• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Aleksandra Kosiorek wygrała II turę wyborów w Gdyni

Michał Sielski, piw, Patryk Szczerba
21 kwietnia 2024, godz. 21:00 
Opinie (993)
aktualizacja: godz. 06:45 (22 kwietnia 2024)
Najnowszy artykuł na ten temat Brak koalicji w Radzie Miasta w Gdyni

Aleksandra Kosiorek z Gdyńskiego Dialogu prezydentem Gdyni. Prawniczka wygrała II turę i pokonała Tadeusza Szemiota z Koalicji Obywatelskiej. Już zapowiedziała, że zaproponuje mu współpracę.Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Wierzysz, że nowe władze znacząco zmienią Gdynię?

Aktualizacja, godz. 01:11. Oficjalne wyniki ze wszystkich 118 komisji (100 proc. głosów zostało już policzone):

Wyniki wyborów niemal dokładnie pokryły się z naszą ostatnią ankietą, zamieszczoną w Trojmiasto.pl tuż przed II turą. W niej 66 proc. osób deklarowało głos na Aleksandrę Kosiorek, a 34 proc. na Tadeusza Szemiota.

Aktualizacja, godz. 23:59. Oficjalne wyniki z 107 na 118 komisji (90,67 proc. głosów):
 • Aleksandra Kosiorek 62,66 proc.
 • Tadeusz Szemiot 37,34 proc.


Trwa świętowanie w sztabie wyborczym Aleksandry Kosiorek. Trwa świętowanie w sztabie wyborczym Aleksandry Kosiorek.
Aktualizacja, godz. 23:42. Oficjalne wyniki z 97 na 118 komisji (82,20 proc. głosów):
 • Aleksandra Kosiorek 62,68 proc.
 • Tadeusz Szemiot 37,32 proc.

Aktualizacja, godz. 23:24. Oficjalne wyniki z 76 na 118 komisji (64,40 proc. głosów):
 • Aleksandra Kosiorek 63,22 proc.
 • Tadeusz Szemiot 36,78 proc.

Aktualizacja, godz. 23:02. Oficjalne wyniki z 55 na 118 komisji (46,61 proc. głosów):
 • Aleksandra Kosiorek 62,97 proc.
 • Tadeusz Szemiot 37,03 proc.

Aktualizacja, godz. 22:50. Oficjalne wyniki z 32 na 118 komisji (27,11 proc. głosów):
 • Aleksandra Kosiorek 62,59 proc.
 • Tadeusz Szemiot 37,41 proc.

Aktualizacja, godz. 22:44. Doskonałe nastroje w sztabie Aleksandry Kosiorek. Właśnie wjechał okazały tort.


Aktualizacja, godz. 22:42. Oficjalne wyniki z 23 na 118 komisji (19,49 proc. głosów):
 • Aleksandra Kosiorek 62,77 proc.
 • Tadeusz Szemiot 37,23 proc.

Aktualizacja, godz. 22:38. Większość osób opuściło już sztab Tadeusza Szemiota, tłumacząc się obowiązkami.

Sam Tadeusz Szemiot podsumował dla Czytelników Trojmiasto.pl wstępne wyniki wyborów:Aktualizacja, godz. 22:26. Oficjalne wyniki z 8 na 118 komisji (6,7 proc. głosów):
 • Aleksandra Kosiorek 60,68 proc.
 • Tadeusz Szemiot 39,32 proc.

Aktualizacja, godz. 22:20. Oficjalne wyniki z 4 na 118 komisji (3,38 proc. głosów):
 • Aleksandra Kosiorek 56,77 proc.
 • Tadeusz Szemiot 43,23 proc.

Aktualizacja, godz. 22:15. Są już oficjalne wyniki z 3 na 118 komisji (2,54 proc. głosów):

 • Aleksandra Kosiorek 57 proc.
 • Tadeusz Szemiot 43 proc.

W II turze starcia o fotel prezydenta Gdyni zmierzyli się Aleksandra Kosiorek i Tadeusz Szemiot. W II turze starcia o fotel prezydenta Gdyni zmierzyli się Aleksandra Kosiorek i Tadeusz Szemiot.
Aktualizacja, godz. 22:10. - Musimy jeszcze poczekać na wyniki ze wszystkich komisji, ale te, które do nas spływają są bardzo optymistyczne - mówi Aleksandra Kosiorek. - Jak dotąd w żadnej z komisji nie wygrał Pan Tadeusz Szemiot, co nie zmienia tego, że jestem pełna nadziei na naszą współpracę po wyborach. Współpraca dla Gdyni jest konieczna - podkreśla.
Aktualizacja, godz. 22:00. Mamy wyniki kolejnej, dużej komisji z dzielnicy Dąbrowa. Tadeusz Szemiot: 344 głosy, Aleksandra Kosiorek: 577 głosów.

