• Zdjęcie 1/1 - Droga Królewska Gdańsk 4
 

TV Filmy

Droga Królewska pełna turystów wieczorem
2972

Droga Królewska pełna turystów wieczorem

O nas

Droga Królewska to nazwa nadana ul. Długiej i Długiemu Targowi w Gdańsku w związku z uroczystymi wjazdami monarchów do miasta od 1457, kiedy uroczyście witany był Kazimierz Jagiellończyk.
Ulica Długa i Długi Targ tworzące Drogę Królewską należą niewątpliwie do najpiękniejszych ulic Gdańska.

Droga Królewska biegnie przez środek Głównego Miasta Gdańska. Wieńczy ją z jednej strony Złota Brama, a z drugiej Brama Zielona. Mieszkali tu najzamożniejsi patrycjusze gdańscy. Niemal każda stojąca tu kamienica ma swoją własną ciekawą historię.

W XIII wieku wraz z ul. Długą, Długi Targ był traktem kupieckim, którego przedłużeniem był owalny plac targowy. Był to wówczas prawdopodobnie główny ciąg drożny Gdańska.

Od 1331 r. Droga Królewska była określana w dokumentach miejskich jako Longa Platea. Za Bramą Kogi (dzisiejsza Brama Zielona) znajdował się solidny most, do którego mogły przybijać duże statki, m.in. właśnie kogi. Później wybudowano na jej miejscu znacznie okazalszą bramę, a od zielonkawego koloru detali wzięła się nazwa jej, i mostu.

Znajdujące się przy Drodze Królewskiej kamienice należały do najzacniejszych patrycjuszy, kupców i ludzi piastujących wysokie urzędy. Z powodu uroczystych parad, przeprowadzanych tą drogą w latach 1457-1552, wzięła się jej nazwa Droga Królewska. Tu właśnie wynajmowano królom polskim obszerne kwatery, a z okazji świąt rodziny królewskiej wyprawiano huczne fajerwerki. W XIV i XV wieku w każdą sobotę przy Długim Targu handlowano mięsem, a na odcinku między Fontanną Neptuna a ratuszem sprzedawano żywe prosięta, stąd ten odcinek traktu przybrał nazwę Targu Prosiąt.

Na Długim Targu wykonywano także egzekucje czarownic, heretyków i złoczyńców, będącymi jednak wyłącznie szlachcicami lub prawowitymi obywatelami. Pozostałych tracono na Górze Szubieniczej bądź w Katowni.

Wygląd traktu zmieniał się bardzo. W XIX w. zaczęły z niej znikać przedproża (ostatnie usunięto w roku 1872), a pod koniec wieku odebrano ich dawną urodę. Długa i Długi Targ zostały wybrukowane w 1882 r. kostkami importowanymi ze Skandynawii (wcześniej była pokryta kamieniami polnymi). W okresie późniejszym przez ulicę poprowadzono linię tramwajową.

Po II wojnie światowej ulica Długa i Długi Targ zostały całkowicie zniszczone, a dziś, po odbudowie, stanowią atrakcją turystyczną. Usunięto szyny tramwajów, a na miejscu starych kostek brukowych pojawił się szlifowany granit.

Przy Długim Targu wznoszą się najważniejsze świeckie budowle Głównego Miasta: Ratusz Głównego Miasta i Dwór Artusa.

Obiekt prezentowany w Przewodniku po Trójmieście