- 1 Szukają właściciela zgubionych pieniędzy (46 opinii)
- 2 73 loty Jacka Karnowskiego w pół roku (814 opinii)
- 3 "Prezent" za zablokowanie drogi śmieciarce (103 opinie)
- 4 Jest zgoda na food hall w Hali Targowej (167 opinii)
- 5 Będzie więcej ulic z płatnym parkowaniem (423 opinie)
- 6 CBA: Gdynia straciła miliony na węźle Karwiny (47 opinii)
150 lat temu z ul. Długiej zniknęła samowola budowlana
Choć mają długą tradycję i w Gdańsku przyjęły niepowtarzalną formę architektoniczną, to były swego rodzaju samowolą budowlaną. Dziś już niezbyt liczną ich reprezentację możemy podziwiać choćby na ul. Mariackiej. Mowa o gdańskich przedprożach. Właśnie mija 150 lat od ich rozbiórki na ul. Długiej.
Przez wieki ten element architektoniczny zmieniał się i przybierał różne formy. W XIX stuleciu nakazano ich masowe rozbiórki. Wynikało to przede wszystkim z planów modernizacyjnych miasta. Zaczęła się rozbiórka fortyfikacji, powstawały nowe budynki, przerabiano istniejące, remontowano drogi. Miasto zostało wreszcie skanalizowane.
Dziewięć najstarszych nazw ulic Gdańska
Od średniowiecza do czasów nowożytnych
Nie do końca znana jest geneza przedproży. Pierwsze takie obiekty w Gdańsku pojawiły się w średniowieczu i powstawały z drewna, z czasem przybrały okazałą formę.
Była to konstrukcja wysunięta przed elewację budynku. Składała się z tarasu i balustrady. Na taras prowadziły schody (nierzadko pod schodami był rynsztok, którym płynęły nieczystości). Z boku znajdowało się zejście do piwnicy. Tu warto zaznaczyć, że piwnice w gdańskich kamienicach powstawały wyżej, ze względu na podmokły charakter tych terenów.
Zejścia do nich zadaszano. W związku z tym parter budynku znajdował się ponad poziomem ulicy, co zmuszało do budowy schodów do drzwi wejściowych. Właśnie z połączenia tych elementów przed budynkiem wykształciło się w XV wieku przedproże.
W XVI wieku zaczęto zabudowywać przedproża drewnianymi budami. Miały one funkcję handlową i stanowiły przedłużenie kramu-sklepu, znajdującego się w budynku.
Przedproża z czasem stały się przedłużeniem gdańskiej sieni. Miejscem spotkań towarzyskich, na którym pojawiły się ławki czy stoliki.
Od zakazu budowy do nakazu likwidacji
Pełny rozkwit przedproża osiągnęły w połowie XVII wieku, co wpłynęło na ich urządzenie i estetykę: zdobione balustrady i słupki kamienne czy kamienne kule, płaskorzeźby. Przedproża pokrywane były kamiennymi płytami. W XVIII w. zaczęto je nadbudowywać drewnianymi budami, co wynikało z braku terenów budowlanych na terenie Głównego Miasta. Nadbudówki sięgały niekiedy dwóch kondygnacji.
Administracyjne zarządzenie dotyczące zakazu budowy nowych i podtrzymania już istniejących przedproży wydano w 1861 r. 7 lat później nakazano usunięcie wszystkich przedproży w ciągu 5 lat za wyjątkiem tych mających wartość artystyczną. Ostatnie przedproże usunięto z ul. Długiej w roku 1873. Przy Długim Targu zachowano ich część.
Do końca lat 70. XIX wieku usunięto ok. 1,8 tys. przedproży.
To, co zostało
Wskutek działań wojennych w 1945 r. dawne przedproża, które pozostały, ucierpiały. Część oryginalnych kamieniarskich elementów została wywieziona. Niektóre udało się ocalić.
Plan odbudowy Głównego Miasta zakładał zachowanie przedproży tam, gdzie istniały przed wojną, oraz odtworzenie ich przy ul. Piwnej, Długim Targu i Mariackiej. Najlepiej odtworzono je przy tej ostatniej.
Poza ul. Mariacką i Długim Targiem przedproża znajdziemy na ul: Piwnej, Chlebnickiej, św. Ducha, Ogarnej i Targu Rybnym, a także przy ul. Katarzynki na Starym Mieście.
Ogłoszenia.trojmiasto.pl – Mieszkania do wynajęcia w centrum Gdańska. Sprawdź oferty
Warto dodać, że fragmenty gotyckich płyt przedproży, są prezentowane w lapidarium na dziedzińcu Dworu Artusa.
Przy pisaniu tekstu korzystałam z "Gedanopedii".
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-10-25 08:14
większość tych przedproży (7)
powinna przejść przegląd i powinna być naprawiona. Szczególnie denerwują mnie jako mieszkańca przedproża na ul. Św. Ducha które w większości są zaniedbane lub zniszczone i pod wieloma z nich zalegają śmieci a nawet gruz budowlany. Dlaczego mieszkający nad nimi tego nie zauważają. I tak mijają lata i nic się z nimi nie robi. Źle to świadczy o naszej kulturze.
- 124 6
-
2023-10-25 10:12
Tu rzadzi POKO wiec niemiej złudzen ze cos sie zmieni (1)
- 6 11
-
2023-10-25 10:58
Niestety taka róznica gdzie jest ludność napływowa, czyli w zaborze pruskim.
Jak się pojedzie do Wlkp lub na Podkarpacie, to w miejscowościach, gdzie od pokoleń ludzie mieszkają to jest mniej takich miejsc.
- 7 1
-
2023-10-25 09:29
to należy do działań wspólnot
- 10 2
-
2023-10-25 09:00
mieszkańcy nie dbają o przedproża bo niewadomo co można z nimi zrobić (1)
będziesz chciał dobrze to konserwator zabytków zrobi obstrukcje, więc ludzie maja to w du**e
jak z większością spraw w naszym kraju gdyby nie nadmierne przepisy i urzędy lepiej żyłoby się w Polsce- 3 13
-
2023-10-26 01:04
Nie ma to jak lenistwo tłumaczyć konserwatorem zabytków.
- 0 0
-
2023-10-25 08:27
to samo masz na osiedlach mieszkaniowych (1)
i tu i tu człowiek, i tu i tu śmieci
nie ma znaczenia gdzie i kto
taka jest mentalność ludzi,
pojada podrzucić śmieci
coś wywala na ulicę
na trawę
nie posprzątają po sobie- 20 1
-
2023-10-25 08:45
Jednym słowem - hołota jest wszędzie.
- 19 1
-
2023-10-25 15:13
Mieszkania dla korpoludków (2)
Pod takim przedprożem można zrobić "apartament w centrum miasta" dla pracowników korpo i innych "zdalnych" :D Rozejdzie się jak świeże bułeczki!
- 15 7
-
2023-10-25 17:08
A po co ktoś na zdalnym (1)
Miałby chcieć mieszkać w centrum?
- 1 1
-
2023-10-25 19:03
Bo brakuje lokali na Zanzibarze dla specjalistów ITi
- 1 0
-
2023-10-25 14:49
XXX
Miasto powinno wyrmonyowac przedproza szczególnie na Mariackiej bo się wszystko sypie niby najładniejsza ulica Gdańska no i ciemności na ulicy Mariackiej słabe oświetlenie
- 11 11
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.