Bazylika Św. Brygidy / Bastion Solidarności
Oceny w kategorii: (max. ocena 6)
Artykuły o nas
O nas
W 1374 r. owa niepozorna kaplica na Starym Mieście gościła u siebie przez kilka dni zwłoki św. Brygidy, wiezione z Rzymu do Szwecji. Wydarzenie to zapoczątkowało w Gdańsku kult św. Brygidy, podtrzymywany przez osiadły tu w 1386 r. zakon brygidek (najstarsza filia tego szwedzkiego zgromadzenia, obok florenckiej).
W latach 1396-1397 brygidki zbudowały pierwszy kościółek św. Brygidy, jednonawowy. Około 1416 r. została dobudowana druga nawa sześcioprzęsłowego dotąd obiektu o przyporach wciągniętych do środka. W 1514 r. dobudowano nawę południową, a następnie chór i zakrystię.
W 1587 r. pożar strawił dachy, stropy i wyposażenie. W latach 1602-1604 kościół został odbudowany. W latach 1615-1616 nadano renesansowy wystrój wieży, którą w 1674 r. nakryto hełmem. Ostateczny kształt nadano świątyni i klasztorowi w pierwszej połowie XVIII w.
W 1817 r. władze pruskie skasowały zakon brygidek, a po wymarciu ostatnich zakonnic przejęły w 1838 r. zabudowania klasztorne, które w latach 1849-1851 uległy rozbiórce. Sam kościół św. Brygidy stał się od 1840 r. świątynią parafialną. Odnowiono ją niebawem w duchu XIX-wiecznym, wprowadzając m.in. licowanie nową cegłą.
Podczas działań wojennych w 1945 r. kościół został wypalony i w dużej mierze zburzony. Przez dłuższy czas nie był odbudowywany, a w 1957 r. spłonęły zachowane jeszcze fragmenty więźby dachowej i jeden ze szczytów nawy południowej. Świątynia pozostawała w ruinie do 1970 r., kiedy rozpoczęto jej odbudowę. Prace remontowe i wyposażeniowe trwały do 1987 r. W zakrystii umieszczono obraz H. Hana z 1612 r.: "Apoteoza św. Brygidy".
W Kościele jest piękny bursztynowy ołtarz wykonywany przez artystów gdańskich, finansowany w całości ze składek ludzi, nieporównywalny z żadnym innym ołtarzem który widzieliśmy. Zwiedzając inne Kościoły szybko zapominamy o ich wystroju, natomiast ten jest niepowtarzalny. Zwiedzając Gdańsk koniecznie trzeba go zobaczyć. Dla wszystkich, którzy uważają, że Panu Bogu nie potrzeba takiego bogactwa i najlepiej rozdać pieniądze biednym nadmieniam, że gdyby poprzednie pokolenia tak myślały to dzisiaj nie mielibyśmy co zwiedzać, a ubóstwo było i będzie, czasem zawinione, czasem nie.
Zabytki
-
atrakcyjność:6
-
stan utrzymania:6
-
lokalizacja:6
-
ocena ogólna:6
Warto zwiedzić Bazylikę a w niej: Bursztynowy Ołtarz, kaplicę czaszek z relikwiami patronki sw. Brygidy i zachwycić się cudowną gotycką architekturą widoczną dzięki odkrytej cegle podkreślającej piękno średniowiecznej budowli.
Zabytki
-
atrakcyjność:6
-
stan utrzymania:6
-
lokalizacja:6
-
ocena ogólna:6