKP należy: rozbudzanie inicjatywy dla wszechstronnego rozwoju kulturowego, społecznego i gospodarczego Kaszub, Kociewia, Borów i całego Pomorza, kształtowanie demokratycznych stosunków w życiu regionu, rozwijanie kaszubsko-pomorskiej myśli społecznej i politycznej, kultywowanie i rozwijanie specyfiki kulturowej Pomorza, szerzenie w społeczeństwie (szczególnie wśród młodzieży) znajomości tradycji kaszubsko-pomorskich. Podstawową formą działalności jest społeczna praca członków.

Siedziba oddziału mieści się w Gdańsku przy ul. Św. Ducha 48. Przy oddziale funkcjonuje Galeria Sztuki Kaszubskiej, w której zakupić można regionalne wyroby rzemieślnicze, rękodzieło, haft kaszubski i książki o tematyce kaszubsko-pomorskiej.

W Gdańsku działają również cztery kluby kaszubskie: Gdańsk, Matarnia, Morena i Przymorze. Członkowie klubów organizują spotkania integracyjno-edukacyjne oraz promują używanie języka kaszubskiego podczas mszy św. Przy oddziale działa Klub hafciarski 7 kolorów. Panie szkolą umiejętności haftowania podczas kursów organizowanych przez gdański oddział ZKP, przygotowują prace na konkursy i wystawy, propagując piękno kaszubskiego haftu. 

Upowszechniamy wiedzę o dziejach i kulturze Kaszub. Działania te służą budowaniu tożsamości, autoidentyfikacji Kaszubów oraz zwiększeniu wiedzy o Kaszubach wśród mieszkańców Gdańska. Organizujemy spacery po Gdańsku śladami kaszubskimi, spotkania i wycieczki edukacyjne, zajęcia warsztatowe w szkołach oraz spotkania z muzyką kaszubską. Tematyka spotkań obejmuje kulturę kaszubską oraz najdawniejsze dzieje Kaszubów, ich obecność w Gdańsku, od średniowiecza po współczesność.

Realizujemy kursy haftu kaszubskiego – haft kolorowy oraz złotnicy kaszubskiej. Podejmujemy również działania z zakresu ochrony środowiska np. niszczenie barszczu Sosnowskiego czy przyjęcie zasady realizowania działań „bez plastiku”. Przedstawiciele gdańskiego oddziału ZKP są obecni podczas wielu wydarzeń kulturalnych i patriotycznych odbywających się w Gdańsku a także podczas spotkań w dzielnicach. 

Oddział realizując zadania współpracuje z partnerami m.in.: Miastem Gdańsk, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutem Kaszubskim, Gdańskim Archipelagiem Kultury, organizacjami pozarządowymi, uczelniami wyższymi, szkołami, parafiami, radami dzielnic, domami kultury, oddziałami i klubami ZKP.

Do najważniejszych osiągnięć ZKP w Gdańsku należy zaliczyć wydanie kilkudziesięciu książek o tematyce kaszubsko-pomorskiej oraz wzniesienie pomnika Świętopełka II Wielkiego. Oddział ufundował i zainstalował, w Gdańsku i innych miejscowościach, kilkadziesiąt tablic pamiątkowych poświęconych ważnym dla Kaszub i Pomorza wydarzeniom i postaciom. M.in. tablice upamiętniające powstanie w Gdańsku, w 1912 r. pierwszej organizacji kaszubskiej – Towarzystwa Młodokaszubów. Staraniem członków oddziału wybito również kilkanaście medali pamiątkowych m.in. Aleksandra Majkowskiego czy „700-lecia zapisu Mestwina”. Przez oddział gdański ZKP wybity został również medal Lecha Bądkowskiego. Otrzymują go osoby, instytucje, organizacje szczególnie zasłużone w działalności związanej z krzewieniem kultury kaszubsko-pomorskiej, języka kaszubskiego, oraz za działalność na rzecz społeczności lokalnych Kociewia, Kaszub, Pomorza. 

Gdański oddział ZKP przyznaje jedno z najwyższych odznaczeń w środowisku kaszubsko-pomorskim - odznakę honorową „Pieczęć Świętopełka Wielkiego”. Przyznawana jest za rzetelną, nacechowaną oddaniem pracę organizacyjną, dzięki której możliwe jest realizowanie celów statutowych Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Prezesami gdańskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego byli m.in.: Lech Bądkowski, Józef Borzyszkowski, Izabela Trojanowska, Jerzy Samp, Zbigniew Jankowski, Andrzej Ceynowa. Od 2019 r. prezesem gdańskiego oddziału ZKP jest Wojciech Józef Konkel.

Źródło: www.zkpgdansk.pl