Muzeum Miasta Gdyni

Muzeum Miasta Gdyni

Wybierz numer

58 662-09-10
s...@muzeumgdynia.pl pokaż
Otwarte do 18:00 więcej
  • Zdjęcie 1/10 - Muzeum Miasta Gdyni Gdynia 4
  • Zdjęcie 2/10 - Muzeum Miasta Gdyni Gdynia 3
  • Zdjęcie 3/10 - Muzeum Miasta Gdyni Gdynia 2
  • Zdjęcie 4/10 - Muzeum Miasta Gdyni Gdynia +7 1
 

TV Filmy

860

Nowa wystawa historyczno-sensoryczna w Muzeum Miasta Gdyni

Imprezy

O nas

Jednym z głównych celów Muzeum jest dokumentowanie i popularyzacja informacji o historii i współczesności Gdyni, rozwoju wsi, miasta i portu ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia ośrodka miejsko-portowego w okresie II Rzeczpospolitej (1920-1939).
Na styku morza i lądu stoi nowoczesny budynek z jasnego piaskowca formą przypominający statek - to nowa siedziba Muzeum Miasta Gdyni otwarta uroczyście 16.11.2007 r. w obecności ówczesnego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Wydarzenie to zakończyło wieloletnie zmagania gdynian o godne miejsce dla eksponowania swojej przeszłości, miejsce pokoleniowej wymiany myśli, doświadczeń i marzeń. Idea powołania miejskiego muzeum w Gdyni powstała wśród miejscowej elity już w latach 60. XX w. Jej aktywność i determinacja zaowocowały zorganizowaniem przez Miejską Bibliotekę Publiczną Działu Dokumentacji Historii Miasta. Na jego siedzibę przeznaczono, zabytkowy domek z początku XX w. przy ul. Starowiejskiej 30, w którym przez kilka lat mieszkał kaszubski działacz i patriota polski - Antoni Abraham.

W ciągu 14. lat naukowcy i pasjonaci projektu zgromadzili kilkadziesiąt tysięcy obiektów: fotografii, pocztówek, dokumentów życia społecznego, plakatów, planów, map, dzieł sztuki, które stały się bazą zbioru Muzeum Miasta Gdyni powołanego przez prezydenta miasta 1 stycznia 1983 r.

Siedzibą dyrekcji został domek przy ul. Starowiejskiej tzw. Domek Abrahama. Funkcje magazynowe i wystawiennicze urządzono w dawnym pawilonie wystawowym gdyńskich artystów przy ul. Waszyngtona 21, w miejscu, gdzie dziś stoi budynek Centrum Rozrywki Gemini. Lata oczekiwania na nowy budynek muzeum upłynęły na organizacji wystaw, imprez, powiększaniu gromadzonych kolekcji i przede wszystkim na budowaniu trwałych, silnych relacji z lokalną społecznością.

Dziesiątki tysięcy obiektów zgromadzonych w muzeum jest źródłem wiedzy o przeszłym i aktualnym życiu miasta i jego mieszkańców, które niezmiennie fascynuje turystów i jest źródłem dumy ciągle nowych pokoleń gdynian.

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1

Godziny otwarcia:

Wtorek - piatek : 10.00 - 18.00
Sobota, niedziela i święta: 10.00 - 17.00

Bilety wstępu:

Normalny: 15 zł
Ulgowy: 7 zł
Rodzinny: 40 zł

Opłaty nie obowiązują dzieci do lat 7.
W każdy piątek wstęp do Muzeum Miasta Gdyni jest bezpłatny.
Bilet rodzinny przysługuje dwóm osobom dorosłym wraz z dziećmi do lat 18.

Zwiedzanie z przewodnikiem należy ustalić z 2-tygodniowym wyprzedzeniem.
Wszelkie pytania prosimy kierować do Ośrodka Edukacji mailowo na adres: edukacja@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie na jeden z podanych numerów: 58 662 09 35/36/37..

Oceny (2)

Turysta
Termin usługi: listopad 2022

Świetne miejsce z klimatem. Wiele ciekawych inicjatyw i wydarzeń. Polecam!

Muzea

6.0
Krzysztof Kamil
Termin usługi: październik 2022

Podczas oprowadzania (lato 2022) uprawiane jest strasznie dużo polityki (jedyna słuszna linja to PO) A to psuje klimat zwiedzania kiedy oprowadzający wtrącają swoje prywatne zdania na temat aktualnej polityki i wyraża dumę ze jego dziadek nosił mundur żołnierza niemieckiego ale niestety nie zostało nam żadne zdjęcie dziadka z tego okresu Dzieci będące na oprowadzaniu myślały pewnie ze czynny udział w napaści na Polskę, był rzeczą bardzo chlubna, lub co najwyżej sentymentalna historyjka opowiadana przed snem-dziś kompletnie bez znaczenia ( cos jakby dziadek był w wojsku napoleońskim lub legionach rzymskich) . W ostatnia niedziele byłem na oprowadzaniu po Gdyni - niby o budowie Gdyni, ale facet który opowiadał, w pewnym momencie wszedł na jakiś kamień (żeby wyżej stać?) i plując (tfu!) zaczal opowiadac co mysli o pewnym prezesie. Jednym zdaniem, wszędzie jest współczesna polityka i zamiast historii słyszy się duuuuzo o jedynej słusznej lini politycznej. Ja już na żadne oprowadzania się nie pisze bo czuje się jak na wiecu politycznym

Muzea

3.6