Europejskie Centrum Solidarności ECS

kasy: 58 772-41-12

Europejskie Centrum Solidarności

Wybierz numer

58 772-40-00 58 772-41-12
e...@ecs.gda.pl pokaż
Otwarte do 19:00 więcej
  • Zdjęcie 1/24 - Europejskie Centrum Solidarności Gdańsk 4
  • Zdjęcie 2/24 - Europejskie Centrum Solidarności Gdańsk 3
  • Zdjęcie 3/24 - Europejskie Centrum Solidarności Gdańsk 2
  • Zdjęcie 4/24 - Europejskie Centrum Solidarności Gdańsk +21 1
 

TV Filmy

273

Męski chór szantowy Zawisza Czarny -Pod żaglami Zawiszy

Imprezy

O nas

Europejskie Centrum Solidarności to miejsce, w którym w fascynujący sposób opowiadamy o zwycięskiej rewolucji Solidarności i jak dzięki niej zmieniła się Polska, Europa i świat. Co ważne, wciąż na nowo odczytujemy i interpretujemy słowo „solidarność” pisane małą literą. Corocznie odbywa się tu 350 wydarzeń – debaty, festiwale, projekcje filmów, koncerty, promocje książek, wystawy czasowe, konferencje... Działają: przestrzeń dla aktywistów Solidarność Codziennie, Wydział Zabaw dla dzieci, biblioteka, archiwum, sklep muzealny i punkty gastronomiczne. Z tarasu widokowego rozciąga się piękny widok na tereny postoczniowe i Stare Miasto. Biuro ma tutaj Lech Wałęsa.
Sercem budynku jest wystawa stała. Zwiedzanie trwa średnio ok. 2 godzin. To nowoczesna ekspozycja, którą można przejść samodzielnie lub być poprowadzonym przez audioprzewodnik (jest ścieżka dla rodzin z dziećmi, wiele wersji językowych i dla osób ze szczególnymi potrzebami). Tablice 21 Postulatów, wiszące podczas strajku w Sierpniu ’80 na bramie Stoczni Gdańskiej im. Lenina; suwnica, na której pracowała legendarna działaczka związkowa Anna Walentynowicz; przestrzelona kurtka Ludwika Piernickiego, 20-letniego stoczniowca, ofiary Grudnia ’70; biurko Jacka Kuronia, jednego z przywódców opozycji w czasach PRL – to jedynie kilka z niemal 1800 obiektów, które można tu zobaczyć.
Budynek – przykład odważnej, współczesnej architektury, o ścianach pokrytych blachą cortenową w rdzawym kolorze, a kształtem nawiązujący do statku w budowie – został otwarty w 2014 roku.
Zbudowano go w najbliższym sąsiedztwie pomnika Poległych Stoczniowców 1970, pierwszego w Europie pomnika pamięci ofiar komunistycznej władzy i pierwszego, o którego budowie zdecydowali sami obywatele. Tuż obok stoi najważniejsza brama w Polsce – Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej, która odegrała ważną rolę w Sierpniu ’80.
ECS jako pierwsze i dotąd jedyne muzeum w Polsce otrzymał Nagrodę Muzealną Rady Europy 2016 (EMYA), a historyczne tereny Stoczni Gdańskiej wraz z ECS posiadają Znak Dziedzictwa Europejskiego. W 2021 roku wystawa stała ECS została uhonorowana Nagrodą Dziedzictwa Europejskiego / EUROPA NOSTRA 2021. 

GODZINY OTWARCIA
Rekomendujemy zakup biletów online, a przy zakupie w kasach ECS wybranie płatności bezgotówkowej. 

październik — kwiecień
WYSTAWA STAŁA
poniedziałek, środa – piątek | 10–17
sobota – niedziela | 10–18
wtorek – dzień techniczny / wystawa nieczynna
BUDYNEK
7 dni w tygodniu | 10–18

maj — wrzesień
WYSTAWA STAŁA
poniedziałek – piątek | 10–19
sobota – niedziela | 10–20
BUDYNEK
7 dni w tygodniu | 10–20

CENY BILETÓW | bilety.ecs.gda.pl/

Więcej informacji o instytucji oraz o bieżących wydarzeniach ecs.gda.pl

Autorzy fotografii:
Renata Dąbrowska / Archiwum ECS
Katarzyna Granacka / Archiwum ECS
Dawid Linkowski / Archiwum ECS
Grzegorz Mehring / Archiwum ECS
 

Oceny (2)

Aleksandra
Termin usługi: kwiecień 2024

Polecamy warsztaty Pierwsze kroki w muzem dla najmłodszych. Nasze czterolatki z wielkim skupieniem słuchały pani Angeliki, która w ciekawy sposób opowiadała i oprowadzała nas po muzeum, a później pomogła wykonać oryginalne bilety. Niełatwo jest skupić uwagę większej grupy, zwłaszcza tak "młodej" - Pani Angelice się to udało :) Zachęcamy do skorzystania z tej atrakcji, którą oferuje Europejskie Centrum Solidarności!

Organizacje, fundacje i stowarzyszenia

6.0
Ewa
Termin usługi: maj 2023

Odwiedziliśmy Centrum z młodzieżą niepełnosprawną ,jesteśmy pod ogromnym wrażeniem kompetencji pracowników ,rzadko zdarza się spotkać tak empatycznych ludzi .Dzieciaki i nauczycielki zachwycone i wdzięczne .To była wspaniała lekcja historii .Dziękujemy .

Muzea

6.0