• Zdjęcie 1/4 - Centrum św. Jana Gdańsk 4
  • Zdjęcie 2/4 - Centrum św. Jana Gdańsk 3
  • Zdjęcie 3/4 - Centrum św. Jana Gdańsk 2
  • Zdjęcie 4/4 - Centrum św. Jana Gdańsk 1
 

TV Filmy

2971

Procesja pod oknami w Gdańsku

Spektakle

Imprezy

O nas

Kościół Św. Jana został zbudowany w II poł. XIV w.
Pierwotnie znajdowała się tu mała kaplica, później wzniesiono większy, bazylikowy kościół, będący filialnym staromiejskiego kościoła Św. Katarzyny.
Msze św. w niedziele o godz. 12.00
Kościół św. Jana, pochodzący z XIV w., jest jednym z ostatnich zabytków Gdańska, który nie został odbudowany po II wojnie światowej. Na skutek błędnych decyzji dotyczących wykorzystania tego miejsca, obiekt przez kilkadziesiąt lat niszczał. W 1991 roku Skarb Państwa przekazał kościół Archidiecezji Gdańskiej Kościoła Rzymskokatolickiego, a od 1995 roku, na mocy Umowy ograniczonego prawa rzeczowego użytkowania, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku pełni funkcję gospodarza obiektu oraz zarządza jego odbudową, w celu stworzenia w tym miejscu profesjonalnego centrum kultury.

Nadbałtyckie Centrum Kultury udostępniło kościół artystom i publiczności. Odbyło się tutaj wiele ważnych wydarzeń kulturalnych. Dzięki ogromnemu wysiłkowi Nadbałtyckiego Centrum Kultury, jak i innych instytucji i organizacji Pomorza, kościół stał się rozpoznawalny na kulturalnej mapie regionu, kraju i Europy. W niepowtarzalnej atmosferze wnętrza kościoła św. Jana odbyły się liczne koncerty, pokazy, przedstawienia i wystawy.

W 2009 roku projekt "Rewaloryzacja i adaptacja kościoła św. Jana w Gdańsku na Centrum św. Jana - etap I" uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013. Zakończenie realizacji I etapu projektu planowane jest w październiku 2012 r. Region pomorski wzbogaci się wówczas o niezwykłe miejsce, atrakcyjne zarówno dla turystów, jak i odbiorców działań kulturalnych. Kościół jest również siedzibą Duszpasterstwa Środowisk Twórczych. Co niedzielę o godzinie 12.00 odbywają się tu msze, gromadzące ludzi kultury i sztuki.

24 czerwca 2011 roku odbyło się pierwsze wydarzenia z cyklu Otwarcie Centrum św. Jana, podczas którego wystąpiła Basia Trzetrzelewska. Centrum św. Jana zachwyca akustyką oraz wieloma możliwościami aranżacji różnych wydarzeń. Ale przede wszystkim magią tego niezwykłego miejsca, gdzie sacrum i profanum przenika się i współistnieje.

Oceny (2)

Ewa
Termin usługi: kwiecień 2024

7 kwietnia podczas Mszy Św. w południe, źle się poczułam i chciałam podziękować Panu, który zajął się mną (przyniósł mi butelkę wody, wyszedł ze mną na zewnątrz), dzięki czemu po zasłabnięciu nie straciłam na dłużej przytomności. Cieszę się, że do kościoła Św. Jana chodzą osoby, które potrafią bezinteresownie pomóc starszej osobie. Wielkie dzięki!

Zabytki

6.0
Mariola
Termin usługi: styczeń 2024

Cudowne miejsce

Zabytki

6.0