• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Korpus bez głowy, jeleń i wybuchające kule. Spójrz w górę

Aleksandra Nietopiel
9 września 2023, godz. 12:00 
Opinie (42)

Spacer w miejscach dobrze znanych potrafi zaskoczyć, a na obiekty, które mijamy niemal codziennie, możemy spojrzeć inaczej. Wystarczy zwolnić nieco kroku, zadrzeć głowę do góry i na chwilę zatrzymać wzrok, by dać się zaskoczyć, zadziwić czy uśmiechnąć. Takich wrażeń dostarczy nam na pewno spacer Starym i Głównym Miastem.Jak dobrze znasz zabytki w swoim mieście?

Ratusz Głównego Miasta, fontanna Neptuna,Złota czy Zielona Brama - te szlagiery turystyczne Gdańska potrafią wymienić i mieszkańcy, i turyści. Nie wszyscy znają ich historię czy styl, w jakim powstały. Z jednej strony nie jest to wiedza tajemna, z drugiej miłośników faktów i ciekawostek tak znowu wielu nie ma. Jednak dla kogoś, kto lubi czasami spojrzeć inaczej na otaczającą rzeczywistość i akurat nigdzie się spieszy, spacer znanymi szlakami może być na nowo interesujący.

Gdzie jest głowa?Zespół Przedbramia razem z Katownią to przykład zabytku, który kryje wiele ciekawych historii i historyjek. Jeśli zatrzymamy wzrok, spoglądając na fasadę budynku znajdującego się najbliżej Bramy Wyżynnej, zobaczymy rzeźbę bez głowy. Widać ją bardzo wyraźnie. Co ciekawe, nie jest to efekt uszkodzeń wojennych, a celowy zabieg twórcy. Rzeźba przedstawia klucznika bez głowy, a jej autorem - jak i całej kunsztownej kamieniarki zdobiącej Katownię - był pochodzący z Niderlandów rzeźbiarz Willem van der Meer.

Bezgłowy klucznik na fasadzie budynku Zespołu Przedbramia przy Katowni. Bezgłowy klucznik na fasadzie budynku Zespołu Przedbramia przy Katowni.

Więcej o tej arcyciekawej rzeźbie pisaliśmy już na Trojmaisto.pl

Warto przyjrzeć się też wschodniej ścianie samej Katowni. Od strony ul. DługiejMapka widać zamurowane drzwi, przez które przede wiekami wchodził kat. Obok jest też fragment pręgierza z łańcuchem.

Odpoczywający jeleńTen, kto przechodził ul. Grodzką Mapkai uliczkami do niej biegnącymi, na pewno wie, że to teren dawnego Zamczyska. Na ścianie jednej z kamienic znajduje się tablica przypominająca ten historyczny fakt. Wśród rzędu kamieniczek, wzdłuż samej Grodzkiej pod nr 16, na górze znajduje się drewniana rzeźba przedstawiająca odpoczywającego jelenia. Nad figurą są drewniane drzwiczki. Budynek był kiedyś spichlerzem.

Spichlerz pod Jeleniem nazwę zawdzięcza drewnianej figurze jelenia widniejącej na górze fasady budynku. Ten powstał w 1771 r. i znajduje się przy ul. Grodzkiej. Spichlerz pod Jeleniem nazwę zawdzięcza drewnianej figurze jelenia widniejącej na górze fasady budynku. Ten powstał w 1771 r. i znajduje się przy ul. Grodzkiej.

Spichlerz pod Jeleniem zbudowano w 1771 r. Budynek jest jednym z najcenniejszych na Starym Mieście - nie został zniszczony w trakcie II wojny światowej.

Kule armatnie w ścianie zbrojowniWielka Zbrojownia to fascynujące dzieło nie tylko pod względem architektonicznym, ale i symbolicznym. Ozdobione figurami i elementami elewacje od strony ul. PiwnejMapka i od strony Targu WęglowegoMapka to dwa różne przesłania do odbiorców.

To, co zwraca między innymi, uwagę, to okrągłe kamienie wbite w ceglaną fasadę od strony Targu Węglowego. To przedstawienie kul armatnich, które zatrzymały się na ścianie zbrojowni - nie zniszczyły jej i nie przedostały się do miasta. Z kolei eksplodujące kule armatnie widoczne są na samych szczytach zbrojowni.

 • Element dekoracyjny w kształcie kul armatnich na fasadzie Wielkiej Zbrojowni od strony Targu Węglowego.
 • Wybuchająca armata nad portalem Wielkiej Zbrojowni od strony Targu Węglowego.
 • Wybuchające kule armatnie na szczycie Wielkiej Zbrojowni od strony Targu Węglowego.
 • Wybuchająca kula armatnia na zwieńczeniu Wielkiej Zbrojowni od strony ul. Piwnej.

Nad portalami widać też odpalone armaty, które mogą się kojarzyć z wazami wypełnionymi bukietem kwiatów. Autorem projektu Wielkiej Zbrojowni był Antoni Obbergher, a za prace rzeźbiarskie odpowiadał Abraha van den Blocke

Pokłon heraldycznyW przestrzeni miejskiej nie brakuje herbów, czy to jako elementów występujących osobno, czy w otoczeniu innych symboli. Oryginalne herby znajdziemy nad bramą straganiarską, od strony Długiego PobrzeżaMapka. To herby: Rzeczypospolitej, Prus Królewskich i Gdańska. Znajdują się w charakterystycznym pochyleniu. Taki układ nazywany jest pokłonem heraldycznym.

Herby Rzeczpospolitej, Prus Królewskich i Gdańska w pokłonie heraldycznym nad Bramą Straganiarską, XV w. Herby Rzeczpospolitej, Prus Królewskich i Gdańska w pokłonie heraldycznym nad Bramą Straganiarską, XV w.

Murzynek w złotym kartuszuPo drugiej stronie Motławy, na końcu SzafarniMapka, znajduje się Hotel Podewils, czyli Dom pod Murzynkiem. Nad wejściem, w kartuszu na złotym tle, umieszczono wizerunek Murzynka. Twórcą i pierwszym właścicielem budynku w stylu rokokowym z 1728 r. był Krzysztof Strzycki - gdański kamieniarz. Wizerunek Murzynka na złotym tle wymyślił sam właściciel.

Głowa Murzynka w złotym kartuszu nad wejściem do Hotelu Podewils na Szafarni. Głowa Murzynka w złotym kartuszu nad wejściem do Hotelu Podewils na Szafarni.

Rynny jak z bajkiPozytywne zaskoczenie i uśmiech budzą fantazyjnie zakończone rynny na wybranych gdańskich kamienicach. W niektórych miejscach - jak na ul. PowroźniczejMapka - robią duże wrażenie. Mamy zwieńczenie rynien w kształcie m.in: chrabąszcza, żaby czy słonia. Jest też imbryk, zegar czy smok. Z kolei na Długim Pobrzeżu rynny kamienic mają zakończenia w tematyce marynistycznej. Dostrzec można m.in. żaglowce.

 • Chrabąszcz jako kosz rynnowy na Powroźniczej.
 • Kosz rynnowy w kształcie głowy słonia na ul. Powroźniczej.

Wprawdzie nie są to zabytkowe elementy, a współczesne realizacje rzemieślnicze, ale warto im się przyjrzeć i uśmiechnąć. Kunszt warty pochwały.


Detali architektonicznych i zaskakujących elementów w przestrzeniach miejskich jest sporo - wystarczy tylko trochę uważności i czasu, by to dostrzec. Wrażenia i satysfakcja gwarantowane.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (42)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane