Fundacja Theatrum Gedanense

Fundacja Theatrum Gedanense

Wybierz numer

58 301-34-11 730-022-255
s...@ftg.pl pokaż
  • Zdjęcie 1/2 - Fundacja Theatrum Gedanense Gdańsk 4
  • Zdjęcie 2/2 - Fundacja Theatrum Gedanense Gdańsk 3
 

TV Filmy

Zobacz jak grają Szekspira
1418

Zobacz jak grają Szekspira

O nas

Fundacja Theatrum Gedanense powstała w 1990 roku, a jej głównym celem była budowa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego nawiązującego do pierwszego teatru publicznego w Polsce, który istniał w Gdańsku od początku XVII wieku i funkcjonował przez blisko dwa stulecia. Budynek ten stanowił istotne świadectwo kultury artystycznej i umysłowej miasta w okresie jego największego rozkwitu.

 

Patronem Fundacji jest JKW Książę Walii a patronem honorowym Sir Peter Hall. Wieloletnim przyjacielem, promotorem Fundacji i jej honorowym patronem był także najwybitniejszy polski reżyser Andrzej Wajda. Honorowymi członkami Fundacji byli także Stanisław Barańczak i Günter Grass.

 

 

 

Fundacja współpracuje z organizacjami z kilkudziesięciu krajów na całym świecie, rozwijając działalność międzynarodową i wzbogacając swoją ofertę kulturalną i edukacyjną. W Wielkiej Brytanii oraz w USA działają Towarzystwa Przyjaciół Fundacji. Międzynarodowe projekty Fundacji wielokrotnie zyskały uznanie Komisji Europejskiej otrzymując dofinansowanie w ramach Programu Kultura. Działania artystyczne i edukacyjne Fundacji realizowane są przy współpracy z administracją publiczną: Ministerstwem Kultury, Urzędem Marszałkowskim oraz Urzędem Miasta Gdańska. Od początku swojej działalności Fundacja działa na rzecz promocji kultury Miasta i Regionu. Organizowała także wydarzenia artystyczne, służące promowaniu kultury polskiej za granicą.

 

 

 

W 2008 roku z inicjatywy Fundacji Theatrum Gedanense, Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska powołano nową instytucję kultury – Gdański Teatr Szekspirowski, który wspólnie z Fundacją realizuje i poszerza jej dotychczasowe działania.

 

Działalność Fundacji obejmuje organizację imprez artystycznych i edukacyjnych. Jedną z najważniejszych jest, obecnie współorganizowany z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, międzynarodowy Festiwal Szekspirowski, którego historia sięga 1993 roku. Jest to jedna z największych imprez tego typu w Europie i jedyna w Polsce. Gdański Festiwal stał się częścią zainicjowanej w 2006 roku Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich, w skład której wchodzą także festiwale z Niemiec, Rumunii, Węgier, Wielkiej Brytanii, Czech, Armenii, Danii, Hiszpanii, Serbii.

 

Od 2015 roku Fundacja prowadzi  Teatr w Oknie – wyjątkową scenę studyjną i impresaryjną usytuowaną w samym sercu Gdańska  przy ul. Długiej 50/51.