• Zdjęcie 1/1 - Zbrojownia Sztuki Gdańsk 4
 

TV Filmy

Zabytkowo-artystyczna siatka na Zbrojowni
188

Zabytkowo-artystyczna siatka na Zbrojowni

Imprezy

  • targi , pokaz
    paź 12-13
    sobota - niedziela, g. 11:00 - 19:00
    Gdańsk, Wielka Zbrojownia
    wstęp wolny
    Targi mody autorskiej

Artykuły o nas

O nas

Wielka Zbrojownia w Gdańsku, zwana również arsenałem, to jeden z najokazalszych świeckich budynków renesansowej zabudowy Gdańska.
Wielka Zbrojownia w Gdańsku, zwana również arsenałem, to jeden z najokazalszych świeckich budynków renesansowej zabudowy Gdańska.

Decyzja o budowie arsenału, czyli Wielkiej Zbrojowni gdańscy mieszczanie podjęli pod koniec XVI wieku, w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Szwecji. Wzniesiony w latach 1602 - 1605 obiekt jest dziełem jednego z najwybitniejszych gdańskich architektów epoki, Antoniego van Obbergena.

Zbrojownię zbudowano z drobnej, czerwonej, holenderskiej cegły zdobionej dekoracjami z piaskowca oraz bogatymi złoceniami. Okazała konstrukcja sprawia wrażenie, jakby budynek składał się z czterech, pozornie oddzielnych kamieniczek.

I tak od strony ul. Piwnej fasadę budynku zdobią m.in. dwa wielkie portale, zwieńczone kartuszami z podtrzymywanymi przez lwy herbami Gdańska, umieszczony we wnęce na wysokości górnej kondygnacji posąg Minerwy, kamienne maski, postacie gdańskich wojowników, czy w końcu dwie ośmioboczne, wysokie wieżyczki, zwieńczone hełmami z blachy.

Fasada od strony Targu Węglowego ma nieco skromniejsze portale i szczyty. Umieszczono na nich postacie dwóch muszkieterów, chorążego, konstabla i kapitana. Figura z leżącą u jej stóp ściętą głową przedstawia Kozaka, który ściął na rynku lwowskim głowę swego dowódcy, Iwana Podkowy, samozwańczego hospodara mołdawskiego, nieuznanego przez króla Stefana Batorego.

Podczas działań wojennych w 1945 roku budynek został spalony. Odbudowano go w latach 1947-1965. W latach 2000-2005 odnowiono obie fasady, przywracając efektowne złocenia od strony ul. Piwnej.

Parter budynku o powierzchni 2 tys. m kw. ze sklepieniem na 15 granitowych słupach przeznaczony jest pod pasaż handlowy, a na wyższych kondygnacjach mieści się Akademia Sztuk Pięknych.

Obiekt prezentowany w Przewodniku po Trójmieście