Oddział Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie / Muzeum Narodowe w Gdańsku

Nowy Barkoczyn 82-422, Będomin 16inne oddziały (7)
kasy: 506-144-193

Oddział Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie / Muzeum Narodowe w Gdańsku

Wybierz numer

506-144-193 506-144-193
m...@mng.gda.pl pokaż
Zamknięte - otwarte od 9:00 więcej
  • Zdjęcie 1/1 - Oddział Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie / Muzeum Narodowe w Gdańsku Nowy Barkoczyn 4

O nas

Będomin k/Kościerzyny to miejsce urodzenia Józefa Wybickiego twórcy "Mazurka Dąbrowskiego" - Hymnu Narodowego Polski. Dwór należący w latach 1741-1783 do rodziny Wybickich jest dziś siedzibą Muzeum Hymnu Narodowego.

Zbudowany został na początku XVIII wieku przez rodzinę Doręgowskich. Generalnej przebudowie został poddany przez rodzinę Wybickich w poł. XVIII wieku oraz w 1906 r. przez rodzinę Weidendahl. Przebudowa i adaptacja dworku na cele muzealne trwała od marca 1977 roku do lipca 1978 r.

W lipcu 2021 roku minęło 43 lata od chwili otwarcia Muzeum Hymnu Narodowego. Jednak droga do narodzin i realizacji idei muzeum w Będominie kształtowała się w ciągu poprzedzających wielu lat. Ważnymi etapami były: utworzenie w 1962 roku przez ówczesnego kierownika szkoły w Będominie Izby Pamięci poświęconej J. Wybickiemu oraz obradujący w Gdańsku w 1966 roku Ogólnopolski Zjazd Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, który część sesji naukowej z referatem: "Wybicki, a Stary Mazurek Dąbrowskiego" przeniósł do Będomina i tu w podniosłej atmosferze uchwalił wniosek, ażeby dworek Wybickiego uznać za pamiątkę narodową i przekształcić w muzeum. Uroczyste otwarcie tego jedynego w swoim rodzaju muzeum odbyło się 17 lipca 1978 roku. Organizacyjnie zostało podporządkowane Muzeum Narodowemu w Gdańsku, jako jego oddział.

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie jest jedyną tego rodzaju placówką na świecie. Zbiory Muzeum dotyczą nie tylko historii polskiego hymnu na terenie kraju, ale również na świecie; ma więc ono w swoich zbiorach nuty i teksty "Mazurka Dąbrowskiego" wydane w Paryżu w 1856 roku w języku polskim i francuskim, dwie trawestacje naszego hymnu w języku niemieckim, wydane na terenie Niemiec w XIX w., płytę gramofonową z nagraniem pieśni "Jeszcze Polska nie zginęła", wydaną w 1902 r. przez Columbia Phonograph Company. Wymienione eksponaty wchodzą w skład najcenniejszej kolekcji muzeum, jaką są "Muzykalia patriotyczne". Kolekcja ta ma duże znaczenie w dokumentacji i upowszechnianiu historii "Mazurka Dąbrowskiego". Jest tu kilkadziesiąt płyt gramofonowych z najstarszymi nagraniami polskich pieśni patriotycznych: "Boże coś Polskę", "Warszawianka", "Chorał", "Rota" i inne.

Wystawy w Oddziale Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie:
"Losy Mazurka Dąbrowskiego"
"Józef Wybicki i jego czasy"