Muzeum Tradycji Szlacheckiej. Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią w Waplewie Wielkim / Muzeum Narodowe w Gdańsku

Waplewo Wielkie 82-410, Stary Targinne oddziały (7)
kasy: 552-771-568

Muzeum Tradycji Szlacheckiej. Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią w Waplewie Wielkim / Muzeum Narodowe w Gdańsku

Wybierz numer

552-771-568 552-771-568
w...@mng.gda.pl pokaż
Otwarte do 16:00 więcej
  • Zdjęcie 1/1 - Muzeum Tradycji Szlacheckiej. Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią w Waplewie Wielkim / Muzeum Narodowe w Gdańsku Waplewo Wielkie 4

Artykuły o nas

O nas

Rodzina hr. Sierakowskich weszła w posiadanie majątku w Waplewie Wielkim w wyniku mariażu w połowie XVIII wieku. Po pierwszym rozbiorze Rzeczpospolitej właściciele majątku stali się poddanymi króla Prus. Pomimo to ich dwór pozostał ośrodkiem polskości na Powiślu i trwał tak do lat trzydziestych XX wieku. Skromny, początkowo, dwór poddano licznym przeróbkom, by w ostatecznym jego kształcie stworzyć założenie pałacowo-parkowe, które stało się celem rozlicznych wizyt luminarzy nauki, kultury i sztuki przybywających z Galicji, Królestwa Polskiego, Wielkopolski oraz Europy. Sierakowscy przyjmowali między innymi Oskara Kolberga, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Jana Matejkę, Elwiro Andriollego, Stanisława Tarnowskiego, Stefana Żeromskiego, nuncjusza papieskiego Achillo Rattiego, wreszcie Fryderyka Chopina, którego pobyt w Waplewie czcimy corocznymi Pomorskimi Dniami Chopinowskimi.
 
Wnętrza pałacowe po kilkuletnim remoncie radują oczy zwiedzających eleganckimi tapiseriami w stylu angielskim, szlachetnymi w swym umiarze stylowymi tapetami wedle wzorników XIX-wiecznych, woskowanymi drewnianymi podłogami, ale przede wszystkim obrazami przywracającymi wnętrzom wygląd zgodny z archiwalnymi zdjęciami z rodzinnych albumów rodziny Sierakowskich, dzięki czemu można poznać bogactwo kolekcji zdobiącej ściany Sali Białej i Sali Gdańskiej. Monumentalna szafa biblioteczna, po Radziwiłłach, przywieziona z Paryża zachwyca szeregami książek poświęconych kulturze szlacheckiej. Otaczający pałac park ze stawkami, nad którymi przerzucono malownicze mostki, starodrzewiem, z alejami lipowymi pamiętającymi czasy Kajetana Sierakowskiego posła na Sejm Czteroletni, pagodą chińską usytuowaną na lekkim wyniesieniu, tworzą wrażenie Arkadii jakże często przywoływanej, kiedy sięgamy myślą do starodawnych siedlisk szlacheckich. Muzeum Tradycji Szlacheckiej, mające swą siedzibę w pałacu waplewskim, usytuowane pomiędzy Malborkiem, Dzierzgoniem a Sztumem, jest doskonałym przykładem kulturotwórczej roli dworu szlacheckiego w środowisku wiejskim. Otwarte w 2015 roku stara się swoją działalnością nawiązywać do chlubnego dziedzictwa rodziny hrabiów Sierakowskich.

Wystawy w Oddziale Muzeum Tradycji Szlacheckiej:
"Wnętrza pałacowe"