Aktualizacja, godz. 21:57. Spływają kolejne, nieoficjalne dane. Tym razem ze szkoły na Wiczlinie, gdzie Tadeusz Szemiot zdobył 436 głosów, a Aleksandra Kosiorek 708 głosów.

Aktualizacja, godz. 21:47. Sympatycy Aleksandry Kosiorek świętują po wynikach z kolejnych komisji. Według ostatniej ankiety Trojmiasto.pl zdecydowaną faworytką była Aleksandra Kosiorek z Gdyńskiego Dialogu, na którą chciało zagłosować 66 proc. gdynian. 34 proc. deklarowało, że poprze Tadeusza Szemiota z Koalicji Obywatelskiej.


Aktualizacja, godz. 21:26. Nieoficjalnie: mamy wyniki z pierwszych 10, niewielkich komisji. We wszystkich wygrała Aleksandra Kosiorek z Gdyńskiego Dialogu. Po przeliczeniu głosów z 7 proc. komisji:

 • Aleksandra Kosiorek 63 proc.
 • Tadeusz Szemiot 37 proc.

Aktualizacja, godz. 21:09. Reporterzy Trojmiasto.pl są w obu sztabach. Trwa nerwowe oczekiwanie na wyniki wyborów na prezydenta Gdyni.


Nie ma Wojciecha Szczurka, nie ma z kim walczyć?Po wynikach I tury, gdy sensacyjnie okazało się, że rządzący od 26 lat Gdynią Wojciech Szczurek zajął dopiero trzecie miejsce i odchodzi w samorządowy niebyt, sztaby Aleksandry Kosiorek (Gdyński Dialog) i Tadeusza Szemiota (Koalicja Obywatelska) nie mogły wyjść z szoku. Nie dlatego, że znalazły się w II turze, ale dlatego, że strategie były rozpisane na to, jak pokonać urzędującego prezydenta.

- Musimy się szybko nauczyć, jak walczyć w II turze w takiej sytuacji - powtarzali działacze z obu stron.
Po czym poszli na... wspólny spacer.

Zarówno ostatni przedwyborczy sondaż, jak i ankieta Trojmiasto.pl były zgodne: zdecydowanie wygra Aleksandra Kosiorek. Zarówno ostatni przedwyborczy sondaż, jak i ankieta Trojmiasto.pl były zgodne: zdecydowanie wygra Aleksandra Kosiorek.
Jeszcze tydzień przed głosowaniem na politycznej scenie Gdyni wiało nudą. Kandydaci już wcześniej "wystrzelali się" z pomysłów i projektów zmian, a szefowie kampanii wyborczej sprawiali wrażenie, jakby skupiali się głównie na tym, by niczego już nie zepsuć.

Także ewentualnej współpracy w Radzie Miasta, gdzie wygrała Koalicja Obywatelska (13 radnych), a drugie miejsce zajął Gdyński Dialog (7 radnych). Teoretycznie do większości w RM Koalicji Obywatelskiej wystarczy jednak wsparcie mniejszych klubów: Samorządności Wojciecha Szczurka (5 radnych), a nawet Prawa i Sprawiedliwości (3 radnych), choć tę koalicję - nawet lokalnie - chyba najtrudniej sobie wyobrazić.

Naturalne wydaje się więc rządzenie KO wraz z Gdyńskim Dialogiem, ale to wymagałoby ustępstw z obu stron. Pewnie dlatego oboje kandydatów przyznało, że widzą swojego rywala/rywalkę na fotelu wiceprezydenta, jeśli uda im się wygrać. Jaśniejszego sygnału nadchodzącej koalicji nie można sobie wyobrazić.Pocałunek śmierci czy wsparcie Wojciecha Szczurka?Większość czytelników Trojmiasto.pl nie miała wątpliwości - poparcie obecnego prezydenta może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Większość czytelników Trojmiasto.pl nie miała wątpliwości - poparcie obecnego prezydenta może bardziej zaszkodzić niż pomóc.
Nie oznacza to jednak, że nie było walki do końca. W ostatnich dnia aktywniejszy był zdecydowanie Tadeusz Szemiot, którego wsparła wracająca w końcu z ogólnokrajowego tourné prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz (choć dopiero po reprymendzie władz KO). Swojego poparcia udzieliła mu też Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydent Sopotu.

Dużo głośniejszym echem odbiło się jednak poparcie Wojciecha Szczurka. Odchodzący prezydent Gdyni - gdy doszedł już do siebie po wyborczym nokaucie - oznajmił, że zagłosuje na Tadeusza Szemiota. Tylko, że tym razem to poparcie może być wręcz "pocałunkiem śmierci", który według wielu osób może przeważyć na korzyść Aleksandry Kosiorek. Z obu sztabów w prywatnych rozmowach płynął taki sam przekaz: mieli nadzieję, że Wojciech Szczurek ich nie poprze...

Szczurek, Dulkiewicz i Jachim poparli Tadeusza Szemiota Szczurek, Dulkiewicz i Jachim poparli Tadeusza Szemiota

Opinie wybrane