• Zdjęcie 1/8 - Centrum Nauki Experyment w Gdyni Gdynia 4
  • Zdjęcie 2/8 - Centrum Nauki Experyment w Gdyni Gdynia 3
  • Zdjęcie 3/8 - Centrum Nauki Experyment w Gdyni Gdynia 2
  • Zdjęcie 4/8 - Centrum Nauki Experyment w Gdyni Gdynia +5 1
 

TV Filmy

Centrum Nauki Experyment w Gdyni
23997

Centrum Nauki Experyment w Gdyni

Imprezy

O nas

Centrum Nauki Experyment w Gdyni to interaktywne wystawy, których główną ideą jest nauczanie poprzez zabawę. To miejsce, które wyzwala kreatywność, pobudza ciekawość świata i głód wiedzy - nie tylko u najmłodszych!

Centrum Nauki Experyment to interaktywne wystawy i przestrzeń do twórczego eksperymentowania. Tutaj rodzą się pasje i fascynacja nauką. To miejsce zaprasza każdego i zachęca do odkrywania i poznawania świata. Nasze pokazy, warsztaty, wydarzenia angażują, uczą i bawią. Lubimy wszystkie pytania. Lubimy naukę!

Centrum Nauki Experyment w Gdyni powstało z inicjatywy gdyńskiego samorządu w ramach projektu „creActiveNET”, finansowanego z programu INTERREG, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest jednym z pierwszych w Polsce i pierwszym w regionie centrum nauki, które wdrażało innowacyjny koncept promocji nauki poprzez interaktywne wystawy i zajęcia edukacyjne. Otwarcie obiektu nastąpiło 1 czerwca 2007 roku w kompleksie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Początkowo było częścią Gdyńskiego Centrum Innowacji, jednostki budżetowej Gminy Miasta Gdyni. W marcu 2012 roku, uchwałą Rady Miasta Gdyni, Centrum uzyskało status odrębnej jednostki i przekształciło się w samorządową instytucję kultury. 26 lipca 2010 roku ruszyła rozbudowa Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni, a wraz z nią budowa nowego budynku Centrum Nauki Experyment. Powstał nowoczesny obiekt wystawienniczy połączony z kompleksem konferencyjnym. W weekend 7-8 września 2013 roku odbyło się wielkie otwarcie Experymentu w nowej odsłonie – po dwuipółletniej rozbudowie przestrzeń wystawiennicza powiększyła się siedmiokrotnie, powstały sale laboratoryjne. Podczas pierwszego weekendu nowe wystawy odwiedziło 5 tysięcy osób! W kolejnych latach Centrum prezentowało liczne wystawy czasowe oraz powiększało zakres ekspozycji stałych. Wykształciło wiele form działań edukacyjnych, kulturowych i naukowych.

Centrum Nauki Experyment w Gdyni jest wizytówką nowoczesnego miasta i rozwija się razem z nim. Realizuje swoją misję i program w oparciu o pierwotne założenia, a także ewolucję zadań i metod pracy oraz nowe potrzeby różnych grup społecznych. Redefiniuje główny motyw działania DLACZEGO?, sposoby działania JAK? i ofertę CO?, by jak najlepiej spełniać cel, który stanął u jego powstania.

DLACZEGO?
Tworzymy przyjazne środowisko do zdobywania wiedzy i rozwoju – jednostki i społeczeństwa. Chcemy inspirować do wspólnego tworzenia dobrej przyszłości, w oparciu o naukę, z poszanowaniem środowiska.

