Oddział 'Zielona Brama' / Muzeum Narodowe w Gdańsku

Oddział 'Zielona Brama' / Muzeum Narodowe w Gdańsku

Wybierz numer

58 307-59-12 58 307-59-12 w. 102
m...@mng.gda.pl pokaż
Otwarte do 17:00 więcej
 • Zdjęcie 1/1 - Oddział 'Zielona Brama' / Muzeum Narodowe w Gdańsku Gdańsk 4
 

TV Filmy

6170

Znikająca wystawa trwała pięć minut

Imprezy

 • w plenerze , spotkanie , wystawa , spacer
  lip 13
  sobota, g. 13:00 - 15:00
  Gdańsk, Zielona Brama
  wstęp wolny
  Spacer po mieście
 • spotkanie , wystawa , wernisaż
  lip 12-14
  g. 18:00
  Gdańsk, Zielona Brama
  bilety 15 zł
  ulgowy 8 zł
  Polski Gdańsk 1928
 • spotkanie , wystawa , warsztaty
  lip 14
  niedziela, g. 11:15 - 13:15
  Gdańsk
  bilety 20 zł
  ulgowy 1-12 zł
  Warsztaty ilustratorskie dla dorosłych

O nas

Zielona Brama to największa brama miejska w Gdańsku. Zbudowana w II poł XVI wieku w miejscu bramy wodnej Kogi. Reprezentuje typowe formy manieryzmu niderlandzkiego.

Dwa główne pomieszczenia budynku pełnią funkcję sal ekspozycyjnych, w których prezentowane są wystawy czasowe sztuki dawnej i współczesnej, polskiej i obcej. Stylowa sala pierwszego piętra bywa również miejscem spotkań, konferencji i koncertów.

Zieloną Bramę zamykającą od strony Motławy Długi Targ - najbardziej reprezentacyjny plac w mieście - zbudowano w latach 1564-1568. Za twórcę projektu uznaje się nadzorującego budowę mistrza Regniera z Amsterdamu. Ta najokazalsza z gdańskich bram, z trzema przejazdami w przyziemiu, odwołuje się do symboliki bramy triumfalnej, a jej forma architektoniczna jest przykładem manieryzmu niderlandzkiego. Z zewnątrz ozdobiono ją niemal dwustoma rzeźbami i płaskorzeźbami, wykonanymi według graficznych wzorów m.in. Cornelisa Florisa. Całą drugą kondygnację zajmowała wielka sala - największa w ówczesnej Rzeczpospolitej - o powierzchni trzystu metrów kwadratowych, doświetlona z czterech stron dwudziestoma pięcioma dużymi oknami.

Historia

Zieloną Bramę wzniesiono jako siedzibę Trzeciego Ordynku, stuosobowej reprezentacji kupiectwa i cechów rzemieślniczych we władzach miasta, ale wkrótce przeznaczono ją na tymczasową siedzibę królewską i od strony południowej dobudowano skrzydło mieszkalne. Miała służyć koronowanym głowom podczas ich wizyt w Gdańsku, jednak nigdy żaden król w niej nie zamieszkał. W wielkiej sali początkowo znajdowała się zbrojownia, potem odbywały się tam biesiady, festyny, dawano pokazy, urządzano przyjęcia - także w czasie pobytów królewskich. W północnej części przyziemia aż do 1868 roku mieściła się Waga Miejska. Od roku 1746 do 1829 większą cześć budynku zajmowało Towarzystwo Przyrodnicze. W latach 30. XIX wieku, ze względu na zły stan techniczny, rozebrano szczyty, bryłę obniżono do poziomu drugiej kondygnacji, zwieńczono balustradą i otynkowano. Pół wieku później przywrócono pierwotną formę - z wysokim dachem oraz trzema szczytami w elewacji wschodniej i zachodniej. Także wtedy, w miejscu dawnego pomieszczenia Wagi, przepruto czwarty przejazd. Od 1880 roku aż do czasów ostatniej wojny Zielona Brama była siedzibą Muzeum Przyrodniczego. Spalona i częściowo zrujnowana w 1945 roku, została odbudowana i przez czterdzieści lat (do 1992 r.) mieściła Pracownie Konserwacji Zabytków.

Więcej: Zielona Brama w Gdańsku. Materiały z sesji z 12 maja 2003 w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku, red. J. Pałubicki, Gdańsk 2004.

Oddział jest czynny dla publiczności tylko w czasie trwania wystawy czasowej.

Wystawy w Oddziale Zielona Brama:
"Polski Gdańsk 1928. Teka graficzna Jana Gumowskiego"

Zapowiedź wystawy:
"Wspólnoty pracy i wiary. Cechy w miastach Prus Królewskich"