Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II Wojny Światowej

Wybierz numer

58 760-09-60
s...@muzeum1939.pl pokaż
Otwarte do 16:00 więcej
  • Zdjęcie 1/25 - Muzeum II Wojny Światowej Gdańsk 4
  • Zdjęcie 2/25 - Muzeum II Wojny Światowej Gdańsk 3
  • Zdjęcie 3/25 - Muzeum II Wojny Światowej Gdańsk 2
  • Zdjęcie 4/25 - Muzeum II Wojny Światowej Gdańsk +22 1
 

TV Filmy

1949

Prostest pod Muzeum II Wojny Światowej

Imprezy

W tym obiekcie znajdują się:

O nas

Muzeum II Wojny Światowej zostało otwarte w 2017 roku w Gdańsku przy placu Władysława Bartoszewskiego 1. Budynek jest usytuowany u ujścia kanału Raduni, blisko historycznego centrum miasta, w symbolicznym układzie architektonicznym, który stanowi również przestrzeń pamięci o początkach II wojny światowej.

Gmach Muzeum jest oddalony o 200 m od budynku Poczty Polskiej w Gdańsku, a od terenu byłej polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na półwyspie Westerplatte – o siedem kilometrów drogą wodną.

Symbolicznym wyrazem związków przeszłości czyli wojny z teraźniejszością i przyszłością jest przestrzenny podział Muzeum na trzy strefy: przeszłość, którą ukryto w podziemiach budynku, teraźniejszość, która jawi się na otwartym placu wokół Muzeum oraz przyszłość, która jest wyrażona za pomocą dominanty z punktem widokowym.

Na powierzchni ponad 34 tys. m2 znajduje się wystawa główna, powierzchnie przeznaczone na wystawy czasowe, biblioteka, posiadająca największy w Polsce księgozbiór związany z historią XX w., a także centrum konferencyjne i kameralne kino.

Sercem muzeum jest zlokalizowana 14 m pod ziemią wystawa główna zaprojektowana w nowoczesnej koncepcji zróżnicowania przestrzennego. Zajmuje ona powierzchnię ponad 5 tys. m2, będąc jedną z największych ekspozycji tego typu na świecie. W 18 sekcjach wystawy znajduje się kilka  tysięcy eksponatów i 260 stanowisk multimedialnych.  Zwiedzający wystawę zapoznają się z narracją o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach.

Misją Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest opowiadanie o ofiarach II wojny światowej oraz przywracanie pamięci o jej bohaterach. Szczególną rolę pełni podkreślenie wyjątkowego doświadczenia Polski w latach 1939-1945. Placówka prowadzi działalność wystawienniczą, naukowo-badawczą, wydawniczą, edukacyjną, a dzięki szeroko pojętym działaniom popularyzatorskim, kształtuje świadomość historyczną Polaków i zagranicznych gości.

Ważną częścią działalności instytucji są prowadzone na półwyspie Westerplatte badania archeologiczne. Dzięki nim udało się odnaleźć, w trakcie V etapu badań w 2019 roku, szczątki poległych obrońców z września 1939r oraz podczas dotychczasowych X etapów - ponad 75 tysięcy zabytków, z których ok. 20 tysięcy to przedmioty o znacznej wartości ekspozycyjnej i historycznej.

Prace te stanowią także kluczowy element priorytetowej inwestycji jaką jest budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, stanowiącego oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.                  

Bilety:
WYSTAWA GŁÓWNA
Bilet na wystawę główną upoważnia również do wstępu na wystawę dla dzieci.
 
Bilet normalny - 29 zł
Bilet ulgowy - 22 zł
 
Bilet rodzinny - 65 zł
(2 dorosłych i maksymalnie 2 dzieci do 19 lat )
 
Bilet grupowy normalny - 29 zł
(powyżej 10 osób + 1 opiekun na 10 osób bezpłatnie)
 
Bilet grupowy ulgowy - 22 zł
(powyżej 10 osób + 1 opiekun na 10 osób bezpłatnie)
 
ZWIEDZANIE INDYWIDUALNE WYSTAWY GŁÓWNEJ ZALECA SIĘ Z AUDIOPRZEWODNIKIEM
 
Audioprzewodnik - 12 zł (dostępny w kasie muzeum)
 
Audioprzewodnik jest dostępny w 6 wersjach językowych:
polskiej
- ukraińskiej
- angielskiej
- francuskiej
- niemieckiej
- rosyjskiej
 
Tourguide -
 7 zł (urządzenie do grupowego zwiedzania z przewodnikiem; dostępny w kasie muzeum po uprzedniej rezerwacji)
 
Kino Muzeum
Bilet normalny - 18 zł
Bilet ulgowy - 15 zł

Aktualności kina i repertuar