Oceny (102)

Gabriel
Termin usługi: wrzesień 2023

Brak kontaktu z serwisem oraz traktowanie klienta z lekceważeniem. Przy każdej próbie zapytania o status naprawy po 2 miesiącach od przewidywanej daty ukończenia naprawy można było tylko usłyszeć: "oddzwonię, obiecuje" - oczywiście nigdy to się nie stało. Po 3 miesiącach sprzęt zwrócony, nie naprawiony.

Laptopy, notebooki, tablety

1.0
Zet
Termin usługi: czerwiec 2021

Fachowość, rzetelność, życzliwość i cierpliwość (zamiast oschłych pouczeń). To dla mnie równie ważne jak naprawa laptopa w ekspresowym tempie i po przystępnej cenie. To nie tylko serwis, ale też sklep, więc będę tu wracał. Serdecznie dziękuję!

Odpowiedź obiektu:

Bardzo dziękuję.

Serwis komputerów

6.0
Wioleta
Termin usługi: styczeń 2020

To był nasz czwarty zakup sprzętu komputerowego w tym miejscu. Kolejny, bardzo udany i zapewne nie ostatni. Polecam gorąco. Profesjonalne podejście, rozpoznanie naszych potrzeb, doradztwo i realizacja na najwyższym poziomie. Ps. W zakresie serwisu sprzętu również szczerze polecam.

Odpowiedź obiektu:

Dziękujemy bardzo.

Laptopy, notebooki, tablety

6.0
Leon
Termin usługi: wrzesień 2019

Niby nic specjalnego złożenie komputera , ale po powrocie do domu gdy otworzyłem boczną obudowę byłem zaskoczony, wszystkie przewody w kompie były tak ułożone jak by elektryk kładł je po ścianach w mieszkaniu. Fantastycznie, tego się nie podziewałem. Wszystko wraz z zainstalowaniem windows miałem gotowe w 5 godzin. Przypuszczam że w innych usługach też nie są gorsi. Polecam i jak bedzie jakikolwiek problem to wracam do TM-Serwis. Dziękuję jeszcze raz.

Odpowiedź obiektu:

Pięknie dziękujemy za tak miłe słowa.

Serwis komputerów

6.0
Alicja Lorecka
Termin usługi: styczeń 2018

Zgłosiłam się do serwisu od razu po 'uśmierceniu' mojego laptopa. Dość szybka i prawie 100% trafna wstępna diagnoza. Następnego dnia otrzymałam telefon z konkretną wiadomością + prognozowanymi kosztami naprawy które wydawały się dość uczciwe ( sprawdziłam ceny usług + części w internecie ). Laptop odebrany oczywiście sprawny, udało mi się nawet wynegocjować lekki rabat na wykonaną usługę. Świetny serwis i przemiła obsługa, będę polecać znajomym ;) Dzięki!

Serwis komputerów

6.0
Katarzyna
Termin usługi: styczeń 2018

Odzyskanie danych z dysku oraz naprawa głośników została wykonana wedle wcześniejszych ustaleń. Serwis dotrzymał terminu oraz świetnej jakości usługi w rozsądnej cenie. Jestem w pełni zadowolona i mogę zarekomendować śmiało tą firmę.

Serwis komputerów

6.0
Paweł Kaczmarczyk
Termin usługi: listopad 2017

Według mnie najbardziej zaufany serwis w Gdańsku Serwisanci z ogromnym doświadczeniem, z usług korzystałem kilka razy i za każdym termin realizacji został dotrzymany w 100%. Kontakt bezproblemowy, ceny napraw dość konkurencyjne. Miejsce warte polecenia :)

Serwis komputerów

6.0
Paweł Trójmiasto
Termin usługi: październik 2017

Serwis na prawdę wart uwagi i zaufania. Potrzebowałem pilnej pomocy w związku z utratą danych z dysku. Od razu zgłosiłem się do TM-Serwis gdzie serwisant pomógł mi ekspresowo odzyskać dane do bardzo ważnego projektu. Ode mnie zdecydowanie zasłużona maksymalna ocena, na pewno powrócę ale mam nadzieję że po zakup nowego sprzętu a nie naprawę starego :) Pozdrawiam i dzięki jeszcze raz!

