• Zdjęcie 1/4 - Molo Południowe Gdynia 4
  • Zdjęcie 2/4 - Molo Południowe Gdynia 3
  • Zdjęcie 3/4 - Molo Południowe Gdynia 2
  • Zdjęcie 4/4 - Molo Południowe Gdynia 1
 

O nas

Molo Południowe w Gdyni to pirs o długości 626,45 m, będący przedłużeniem znacznie popularniejszego Skweru Kościuszki.
Molo PołudnioweMapka w Gdyni to pirs o długości 626,45 m, będący przedłużeniem znacznie popularniejszego Skweru Kościuszki. Przez wiele osób, także mieszkańców Gdyni, ta część Śródmieścia jest w całości mylnie nazywana Skwerem Kościuszki. Tymczasem to właśnie Molo Południowe może pochwalić się znacznie większą liczbą atrakcji i ciekawą historią.

Molo Południowe powstawało równolegle z budową Portu Gdynia w latach 30. XX wieku. Budowa zaczęła się w 1934 roku i od razu miała to być przestrzeń rekreacyjna, którą jest do dziś. Przez środek pirsu biegnie al. Jana Pawła II, która niegdyś nosiła nazwę al. Zjednoczenia Ziem Polskich. To oś widokowa Gdyni, przy której stoją ważne pomniki - m.in. kamienny pomnik jednego z najwybitniejszych polskich marynistów - Józefa Konrada Korzeniowskiego. 

Na końcu mola, po lewej stronie (patrząc w stronę morza) jest Aleja Statków Pasażerskich z gwiazdami największych i najciekawszych wycieczkowców, które odwiedziły Gdynię. Po prawej, wśród morskich fal, ok. 40 metrów od brzegu można natomiast zobaczyć kamienny cokół z rzeźbą Marzyciela - Dyrygenta Fal.

Bliżej Skweru Kościuszki cumują statki pasażerskie i tramwaje wodne, które oferują rejsy do Helu i Jastarni oraz ogromne żaglowce, w tym szkoleniowy "Dar Młodzieży", żaglowiec muzeum "Dar Pomorza". Jest też okręt-muzeum ORP "Błyskawica", co roku notujący rekordową liczbę odwiedzin. Naprzeciwko znajdziemy marinę z licznymi szkołami żeglarstwa oraz Akwarium Gdyńskie i budynki Uniwersytetu Morskiego.

Mimo tych wszystkich atrakcji, wielu turystów i mieszkańców odwiedza Molo Południowe dla widoku samej natury. To stąd rozpościera się najlepszy w Gdyni widok Zatoki Gdańskiej. Na północy widać zalesione wzgórza Oksywia, przy dobrej widoczności półwysep helski, a wieczorem latarnie morskie w Jastarni, na Helu oraz w Gdańsku.

Od 2020 roku na krańcu mola, przed Akwarium Gdyńskim, rozpoczęto urządzanie terenu rekreacyjnego w miejscu darmowego parkingu.