Dwór Artusa - Oddział Muzeum Gdańska

adres
80-831 Gdańsk, Długi Targ 43/44 pokaż na mapie

Dwór Artusa obiekty w tej lokalizacji (1) »

telefon
798-035-645
kasy:  
789-449-654
e-mail
d...@muzuemgdansk.pl pokaż
www
www.muzeumgdansk.pl
godziny otwarcia
pn10:00 - 13:00
wt-sob10:00 - 18:00
nd11:00 - 18:00
poniedziałek wstęp wolny

Aktualne imprezy

Napisali o nas

O nas

Dwór Artusa w Gdańsku znajduje się nie opodal Ratusza Głównego Miasta w pierzei północnej. Do najważniejszych zabytków Dworu należy największy piec kaflowy Europy, wysokości 10, 64 metrów, składający się z 520 bogato zdobionych kafli.

UWAGA! Muzeum Gdańska zamyka Dwór Artusa do odwołania. Remont Sieni Domu Ekonomistów w jednej z największych atrakcji turystycznych Gdańska potrwa do końca czerwca 2018 r.

Dwór Artusa w Gdańsku znajduje się nie opodal Ratusza Głównego Miasta w pierzei północnej. Jest jednym z dziesięciu obiektów, które powstały nad Bałtykiem od początku XVI w. i jedynym zachowanym w tak oryginalnym stanie do końca XX w.

Mit o królu Arturze i rycerzach okrągłego stołu odpowiadał bogatym mieszczanom gdańskim, naśladującym feudalne obyczaje rycerstwa. W Dworze stworzono centrum życia towarzyskiego, ujętego w szczegółowe przepisy. Odbywały się tu spotkania, biesiady, wesela, a także grano sztuki teatralne. Od 1742 r. służył również jako giełda. Budynek dworu wzniesiono w latach 1476-1481. Odbudowę, po zniszczeniach drugiej wojny światowej, zakończono w 1997 r. Wielką, gotycką halę dworu wypełniono dziełami sztuki fundowanymi przez bractwa Dworu Artusa od XV do XIX w.

Do najważniejszych zabytków dworu należy największy piec kaflowy Europy, wysokości 10,64 metrów, składający się z 520 bogato zdobionych kafli.

W skład zespołu muzealnego Dworu Artusa wchodzi także patrycjuszowska kamienica z historycznym wnętrzem, zw. Sienią Gdańską, której wystrój pochodzi z przełomu XVII i XVIII w. Obecnie Dwór Artusa gromadzi zbiory ilustrujące dzieje i funkcje całego zespołu na tle życia gospodarczego i publicznego miasta, formowanie się kultury świeckiej gdańskiego mieszczaństwa.

W Dworze Artusa podejmowane są współcześnie (podobnie, jak w czasach jego największej świetności) najwybitniejsze osobistości odwiedzające Gdańsk, np. monarchowie i prezydenci państw.

PANIENKA Z OKIENKA

Codziennie o godzinie 13.03 (w sezonie letnim od 1 czerwca do 15 września dodatkowo o 15.03 i 17.03) ze szczytowego okna kamienicy przylegającej do Dworu Artusa - Nowego Domu Ławy wygląda do przechodniów postać wyobrażająca XVII-wieczną młodą gdańszczankę. Autorem projektu figury jest Ewa Topolan, artysta, rzeźbiarz wywodząca się z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Konstruktorem mechanizmu jest Tadeusz Nowosielski.

Pomysł nawiązuje do powieści Jadwigi Łuszczewskiej - Deotymy (1834-1908) ,,Panienka", opublikowanej po raz pierwszy w 1893 roku w Warszawie. Drugie wydanie pod zmienionym tytułem "Panienka z okienka" ukazało się w 1898 roku. W 1959 roku powstała teatralna, a w 1964 roku filmowa adaptacja powieści. Ten "starodawny romansik" powstał po podróży 24-letniej Deotymy z rodzicami Wisłą do Gdańska w 1858 roku. Efektem była fascynacja naszym miastem i jego historią. W powieści Deotyma zawarła niezwykle sugestywnie koloryt Gdańska, a przede wszystkim postać młodej gdańszczanki Hedwigi, wyglądającej przez okno wspaniałej kamienicy w "romansiku" nazywanej Bursztynowym Domem.

Od chwili wydania, wielokrotnie wznawiana powieść stała się wręcz obowiązkową lekturą kolejnych pokoleń Polaków, którzy w ten sposób wyrażali swój niezwykle uczuciowy związek z najsławniejszym polskim miastem-portem. Wielu z nich odwiedzając Gdańsk nadaremnie poszukiwało Bursztynowego Domu i okienka.

Jak pisze prof. Jerzy Samp: ,,Wiele razy, przyglądając się baczniej gdańskim kamieniczkom próbowałem odnaleźć owo jedno jedyne, najprawdziwsze okrągłe małe okienko". Jednak do kontynuacji poszukiwań kamienicy i okna zachęcały również ostatnie zdania powieści: ,,A że mieszkańcy Gdańska słyną z poszanowania dla zabytków przeszłości, więc kto wie, może i ta pamiątka jeszcze się u nich przechowała? Może do dziś dnia panienka z okienka tam wygląda i tęsknie czeka, i wypatruje, czy raz jeszcze nie pojawi się przed nią marynarz od puckiej floty". Przytoczone zdania, zamykające powieść, brzmiące prawie jak testament autorki, zawierają jednocześnie gotowy scenariusz i sugestie dalszej popularyzacji - obecnie ponad 100-letniej już legendy i stworzenia nowego jej materialnego wcielania.

