Wieża Więzienna i Katownia

Wieża Więzienna i Katownia

Wybierz numer

58 301-49-45
  • Zdjęcie 1/3 - Wieża Więzienna i Katownia Gdańsk 4
  • Zdjęcie 2/3 - Wieża Więzienna i Katownia Gdańsk 3
  • Zdjęcie 3/3 - Wieża Więzienna i Katownia Gdańsk 2
 

TV Filmy

Historyczna zmiana warty w Gdańsku
17023

Historyczna zmiana warty w Gdańsku

Artykuły o nas

O nas

Wieża Więzienna i Katownia to siedziba Muzeum Bursztynu, a także nowy punkt widokowy. Do oglądania panoramy miasta z wysokości 40 m zaprasza teraz poddasze Wieży Więziennej.

Obiekty tworzą unikatowy w skali światowej zespół prostokątnego barbakanu w postaci dwóch gotyckich budowli obronnych - Katowni i Wieży Więziennej, połaczonych murem (szyją). Są one przedbramiem ul. Długiej, również dawnym wjazdem do miasta.
W latach 1604-1858 znajdowało się tutaj jedno z najcięższych więzień europejskich. Kroniki nie notują żadnego przypadku udanej ucieczki skazańców.

Katownia, dawniej siedziba kata, wygląda jak renesansowy pałacyk z bogato zdobionym dachem i wieżyczką.
Nad wejściem do budynku znajduje się interesujący stary herb Gdańska z czasów Krzyżackich, przedstawiający dwa krzyże, jeszcze bez królewskiej, złotej korony.
Ogromna, masywna wieża Więzienna nakryta jest hełmem, zrekonstruowanym wg dawnego projektu Antoniego van Opbergena, który pod koniec XVIw. przebudował Katownię.

Wieża Więzienna i Katownia gromadzi obiekty związane z dziejami siedziby Oddziału, jej wielorakimi funkcjami, jak również z dziedziny historii gdańskiego prawa
i administracji.

Obiekt prezentowany w Przewodniku po Trójmieście

Panorama Gdańska z perspektywy tej wieży jest prawie nieznana. Muzuem ze względów technicznych do tej pory nie udostępniało szerokiej publiczności widoku z Wieży Więziennej. Przejście na widokowe poddasze prowadzi obecnie zabytkową klatką schodową, bezpośrednio z ekspozycji stałej ,,Bursztyn w biżuterii" na antresoli VI piętra Wieży Więziennej.

Widok na Gdańsk można podziwiać z trzech okien skierowanych: na wschód, zachód i północ. Południowy kierunek niestety jest niedostępny ze względu na znajdującą się tam wentylatorownię.

- Najpięknieszy jest kierunek wschodni, na Główne Miasto, gdzie między innymi z bliska i z góry można przyjrzeć się posągom na Złotej Bramie, porównać wieże Kościoła Mariackiego i Ratusza Głównego Miasta oraz zabaczyć najcenniejsze zabytki Gdańska - mówi Renata Adamowicz z Muzeum Bursztynu, Oddziału MHMG.