Pogotowie komputerowe

6.0
Łukasz
Termin usługi: wrzesień 2017

Serwis uratował mnie przed ogromnym problemem podczas pobytu w Trójmieście. Mój laptop nagle odmówił posłuszeństwa, szukałem więc serwisu który możliwie najszybciej zdiagnozuję i naprawi problem. Padło na TM-Serwis. Kontakt z klientem szybki i sprawny, laptop zdiagnozowany w zasadzie 'na miejscu'. Sprawny sprzęt odebrałem następnego dnia, a serwis nie uszczuplił bardzo mojej kieszeni. Zdecydowanie POLECAM !

Serwis komputerów

6.0
Michał
Termin usługi: wrzesień 2017

Szybka i skuteczna naprawa laptopa. Serwis po kilku godzinach wysłał maila z diagnozą usterki i szacunkowym kosztem naprawy. Po lekko ponad 24 godzinach odebrałem sprawny sprzęt. Zdecydowanie polecam :)

Serwis komputerów

6.0
Hanna Trybulska
Termin usługi: wrzesień 2017

Polecam to miejsce, oddałam laptopa na naprawę po zalaniu 31.08.2017 został odebrany 05.09.2017 jestem zadowolona, kwota za usługę rozsądna. Nie uprzedzili mnie o kosztach ale sprawdzałam postępy o naprawie przez internet w telefonie, nie wymagałam tego z resztą. Ponadto uratowanie sprzętu za 130 zł jest jak najbardziej akceptowalne. Polecam.

Serwis komputerów

6.0
Patryk
Termin usługi: sierpień 2017

Serdecznie polecam! Komputer przyniosłem do serwisu po nieudanych próbach w 2 innych miejscach. Laptop Acer po upadku, przy próbie otwierania, zamykania pracowała cała obudowa, dolna część klapy ekranu nie dała się połączyć z ramką. Poprzednie serwisy twierdziły, że sprzęt jest nie do naprawy bądź podawały kosmiczne ceny z powodu potrzeby wymiany elementów. Szybka diagnoza w TM-Serwis potwierdziła, że naprawa jest możliwa. Całkowity koszt naprawy zamknał się w 110 złotych, wykonane naprawy według protokołu serwisowego objęły "naprawę mocowań zawiasów, wklejenie wyrwanych kominków, naprawa klapy". Laptop dodatkowo został wyczyszczony w celu przedłużenia jego żywotności. Czas naprawy nie przekroczył 4 dni, więc serwis jak najbardziej godny polecenia.

Serwis komputerów

5.2
Sebastian
Termin usługi: sierpień 2017

Naprawa bez problemow, szybko i profesjonalnie

Laptopy, notebooki, tablety

6.0
Jerzyk
Termin usługi: sierpień 2017

Polecam, naprawiałem komputer dwa miesiące temu, działa prawidłowo, termin usługi został przekroczony o 1 dzień ale nie mam zastrzeeń. Będę polecał.

Serwis komputerów

6.0
Patryk
Termin usługi: czerwiec 2017

Szczerze polecam KAŻDEMU! Pierwsza wizyta, związana z zakupem sprzętu jak najbardziej na PLUS - zostałem wysłuchany, doradzono mi sprzęt, z którego jestem zadowolony, spisuje się świetnie. Kolejna wizyta, naprawa innego urządzenia - rozsądna cena, dobre podejście do tematu. Drobne problemy z kontaktem telefonicznym - podczas mojej wizyty telefon rozdzwaniał dwukrotnie - obsługa jednak była zajęta, co jest jak najbardziej zrozumiałe. Na pewno skorzystam ponownie!

