Piwnica Romańska

80-844 Gdańsk, pl. Dominikański 1 Mapka

Piwnica Romańska obiekty w tej lokalizacji (1) »

 
Inne oddziały:
zobacz więcej
508-816-502
p...@archeologia.pl pokaż
archeologia.pl/oddzialy/piwnica-romanska
 
zgłoś do aktualizacji
Godziny otwarcia
wt-nd10:00 - 18:00
lipiec-sierpień od 10:00 do 18:00, w poniedziałki nieczynne

Napisali o nas

O nas

Oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku w XIII-wiecznych piwnicach Klasztoru Dominikańskiego prezentuje najstarsze zachowane i jedyne późnoromańskie wnętrze w Gdańsku.

Piwnica Romańska znajduje się przy pl. Dominikańskim pomiędzy kościołem p.w. św. Mikołaja a Halą Targową. Ta podziemna budowla to zachowany w doskonałym stanie refektarz klasztoru dominikanów z fragmentem kuchni i odsłoniętym w niej ceglanym piecem. Wymurowany ponad 700 lat temu, w 2. połowie XIII wieku, najprawdopodobniej przestał być użytkowany po spaleniu miasta przez Krzyżaków w 1308 roku. Pod koniec XIV wieku refektarz został zaadoptowany na piwnicę pod nowym, gotyckim krużgankiem klasztornym.
Można tu podziwiać oryginalne mury ze znacznymi partiami unikatowego na skalę Polski systemu sklepień. Z głośników odzywa się wirtualny przewodnik a zmieniające się światło podkreśla walory architektoniczne wnętrza i wskazuje poszczególne detale.
Ekspozycja muzealna prezentuje przeszło 100 zabytków pozyskanych w trakcie badań m.in. ozdoby, wyposażenie kuchni, naczynia, narzędzia czy kolekcję dewocjonaliów, w tym medaliki i różańce. Dziesięciominutowy film z animacjami 3D obrazuje historię Kępy Dominikańskiej. Na uwagę zasługuje też ossuarium z początku XVII wieku zachowane in situ, w stanie nienaruszonym od chwili zdeponowania kości.

Oddział otwarty jest od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00-17:00, a w sezonie letnim lipiec-sierpień 10:00-18:00, w poniedziałki nieczynny.
Ceny biletów: ulgowy dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia - 1 zł; ulgowy - 5 zł; normalny - 8 zł.

UWAGA: Zwiedzanie co pół godziny w grupach maksymalnie do 10 osób.
wyznacz trasę » przejdź do pełnej mapy »

Wideo