• Zdjęcie 1/4 - Centrum św. Jana Gdańsk 4
 • Zdjęcie 2/4 - Centrum św. Jana Gdańsk 3
 • Zdjęcie 3/4 - Centrum św. Jana Gdańsk 2
 • Zdjęcie 4/4 - Centrum św. Jana Gdańsk 1
 

TV Filmy

Noc Muzeów 2013 - Zapowiedź
4233

Noc Muzeów 2013 - Zapowiedź

Imprezy

 • wykład / prezentacja
  wrz 26
  wtorek, g. 18:00
  Gdańsk, Centrum św. Jana
  wstęp wolny
  Protestantyzm a sztuka sakralna
 • muzyka poważna
  wrz 29
  piątek, g. 19:30
  Gdańsk, Centrum św. Jana
  wstęp wolny
  Festiwal ORGANy PLUS+® Arne
 • opera / operetka
  paź 7-8
  sobota - niedziela, g. 19:00
  Gdańsk, Centrum św. Jana
  bilety 80 - 250 zł
  Kup bilet
  Opera "Orfeusz i Eurydyka"

O nas

Kościół Św. Jana został zbudowany w II poł. XIV w.
Pierwotnie znajdowała się tu mała kaplica, później wzniesiono większy, bazylikowy kościół, będący filialnym staromiejskiego kościoła Św. Katarzyny.
Msze św. w niedziele o godz. 12.00
Kościół św. Jana, pochodzący z XIV w., jest jednym z ostatnich zabytków Gdańska, który nie został odbudowany po II wojnie światowej. Na skutek błędnych decyzji dotyczących wykorzystania tego miejsca, obiekt przez kilkadziesiąt lat niszczał. W 1991 roku Skarb Państwa przekazał kościół Archidiecezji Gdańskiej Kościoła Rzymskokatolickiego, a od 1995 roku, na mocy Umowy ograniczonego prawa rzeczowego użytkowania, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku pełni funkcję gospodarza obiektu oraz zarządza jego odbudową, w celu stworzenia w tym miejscu profesjonalnego centrum kultury.

Nadbałtyckie Centrum Kultury udostępniło kościół artystom i publiczności. Odbyło się tutaj wiele ważnych wydarzeń kulturalnych. Dzięki ogromnemu wysiłkowi Nadbałtyckiego Centrum Kultury, jak i innych instytucji i organizacji Pomorza, kościół stał się rozpoznawalny na kulturalnej mapie regionu, kraju i Europy. W niepowtarzalnej atmosferze wnętrza kościoła św. Jana odbyły się liczne koncerty, pokazy, przedstawienia i wystawy.

W 2009 roku projekt "Rewaloryzacja i adaptacja kościoła św. Jana w Gdańsku na Centrum św. Jana - etap I" uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013. Zakończenie realizacji I etapu projektu planowane jest w październiku 2012 r. Region pomorski wzbogaci się wówczas o niezwykłe miejsce, atrakcyjne zarówno dla turystów, jak i odbiorców działań kulturalnych. Kościół jest również siedzibą Duszpasterstwa Środowisk Twórczych. Co niedzielę o godzinie 12.00 odbywają się tu msze, gromadzące ludzi kultury i sztuki.

24 czerwca 2011 roku odbyło się pierwsze wydarzenia z cyklu Otwarcie Centrum św. Jana, podczas którego wystąpiła Basia Trzetrzelewska. Centrum św. Jana zachwyca akustyką oraz wieloma możliwościami aranżacji różnych wydarzeń. Ale przede wszystkim magią tego niezwykłego miejsca, gdzie sacrum i profanum przenika się i współistnieje.