Serwis komputerów

6.0
Mike
Termin usługi: maj 2017

Podjechałem do serwisu, aby przeinstalować Windowsa i Linuxa na jednej partycji. Po tygodniu zadzwoniłem aby się dowiedzieć czy jest już gotowe. Dostałem odpowiedź, że jeszcze nie, ale jest padnięty dysk twardy, więc zaproponowali nowy dysk i instalacje na nim. Odmówiłem, ponieważ mam dwa dyski wsadzone do komputera, a nie miałem pieniędzy żeby kupić dysk na wymianę. Zainstalowali mi więc obydwa systemy tak jak miałem wcześniej tylko, że bez konsultacji jak ma wyglądać podzielenie partycji na dysku, a także zainstalowali mi programy, z których totalnie nie korzystam (KTO KORZYSTA Z WINAMPA W 2017 ROKU??!!). Zabrakło np. sterownika do touchpada, do dysku SSD. Prosiłem także o to, abym miał dostęp do dysku Windowsowego spod Linuxa. Oczywiście, brak kontaktu spowodował, że tego dostępu nie miałem. Laptop także był brudny, obudowa cała w śladach po palcach. Pojechałem na reklamację i komputer przetrzymali półtora tygodnia, instalacja bez zbędnych programów, ale dalej bez żadnych konsultacji. Koniec końców sam musiałem wszystko przeinstalowywać. Wystarczyło TYLKO się ze mną skontaktować i wszystko bym powiedział co trzeba zrobić. Ale dodzwonić się do nich to też problem. NIE POLECAM!

Odpowiedź obiektu:

Szanowny Panie Michale,
pragniemy naprostować sytuację, w której Pańska opinia godzi w dobre imię Naszego Serwisu. Zacznijmy od faktu, iż od samego początku nie przekazał Nam Pan ŻADNYCH wytycznych co do zawartego oprogramowania - jest to pakiet bezpłatnych programów, w większości wymaganych do pracy lub usprawniających pracę. Jest to standardowa procedura. Kontynuując, nie przekazał Pan również informacji o podziale dysku na partycje czy udostępniania zasobów między systemami - wykracza to poza standardową procedurę instalacji systemów. Wyraził Pan chęć instalacji systemu Windows na nowym dysku SSD oraz Linux na dysku 320GB, który był uszkodzony. Co więcej, skarżył się Pan na fakt, że została zainstalowana stara wersja Linux - zgadza się, była wersja nowsza, aczkolwiek bez długotrwałego wsparcia w języku Polskim. Pańskie zażalenia i życzenia zostały przyjęte podczas drugiej wizyty - zależało Panu na czasie, toteż jeden z Naszych Pracowników pracował przy tym sprzęcie również po godzinach pracy, poświęcając swój prywatny czas, tym samym jednak cena za usługę, którą Pan uiścił została taka sama, pomimo faktu dodatkowej usługi, której nie przedstawił Pan przy oddawaniu sprzętu podczas pierwszej wizyty. Odebrał Pan sprzęt i przez miesiąc nie skarżył się na niezadowolenie, nie kontaktował się Pan również z Nami w celu dalszych sugestii, po miesiącu wystawia Pan opinie negatywną, pomimo potraktowania Pańskiego przypadku priorytetowo na zasadach długiej współpracy. Jeżeli są jakiekolwiek problemy ze sprzętem - udzielono Panu 3 miesiące gwarancji, wobec czego czujemy się zobligowani do zapewnienia 100% zadowolenia w tym jak i późniejszym okresie. Zapraszamy z sugestiami oraz problemami, postaramy się pomóc. Każdy z komputerów tuż po zakończeniu prac nad nim jest poddawany czyszczeniu i nigdy nie było innej sytuacji. Z pozdrowieniami,

Serwis komputerów

1.0
Wiechura
Termin usługi: maj 2017

Oddałem sprzęt do naprawy, który przeleżał trzy tygodnie beż żadnej informacji o postępie prac. Sprzęt odebrałem po trzech tygodniach bez słowa wyjaśnień. Żenująca obsługa. Nadmieniam, że wcześniej korzystałem z tego serwisu i byłem na prawdę zadowolony ale to co spotkało mnie na przełomie kwietnia i maja br. to jest totalna porażka nie serwis.

