Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów) / Muzeum Narodowe w Gdańsku

Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów) / Muzeum Narodowe w Gdańsku

Wybierz numer

58 552-12-71 58 552-12-71 w. 124
o...@mng.gda.pl pokaż
Otwarte do 17:00 więcej
 • Zdjęcie 1/6 - Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów) / Muzeum Narodowe w Gdańsku Gdańsk 4
 • Zdjęcie 2/6 - Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów) / Muzeum Narodowe w Gdańsku Gdańsk 3
 • Zdjęcie 3/6 - Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów) / Muzeum Narodowe w Gdańsku Gdańsk 2
 • Zdjęcie 4/6 - Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów) / Muzeum Narodowe w Gdańsku Gdańsk +3 1
 

TV Filmy

Park Oliwski z lotu ptaka
15062

Park Oliwski z lotu ptaka

Imprezy

 • wykład / prezentacja , spotkanie , spacer
  gru 2
  sobota, g. 14:00
  Gdańsk, Pałac Opatów
  wstęp wolny
  Spacerownik
 • wystawa
  lip 22-25.02
  g. 10:00 - 17:00
  Gdańsk, Pałac Opatów
  bilety 1-20 zł
  Wystawa - Sainer. Koloor
 • spotkanie , wystawa , warsztaty
  gru 10
  niedziela, g. 11:00
  Gdańsk, Pałac Opatów
  bilety 20 zł
  ulgowy 12 zł
  Piksele w akcji. Warsztaty rodzinne

O nas

Siedziba muzeum mieści się w Pałacu Opatów w Gdańsku Oliwie. Najstarsza część budynku, tzw. Stary Pałac, powstała w XV wieku. W I połowie XVII wieku dobudowano do niego tzw. Nowy Pałac, który był rezydencją ówczesnego opata oliwskich cystersów, Jana Grabińskiego. Ostateczny kształt budynek otrzymał w trakcie przebudowy w latach 1754-1756.

Zamieszkiwał go wówczas ostatni polski opat - Jacek Rybiński. Później pałac był siedzibą opatów mianowanych przez króla Prus, Karola i Josepha Hohenzollernów. Po śmierci tego ostatniego budynek długo stał pusty. Ostatecznie, w roku 1926, z inicjatywy władz Wolnego Miasta Gdańska powołano Staatliches Landesmuseum für Danzinger Geschichte z ekspozycją ukazującą dzieje ziemi gdańskiej. W czasie II Wojny Światowej pałac doszczętnie spalono.

W latach sześćdziesiątych XX wieku budynek został odbudowany staraniem Muzeum Pomorskiego w Gdańsku z przeznaczeniem na siedzibę jego oddziałów: etnograficznego i sztuki współczesnej. W 1972 roku muzeum otrzymało status Muzeum Narodowego. Rok 1989 przyniósł kolejne zmiany w strukturach organizacyjnych. Dział etnograficzny otrzymał własną siedzibę w Spichlerzu Opackim, a oba działy podniesiono do rangi oddziałów.

Zbiory sztuki nowoczesnej najliczniej reprezentowane są przez współczesny rysunek i malarstwo. Malarstwo polskie XIX i początku XX w. zawiera prace artystów reprezentujących prawie wszystkie kierunki i tendencje sztuki polskiej tamtego okresu (Matejko, Boznańska, Gierymski, Podkowiński, Malczewski i inni).  W zbiorze znajdują się też dzieła graficzne, ceramika, rzeźba i tkanina artystyczna. Malarstwo XX wieku reprezentowane jest przez prace kolorystów ze szkoły gdańskiej (Studnicki, Wnukowa, i inni) i innych ośrodków w Polsce; prace tradycjonalistów, z dziełami Suchanka i Mokwy na czele. W zbiorach sztuki nowoczesnej ważne miejsce zajmują kolekcje teatraliów - dekoracje, kostiumy, plakaty teatralne, dokumentujące historię teatru polskiego z pracami Mariana Kołodzieja, Aliny Afanasjew i Włodzimierza Komorowskiego na czele. W zbiorach sztuki nowoczesnej znajduje się także kolekcja ponad 65 prac Guntera Grassa i duży zespół dzieł artystów francuskich, między innymi: Georga Braquea, Wassilego Kandinskyego, Marca Chagalla.

Obiekt prezentowany w Przewodniku po Trójmieście

Bilety:  
piątek – dzień bezpłatny
normalny – 20 zł
ulgowy – 12 zł
uczniowie i studenci 7 – 26 lat – 1 zł
bilet rodzinny, do 2 osób dorosłych (rodzice, opiekunowie) i dzieci do 18 lat – 30 zł
bilet grupowy (grupy liczące 10 i więcej osób), cena za 1 os. – 15 zł