Fundacja Trefl: Gdyńskie Centrum Animacji i Muzeum Kart

Fundacja Trefl:

Wybierz numer

505-552-356
f...@fundacja.trefl.com pokaż
Dziś nieczynne więcej
  • Zdjęcie 1/1 - Fundacja Trefl: Gdynia 4
 

Imprezy

O nas

Fundacja "Trefl", znana od lat z zaangażowania w sport, rozwija również ciekawe projekty kulturalno-edukacyjne w Gdyni.Gdyńskie Centrum Animacji


Jak powstaje film animowany? Czy da się go stworzyć samodzielnie? Można to sprawdzić, uczestnicząc w warsztatach animacji poklatkowej, jakie oferuje uczniom Gdyńskie Centrum Animacji. To przestrzeń integracyjno-animacyjna, którą rozwija Fundacja Trefl w okolicach gdyńskiego portu, w budynku dawnej szkoły przy ulicy Gołębiej 9. W tym samym obiekcie pracuje studio filmowe produkujące serial animowany „Rodzina Treflików”.

Gdyńskie Centrum Animacji jest istotną częścią oferty kulturalnej, artystycznej i edukacyjnej Gdyni, Miasta Filmu UNESCO. Powstało dzięki sukcesowi „Rodziny Treflików”. Ten autorski polski serial animowany zdobywa uznanie najmłodszych widzów na całym świecie. Ale nie każdy wie, że od początku do końca powstaje on w Gdyni, na planie filmowym KAZstudio – studia filmowego utworzonego przez Grupę Trefl.

Serial powstaje w technologii animacji poklatkowej, co oznacza, że aby uzyskać jedną sekundę filmu, potrzeba aż dwudziestu pięciu zdjęć! Efekt naturalnego płynnego ruchu wynika z precyzyjnej animacji szczegółów i detali, takich jak ułożenie ciała i mimika postaci, zmieniających się ze zdjęcia na zdjęcie. Na potrzeby każdego odcinka serialu w pracowniach studia powstają kolejne lalki i ich elementy, bajkowe scenografie i rekwizyty.

Na warsztaty! Dla mniejszych i większych

Uczestnicząc w warsztatach animacji poklatkowej, dzieci i młodzież mają okazję, by zrozumieć tajniki tej wyjątkowej dziedziny filmowej. Na własne oczy mogą zobaczyć, jak dzieje się magia kina. Efekt animacji uzyskują też własnoręcznie, rozwijając wyobraźnię i ciesząc się wspólną pracą w grupie koleżanek i kolegów. Do tworzenia filmików wykorzystują proste materiały plastyczne oraz tablety wyposażone w specjalny program.

„Bajka w obrazkach”, „Poruszona wyobraźnia”, „Akcja animacja” to scenariusze kreatywnych zajęć adresowanych do grup szkolnych i przedszkolnych, jakie oferuje obecnie Gdyńskie Centrum Animacji. Podczas zajęć dzieci pracują w dwu- lub trzyosobowych zespołach.

Wspomniane zajęcia to swego rodzaju  „ABC animacji poklatkowej”, czyli idealny pomysł na pierwszą wizytę w Gdyńskim Centrum Animacji. Zarówno dla starszych przedszkolaków, jak i dla młodszych uczniów czy nastolatków z siódmej albo ósmej klasy. Ale warto zaplanować również kolejne spotkania, ponieważ ich tematykę i stopień zaawansowania można indywidualnie dostosować do każdej grupy, z uwzględnieniem wieku uczestników, ich zainteresowań i już posiadanych umiejętności.

Dowiedz się, co nowego w Gdyńskim Centrum Animacji i obejrzyj filmiki stworzone przez dzieci podczas warsztatów >> TUTAJ
 Muzeum Kart do Gry "Ulica Brydżowa"


W Gdyni można oglądać jedną z najbardziej różnorodnych w Europie kolekcji kart do gry i karcianów. Trafiła tutaj na zaproszenie Kazimierza Wierzbickiego, gdyńskiego przedsiębiorcy, działacza sportowego i społecznego, założyciela firmy Trefl. Można ją oglądać na wystawie prezentowanej w budynku dawnej szkoły przy ulicy Gołębiej 9 w sąsiedztwie gdyńskiego portu.

Muzeum Kart do Gry "Ulica Brydżowa" prezentuje karty do gry, plakaty, pocztówki, obrazy, etykiety, znaczki pocztowe oraz inne przedmioty połączone wspólnym karcianym motywem. Zbiory te przez ponad czterdzieści lat gromadził pasjonat i kolekcjoner, Andrzej Rzepkowski. Zaaranżowane przez niego gdyńskie Muzeum Kart otwarto jesienią 2020 roku. Inspiracją dla jego nazwy stał się jeden z eksponatów: pochodząca z lat 50. ubiegłego wieku tabliczka z nazwą łódzkiej ulicy Brydżowej.

Spacerując muzealną „Ulicą Brydżową”, warto przystanąć w kilku typowo miejskich punktach: na Poczcie, w Muzeum Pocztówek, w Butiku z kartami zaprojektowanymi m.in. przez Christana Lacroix czy Diora, w Pijalni z etykietami piwnymi oraz karcianymi reklamami Coca-Coli, a także w Restauracji, w której rewersy kart zdobią np. specjały sushi czy kuchni francuskiej.

Tuż obok jest też Biuro Podróży, a także miejskie instytucje kultury: Galeria Sztuki, Biblioteka, Kino, Teatr, Opera. Na kartach wypatrzeć można więc podobizny gwiazd sceny i ekranu, portrety sławnych ludzi czy reprodukcje dzieł malarskich. Na uwagę zasługuje kolekcja plakatów filmowych, teatralnych i operowych. Po obu stronach „Ulicy Brydżowej” mieszczą się sale tematyczne Muzeum Kart: Warsztat Kartownika, Komnata Stańczyka, Gabinet Madame Lenormand, Pokój Piotrusia, Pakamera Kolekcjonera, Salon Klasyki, Przybytek Amora

Muzeum Kart Do Gry „Ulica Brydżowa” mieści się w budynku dawnej szkoły, Zespołu Szkól Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, przy ulicy Gołębiej 9 – boczna od ulicy Energetyków, tuż obok gdyńskiego Terminalu Kontenerowego. Dojazd autobusem linii m.in. R, 104, 128, 134, 150, 152, 173, 182, 194 – należy wysiąść na przystanku „Energetyków”.

Muzeum jest dostępne dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-14.00. Aby odwiedzić je w innych godzinach, należy umówić się na konkretny termin. Kontakt: 505 552 356. Cyklicznie organizowane są również oprowadzania dla grup – po szczegóły warto zaglądać na profil „Ulicy Brydżowej” na Facebooku >> TUTAJ