Odpowiedź obiektu:

Witam ponownie panie Wiesławie. Nie dziwie się jeśli chodzi o pana decyzję wystawienia opinii, bywają dobre jak i złe. Niemniej jednak moja nieobecność mocno spowolniła każdą usługę. Co do urządzenia to wyjaśniam - komputery, monitory, laptopy naprawiamy na miejscu natomiast telewizory, dvd, kina domowe, sprzęt audio jest obsługiwany przez technika z którym współpracuję od 2003 roku (pracownik byłego unimor-u) i pana sprzęt faktycznie został otworzony i był zrobiony przegląd. Naprawa pana urządzenia była możliwa ale brak opłacalności. Uszkodzony układ to koszt 80 zł, sprowadzenie z chin ok 30 zł, robocizna ok 90-110 zł zatem budżet opiewał kwotę blisko 200 zł co daje nam równowartość zakupu dwuch takich urządzeń używanych. Fakt był problem z informacjami ale to tylko chwilowe. Natomiast końcowo także nie dowiedział się pan nawet o tym co jest uszkodzone gdyż według odtworzonego nagrania z monitoringu wyszedł pan z budynku nie zabierając ze sobą pokwitowania z informacją o przeprowadzonej obserwacji , diagnozie i opinii technika którą to pracownik zamierzał panu wydrukować i wręczyć. Nie pozostaje mi jednak nic innego jak tylko poinformować że jeśli by miał pan w przyszłości inny problem to z przyjemnością pomożemy i sytuacja nie zawsze z naprawami kończy się w taki sposób jak z DVD MANTA. Uprzejmie proszę o ponowne przemyślenie dodanej opinii gdyż jak już wspomniałem informacje końcowo mogły być udostępnione. W razie dodatkowych pytań jestem do dyspozycji i odpiszę na każde.

Michał
Termin usługi: 10.02.2017

Polecam serdecznie, naprawa mojego laptopa samsung przebiegła bez problemów a pękniętą obudową także się zajęli panowie z serwisu bez zbędnych pytań. Termin nie był może turbo ale 5 dni bez kompa każdy wytrzymać może. Polecam.

Pogotowie komputerowe

6.0
Godne POŻAŁOWANIA a nie polecenia!
Termin usługi: wczoraj

Nie dość, że Pan spędził z 5 h na gmeraniu w TV to zarysował i ubrudził mi ścianę podczas zdejmowania TV, upuścił go i rogiem TV uszkodził szafkę pod TV! Oczywiście,że nie byłoby problemu, ale Pan słowem się nie zdradził,że coś takiego miało miejsce. Działo się to pod moją nieobecność, była tylko w domu babcia z dzieckiem. Totalny brak profesjonalizmu....TV jak był zepsuty tak jest, skorzystamy z usług innej firmy! Niestety, żyjemy w czasach gdzie liczy się jakość. Szkoda, że nie można załączyć dowodu w postaci zdjęcia :(((

Odpowiedź obiektu:

Witam panią serdecznie. Zapoznałem się z opinią a także z SMS który został wysłany na nasz numer telefonu. Niestety w dniu 04.01.2017 umknęła nam chwila na rozmowę i wyjaśnienie tejże niezręcznej sytuacji. Pragnę także poinformować że usługi w terenie w lokalach mieszkalnych obsługuje nasz podwykonawca co nie zmienia faktu że odpowiedzialność ponosi właściciel firmy. Przepraszam jednocześnie za niedbałość jednak dopilnować kto i jaki wielki telewizor udźwignie jest niezwykle trudno zważywszy na fakt że nie można było nikogo prosić o pomoc w przeniesieniu. Serwisant w takim wypadku powinien odmówić usługi lub przyjechać w innym terminie. Skontaktujemy się z państwem w celu szerszego rozpoznania powstałej usterki na ścianie w formie zarysowania. Taka sytuacja powstała po raz pierwszy i będzie do doskonała nauczka dla przedstawiciela firmy aby nie podejmować się napraw w sytuacjach gdy są one zagrożeniem dla mienia.

Laptopy, notebooki, tablety

1.0
Damian
Termin usługi: 6.10.2016

Serwis naprawdę godny polecenia. System wgrany wszystko śmiga jak torpeda :) cena za usługę niska :) NAPRAWDĘ POLECAM TEN SERWIS ! :)

Laptopy, notebooki, tablety

6.0