JAK?
Popularyzacja i promocja nauki – informujemy i popularyzujemy wiedzę z różnych dziedzin nauki, inspirujemy do podjęcia kariery naukowej, rozpowszechniamy treści w atrakcyjny i zrozumiały dla odbiorcy sposób.
Inspiracja do odważnego podejmowania wyzwań i poznawania świata – zachęcamy do zadawania pytań, śmiałego i nieskrępowanego eksperymentowania, prowokujemy do szukania niestandardowych rozwiązań. Jesteśmy sprzymierzeńcem poznania jako procesu, a nie wyłącznie rezultatu.
Aktywna edukacja – promujemy i stosujemy nowoczesne metody edukacji, wykorzystujące nowe technologie i narzędzia. Włączamy nauczycieli, środowiska edukacyjne i uczniów do dyskusji na temat przyszłości szkoły i edukacji.
Komunikacja nauki – włączamy społeczeństwo w dialog ze światem nauki, przybliżamy badania, ich efekty i wagę dla wspólnej przyszłości, konfrontujemy fakty z opiniami. Promujemy krytyczne myślenie.
Promocja wykształcenia – budujemy szereg pozytywnych skojarzeń i emocji w procesie nauki – zarażamy pasją, entuzjazmem, ciekawością, prowokujemy pytania. Chcemy wyrównywać szanse.
Pobudzanie ciekawości świata – wszystko zaczyna się od zaciekawienia: na każdym poziomie, w każdym wieku, każdą metodą włączamy społeczeństwo do nauki przez całe życie.
Współpraca – tworzymy krajową i europejską platformę wymiany wiedzy poprzez udział w branżowych stowarzyszeniach, w projektach rozwojowych, działaniach kulturowych.

CO?
Interaktywne wystawy – prezentujemy pięć wystaw tematycznych: eksponaty z zachętą działania, do poznania przez doświadczanie, eksponaty z wiedzą do wykorzystania. Prowadzimy aktywną edukację przy stanowiskach – oferujemy scenariusze lekcji, ścieżki zwiedzania, zwiedzanie z edukatorem, animację i edukację przy eksponatach, minipokazy naukowe.
Zajęcia edukacyjne dla przedszkoli, szkół, grup zorganizowanych – prowadzimy kreatywne zajęcia, stosujemy m.in. znane uczniom mechanizmy gier, quizów, aplikacji. Są one okazją do samodzielnego wykonania wielu doświadczeń, bez konieczności osiągnięcia określonego rezultatu.
Programy rodzinne – AKADEMIA EXPERYMENTU, WARSZTATY RODZINNE, EXPERYMENCIAKI – realizujemy programy oparte na wspólnym poznawaniu, międzypokoleniowej współpracy, stwarzamy przyjazne warunki do uczenia się i zabawy.
Wydarzenia naukowe – organizujemy specjalne wydarzenia dla różnych odbiorców: NOC NAUKOWCÓW dla rodzin, NAUKOWELOVE dla dorosłych, PRZEPIS NA DOBRĄ FORMĘ dla seniorów, ScienceCom dla młodzieży i studentów.
Programy dla nauczycieli – prowadzimy warsztaty WARTO SIĘ SZKOLIĆ, programy EXPERT EXPERYMENTU i AMBASADOR EXPERYMENTU, organizujemy konferencję EDUKACJA W AKCJI.
Programy dla dorosłych i seniorów – SCIENCE CAFE, CIEKAWI ŚWIATA – prowadzimy stacjonarnie i wyjazdowo wykłady i warsztaty dla dorosłych i uczestników uniwersytetów III wieku.
Programy popularnonaukowe w terenie – realizujemy warsztaty, pokazy, pikniki naukowe w kraju i za granicą (m.in. w Rumunii, Mołdawii, Szwecji, Danii).
Aktywności naukowe i kulturowe – realizujemy naszą misję na flagowych wydarzeniach w Gdyni, podczas m.in. Gdynia Design Days, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, Open’er Festivalu, LOTOS Gdynia Aerobaltic.
Projekty i działania z organizacjami branżowymi i środowiskiem naukowym – pracujemy razem z międzynarodową organizacją ECSITE, ogólnopolską SPIN, uczelniami i instytutami badawczymi, organizacjami pożytku publicznego, instytucjami kultury. Realizujemy program UNESCO – Gdynia miasto uczące się, wraz z innymi gdyńskimi instytucjami.