• Zdjęcie 1/1 - Targ Węglowy Gdańsk 4
 

TV Filmy

Opera "Carmen" na Targu Węglowym
5352

Opera "Carmen" na Targu Węglowym

Artykuły o nas

O nas

Targ Węglowy w Gdańsku to plac, który zamykają takie obiekty jak Katownia, Złota Brama, charakterystyczny budynek Zbrojowni zwanej Arsenałem oraz budynek Teatru Wybrzeże. Na co dzień Targ Węglowy pełni rolę jednego z większych parkingów w Śródmieściu
Targ Węglowy w Gdańsku to plac, który zamykają takie obiekty jak Katownia, Złota Brama, charakterystyczny budynek Zbrojowni zwanej Arsenałem oraz budynek Teatru Wybrzeże.

Na co dzień Targ Węglowy pełni rolę jednego z większych parkingów w Śródmieściu, kilka razy o roku zamienia się w miejsce imprez, festynów, czy miejskiego targowiska przy okazji organizowanych przez Międzynarodowe Targi Gdańskie imprez handlowych. Największą imprezą jaka odbywa się na targu Węglowym jest Jarmark Św. Dominika i z nim już w XV wieku kojarzono Targ węglowy.

W XV wieku dzisiejszy Targ Węglowy zajmował o wiele większą powierzchnię, rozciągając między wschodnim murem obronnym Głównego Miasta a kanałem Raduni przy ulicy Wały Jagiellońskie. Formę placu w pojęciu urbanistycznym uzyskał w XVII wieku gdy jego przestrzeń została zamknięta od strony zachodniej i północnej przez nowożytne fortyfikacje.

Zanim zbudowano teatr, w XVIII wieku zachodnią część placu, przy wałach fortyfikacji zabudowano niskimi domkami z kramami, handlowano tam starzyzną. Dziś w tym miejscu stoi budynek LOT -u i Pasaż Królewski.

Obiekt prezentowany w Przewodniku po Trójmieście