Inauguracja pokazów 'Panienki z okienka' odbyła się 1 czerwca 2001 roku. Towarzyszy im melodia Martiniego il Tedesco 'Plasir d'amour, wygrywana na carillonie Ratusza Głównego Miasta.

W 2002 roku Muzeum Gdańska (jeszcze jako Muzeum Historyczne Miasta Gdańska) otrzymało I nagrodę - Sybillę - w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku 2001 - Sybilla 2001 za program edukacyjno-promocyjny 'Panienka z okienka'.

Godziny otwarcia :
Aktualne godziny otwarcia: https://muzeumgdansk.pl/zaplanuj-wizyte/godziny-otwarcia/

Sezon letni (maj-wrzesień)
Pn 10:00-13:00 (wolny wstęp)
Wt-So 10:00-18:00
Nd 10:00-18:00

Sezon zimowy (październik-kwiecień)
Pn nieczynne
Wt 10:00-13:00 (wolny wstęp)
Śr 10:00-16:00
Czw 10:00-18:00
Pt, So 10:00-16:00
Nd 11:00-16:00

Ceny biletów:
10 zł - pełnopłatny
5 zł - ulgowy
*Rodzinny bilet wstępu - 20 zł (przysługuje rodzinie składającej się max. z 8 osób, w tym: 1-2 osób dorosłych)
*Zbiorowy bilet wstępu (dla grup 8-50 osób, zwiedzający mają prawo do zakupu biletu o 1 zł taniej)

HISTORYCZNE URODZINY
Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku od 5 do 12 lat wraz z przyjaciółmi, do przeżycia niezwykłych urodzin w zabytkowych wnętrzach Muzeum Gdańska. Czekają tu na Was postacie opowiadające ciekawe historie i zapraszające do wspólnej zabawy. Każde z Was może zostać rycerzem, marynarzem, piratem, legionistą, a nawet królem czy księżniczką. Koszt zajęć uzależniony jest od wielkości grupy i wynosi 300 zł (grupa do 10 dzieci) bądź 400 zł (grupa 11 - 15 dzieci).

Chętnych zapraszamy do rezerwacji miejsc pod numerami:
Dział Edukacji, Promocji i PR-u tel: 58 7679150, 7679172, 7679135

Do wyboru jest kilka scenariuszy, które dopasowane zostaną do upodobań dziecka:
· Urodziny Dworskie: wybór pary królewskiej, nawiązania do tradycji koronacyjnych, wybór funkcji nadwornych. Tak przygotowany orszak rusza na wycieczkę po Ratuszu Głównego Miasta. gdzie napotyka różne zadania. (Ratusz Głównego Miasta)
· Urodziny Rycerskie: dzieci słuchają legend o rycerzach, sami również stają się rycerzami, których czekają różne przygody. Okazja do zapoznania się z rycerskimi cnotami i zajęciami towarzyszącymi wojownikom poza polem walki.(Dwór Artusa)
· Urodziny Morskie: dzieci stają się młodymi marynarzami / piratami. Poznają legendy związane z morzem i okrętami znajdującymi się w Dworze Artusa, budują. łodzie z papieru i biorą udział w "regatach". (Dwór Artusa)
· Urodziny Mieszczańskie: odbywają się w Domu Uphagena. Dzieci poznają budowę kamienic mieszczańskiej i funkcje poszczególnych pomieszczeń. Słuchają historii towarzyszących dawnym mieszkańcom Gdańska. (Dom Uphagena)
· Urodziny Podróżnicze: dzieci zamieniają się z młodych podróżników. Dowiadują się jak rozpoznawać kierunki świata, jak obsługiwać mapy, poznają różnorodność zwierząt, wykonują spódniczki z trawy i uczą się tańca z dalekiego kraju. (Dwór Artusa/Ratusz Głównego Miasta)
· Urodziny Magiczne: wiedźma we własnej osobie przedstawi dzieciom zagadnienia z zakresu magii i czarów. Ukazane zostaną prawdziwe oblicza niewyjaśnianych zjawisk uznawanych w przeszłości za magiczne. (Sala Rycerska - Dwór Artusa)
· Urodziny Kulinarne - Zajęcia odbiegające specyfikom od pozostałych. Dzieci same przygotowują cisto, na którym po upieczeniu zapłoną urodzinowe świeczki. W międzyczasie poznają również historyczne aspekty gotowania. Niezapomniana kulinarna przygoda i satysfakcja zajadania się własnoręcznie przygotowanym wypiekiem. (Sala Edukacyjna - Ratusz Głównego Miasta)

PROGRAM EDUKACJI MUZEALNEJ SOWA
Zapraszamy na interaktywne zajęcia dla rodzin, które odbywają się podczas weekendów w Oddziałach Muzeum Gdańska. Jest to doskonała okazja do spędzenia czasu z dziećmi w ciekawy sposób, któremu towarzyszy poznanie niezwykłej historii Gdańska. Dzieci mogą pobawić się wraz ze swoimi rówieśnikami, a także wysłuchać legend i opowieści związanych z miastem i morzem. Opłata za zajęcia wynosi 8 zł od każdego uczestnika. Chętnych zapraszamy do rezerwacji miejsc pod numerami: Dział Edukacji, Promocji i PR-u. tel: 58 7679150, 7679172, 7679135

Obiekt prezentowany w Przewodniku po Trójmieście.

Galeria zdjęć

wyznacz trasę » przejdź do pełnej mapy »