Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II Wojny Światowej

Wybierz numer

58 760-09-60
s...@muzeum1939.pl pokaż
Otwarte do 18:00 więcej
  • Zdjęcie 1/23 - Muzeum II Wojny Światowej Gdańsk 4
  • Zdjęcie 2/23 - Muzeum II Wojny Światowej Gdańsk 3
  • Zdjęcie 3/23 - Muzeum II Wojny Światowej Gdańsk 2
  • Zdjęcie 4/23 - Muzeum II Wojny Światowej Gdańsk +20 1
 

TV Filmy

659

Uroczystości pogrzebowe na Westerplatte

Imprezy

O nas

Powstaniu Muzeum II Wojny Światowej towarzyszyła idea utworzenia instytucji, która ukazywałaby drugą wojnę światową, łącząc perspektywę polską z doświadczeniami innych narodów europejskich.
Muzeum II Wojny Światowej zostało powołane 26.11.2008 r., a na siedzibę instytucji wybrano Gdańsk. Siedziba, zaprojektowana przez gdyńskie studio architektoniczne „Kwadrat”, powstała przy ul. Wałowej, nad Motławą, blisko historycznego centrum miasta. Muzeum zostało otwarte dla zwiedzających 23 marca 2017 r.
 
Jednym z głównych celów Muzeum jest pokazanie światu doświadczenia wojennego Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, pod wieloma względami odmiennego i mało znanego w Europie Zachodniej i w krajach pozaeuropejskich. Zasadniczy nacisk w narracji historycznej został położony na losy jednostek, społeczności i narodów. Historia militarna stanowi narrację o życiu codziennym cywilów i żołnierzy, terrorze okupacyjnym, o takich zjawiskach, jak ludobójstwo, opór wobec okupanta i wielka polityka. Celem takiego ujęcia tematu jest oddanie wyjątkowości doświadczenia II wojny światowej, w której największe ofiary poniosła ludność cywilna.
 
Budynek Muzeum II Wojny Światowej
Teren, na którym powstała siedziba Muzeum, zajmujący powierzchnię 1,7 ha, dotyka od strony zachodniej Kanału Raduni, a od południowej otwiera się na szeroką panoramę Motławy.
Powierzchnia budynku to 26 tys. m2. Bryła muzeum dzieli się na trzy strefy, które są odzwierciedleniem związków przeszłości, teraźniejszości i przyszłości:  przeszłość – podziemie, teraźniejszość – plac wokół obiektu, przyszłość – wieża, czyli nowoczesna dominanta.
Część naziemna ma kształt pochylonego graniastosłupa o podstawie trójkąta i wysokości 40,5 m w najwyższym punkcie. Znajdują się tam m.in. biblioteka z czytelnią, sale edukacyjne i konferencyjne, a na najwyższym poziomie kawiarnia i restauracja z widokiem na panoramę Gdańska.
 
Wystawa główna Muzeum II Wojny Światowej
Sercem Muzeum jest wystawa główna, zajmująca powierzchnię niemal 5 tys. m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. Zlokalizowana jest 14 metrów pod ziemią. To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Ma przypominać lekcję historii, której nie wolno nam zapomnieć.
Wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Ekspozycja przedstawia polskie doświadczenie wojny, wpisane w szerszy kontekst europejski i światowy. Została podzielona na 18 sekcji tematycznych, co odzwierciedla układ sal na wystawie.
Na wystawie głównej znajduje się ok. 2 tys. eksponatów, ale nie zabrakło tam również nowoczesnych stanowisk multimedialnych, których  jest ok. 240. Zwiedzający za ich pomocą mogą przeglądać archiwalne fotografie i filmy, obejrzeć relacje świadków tamtych wydarzeń, zapoznać się z interaktywnymi mapami prezentującymi militarne potyczki czy zmiany granic państw w czasie II wojny światowej.
W przestrzeni wystawy głównej przewiedziano również sale prezentujące  życie codzienne w czasie II wojny światowej oraz wystawę dla dzieci .
 
„Podróż w czasie” – wystawa dla dzieci
„Podróż w czasie” to część wystawy głównej Muzeum przeznaczona dla dzieci poniżej 12 roku życia. Składa się z trzech osobnych pokoi, będących rekonstrukcjami mieszkania warszawskiej rodziny w trzech różnych okresach: kilka dni po wybuchu II wojny światowej, w czasie okupacji niemieckiej oraz tuż po zakończeniu wojny. Zmieniające się elementy wystroju są odbiciem sytuacji politycznej i społecznej okupowanego i walczącego kraju.
 
Oprócz funkcji wystawienniczych Muzeum będzie pełnić rolę ośrodka edukacji, kultury i nauki.

Bilety:
WYSTAWA GŁÓWNA
Bilet na wystawę główną upoważnia również do wstępu na wystawę dla dzieci.
 
Bilet normalny - 25 zł
Bilet ulgowy - 18 zł
 
Bilet rodzinny - 60 zł
(2 dorosłych i maksymalnie 2 dzieci do 19 lat )
 
Bilet grupowy normalny - 25 zł
(powyżej 10 osób + 1 opiekun na 10 osób bezpłatnie)
 
Bilet grupowy ulgowy - 18 zł
(powyżej 10 osób + 1 opiekun na 10 osób bezpłatnie)
 
ZWIEDZANIE INDYWIDUALNE WYSTAWY GŁÓWNEJ ZALECA SIĘ Z AUDIOPRZEWODNIKIEM
 
Audioprzewodnik - 10 zł (dostępny w kasie muzeum)
 
Audioprzewodnik jest dostępny w 6 wersjach językowych:
polskiej
ukraińskiej
angielskiej
francuskiej
niemieckiej
rosyjskiej
 
Tourguide - 5 zł (urządzenie do grupowego zwiedzania z przewodnikiem; dostępny w kasie muzeum po uprzedniej rezerwacji)
 
WYSTAWA CZASOWA
Bilet wstępu - 5 zł