Muzeum Miasta Gdyni

adres
81-374 Gdynia, Zawiszy Czarnego 1 pokaż na mapie
telefon
58 662-09-10
e-mail
s...@muzeumgdynia.pl pokaż
www
www.muzeumgdynia.pl
godziny otwarcia
wt-śr10:00 - 18:00
czw12:00 - 20:00
pt10:00 - 18:00
sob-nd10:00 - 17:00
Święta: 10:00 - 17:00

Napisali o nas

O nas

Jednym z głównych celów Muzeum jest dokumentowanie i popularyzacja informacji o historii i współczesności Gdyni, rozwoju wsi, miasta i portu ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia ośrodka miejsko-portowego w okresie II Rzeczpospolitej (1920-1939).

Na styku morza i lądu stoi nowoczesny budynek z jasnego piaskowca formą przypominający statek - to nowa siedziba Muzeum Miasta Gdyni otwarta uroczyście 16.11.2007 r. w obecności ówczesnego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Wydarzenie to zakończyło wieloletnie zmagania gdynian o godne miejsce dla eksponowania swojej przeszłości, miejsce pokoleniowej wymiany myśli, doświadczeń i marzeń. Idea powołania miejskiego muzeum w Gdyni powstała wśród miejscowej elity już w latach 60. XX w. Jej aktywność i determinacja zaowocowały zorganizowaniem przez Miejską Bibliotekę Publiczną Działu Dokumentacji Historii Miasta. Na jego siedzibę przeznaczono, zabytkowy domek z początku XX w. przy ul. Starowiejskiej 30, w którym przez kilka lat mieszkał kaszubski działacz i patriota polski - Antoni Abraham.

W ciągu 14. lat naukowcy i pasjonaci projektu zgromadzili kilkadziesiąt tysięcy obiektów: fotografii, pocztówek, dokumentów życia społecznego, plakatów, planów, map, dzieł sztuki, które stały się bazą zbioru Muzeum Miasta Gdyni powołanego przez prezydenta miasta 1 stycznia 1983 r.

Siedzibą dyrekcji został domek przy ul. Starowiejskiej tzw. Domek Abrahama. Funkcje magazynowe i wystawiennicze urządzono w dawnym pawilonie wystawowym gdyńskich artystów przy ul. Waszyngtona 21, w miejscu, gdzie dziś stoi budynek Centrum Rozrywki Gemini. Lata oczekiwania na nowy budynek muzeum upłynęły na organizacji wystaw, imprez, powiększaniu gromadzonych kolekcji i przede wszystkim na budowaniu trwałych, silnych relacji z lokalną społecznością.

Dziesiątki tysięcy obiektów zgromadzonych w muzeum jest źródłem wiedzy o przeszłym i aktualnym życiu miasta i jego mieszkańców, które niezmiennie fascynuje turystów i jest źródłem dumy ciągle nowych pokoleń gdynian.

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1

Godziny otwarcia:

Wtorek, środa, piątek: 10.00 - 18.00
Czwartek: 12.00 - 20.00
Sobota, niedziela i święta: 10.00 - 17.00

Bilety wstępu:

Normalny: 10 zł
Ulgowy: 5 zł
Rodzinny: 15 zł
- prowadzanie po wystawie prowadzone w języku polskim dla osób indywidualnych: 30 zł /do 10 osób
- oprowadzanie po wystawie prowadzone w języku polskim dla grup: 20 zł /od 11 osób
- oprowadzanie po wystawie prowadzone w języku angielskim: 50 zł / osoba
- lekcja muzealna: 7 zł /uczestnik - prosimy o wcześniejszą rezerwację w muzealnym Ośrodku Edukacji, pod numerem telefonu 58 662 09 35/36/37 lub mailowo: edukacja@muzeumgdynia.pl

Galeria zdjęć

Opinie + dodaj ocenę


2.5

w kategorii

Muzea

 • klimat i wystrój:
  1
   
 • inicjatywy:
  1
   
 • lokalizacja:
  6
   
 • przystępność cen:
  2
   
 • ocena ogólna:
  -
   
średnia ocena (max 6)
2.5
 

Muzeum po zmianie

W muzeum byłam kilkakrotnie kilka lat temu i wybrałam się ciekawa, jak się zmieniło po zapowiedziach nowego dyrektora. Zniknęły wystawy stała i czasowe prezentujące w ciekawy sposób historię miasta i szerzej, zniknęły eksponaty, których ilością i znaczeniem tak chlubi się placówka w opisach na stronie! Pojawiły się za to bezduszne, ciemne galerie fotografii oraz do znudzenia klepane wystawy tzw. designu okresu modernizmu i nowsze - można, owszem, jednak w jakimś marginalnym w muzeum zakresie, głównie zadanie takich realizacji, to galeria!. A gdzie zawarte w 1 pkt. statutu muzeum realizacje celu Muzeum (cytuję): "gromadzenie, ochrona i udostępnienie dóbr naturalnego oraz kulturalnego dziedzictwa ludzkości o charakterze materialnym i niematerialnym, A w szczególności zabytków związanych z Gdynią"? Muzea istnieją po to, aby zapoznać się z tymi dobrami, z historią poprzez substancję historyczną, tu jest jedynie galeria, może więc lepiej przekształcić MMG w GMG - Galerię Miasta Gdyni, bo obecna nazwa jest myląca? Najwidoczniej prowadzący tę placówkę, nie ma bladego pojęcia o idei istnienia muzeów, albo realizuje tam prywatne cele za publiczne pieniądze.

 • Rozczarowana (kobieta, 31-40 lat)
 • Termin skorzystania z usługi: 3.10.2016
 • Polecam innym: nie
 • popieram opinię 4 / nie zgadzam się 2
wyznacz trasę » przejdź do pełnej mapy »
  • klimat i wystrój:
   1.0
    
  • inicjatywy:
   1.0
    
  • lokalizacja:
   6.0
    
  • przystępność cen:
   2.0
    
  średnia ocena (max 6)
  2.5