• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Po 80 latach zabytkowe dzwony wróciły do Gdańska. Przypłynęły z Lubeki

Aleksandra Nietopiel
17 maja 2024, godz. 14:30 
Opinie (199)

W piątek dotarły do Gdańska dzwony z kościoła Bożego Ciała i z kościoła w Wocławach na Żuławach. Po ponad 80 latach wrócą na swoje miejsce. Najpierw jednak przeczekają na dziedzińcu Katowni. Ich uroczyste powitanie w domu odbędzie się w czerwcu podczas 44. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy.Dźwięk bijących dzwonów to:

17 maja niecodzienny ładunek dotarł do portu w Świnoujściu, stamtąd transportem drogowym został przewieziony do Gdańska. Do Polski z Lubeki przypłynął na pokładzie promu TT-Line.

XVIII-wieczne dzwony zostały w czasie II wojny światowej zdemontowane przez hitlerowców i wywiezione do Niemiec. Tam miały być przetopione i wykorzystane między innymi do produkcji łusek.

Stuletni dzwon i inne skarby złomowców Stuletni dzwon i inne skarby złomowców
Trafiły na cmentarzysko dzwonów w Hamburgu. Podczas selekcji przyznano im kategorię "D", czyli uznano je za dzwony o dużej wartości historycznej, dzięki czemu ocalały.

Powojenne losy dzwonówDwa mniejsze dzwony w 1951 r. zamontowano w kościele w Lubece, w dzielnicy Siems, gdzie przebywało w obozach przejściowych ok. 4 tys. przesiedleńców z Gdańska. Duży dzwon, uratowany z cmentarzyska przez ostatniego protestanckiego biskupa Gdańska, został zawieszony w kościele luterańskim w Lubece-Kücknitz. Dla przesiedleńców bicie tych dzwonów było wspomnieniem Gdańska.

W 2008 r. kościół św. Michała w Lubece-Siems został zdekonsekrowany, a dzwony wraz z dużym dzwonem na stałe wypożyczono Muzeum Domu Hanzeatyckiego Miasta Gdańska w Lubece.

 • Osiemnastowieczne dzwony: dwa z kościoła w Gdańsku jeden z kościoła w Wocłowach wracają na swoje miejsce. Na razie będą prezentowane na dziedzińcu Katowni.
 • Osiemnastowieczne dzwony: dwa z kościoła w Gdańsku jeden z kościoła w Wocławach wracają na swoje miejsce. Na razie będą prezentowane na dziedzińcu katowni. Na zdj. od lewej. prof. Janusz Jaśkiewicz, prof. Waldemar Ossowski, prof. Jörg Linowitzki i ks. dr Rafał Michalak.
 • Osiemnastowieczne dzwony: dwa z kościoła w Gdańsku jeden z kościoła w Wocłowach wracają na swoje miejsce. Na razie będą prezentowane na dziedzińcu katowni.
 • Osiemnastowieczne dzwony: dwa z kościoła w Gdańsku jeden z kościoła w Wocłowach wracają na swoje miejsce. Na razie będą prezentowane na dziedzińcu Katowni.
 • Osiemnastowieczne dzwony: dwa z kościoła w Gdańsku jeden z kościoła w Wocłowach wracają na swoje miejsce. Na razie będą prezentowane na dziedzińcu katowni.
 • Osiemnastowieczne dzwony: dwa z kościoła w Gdańsku (na zdj.)jeden z kościoła w Wocławach wracają na swoje miejsce. Na razie będą prezentowane na dziedzińcu Katowni.

Dar, który ma służyć wiernymPowrót dzwonów jest możliwy dzięki porozumieniu Bractw Dworu Artusa w Gdańsku i Lubece, Muzeum Domu Hanzeatyckiego Miasta Gdańska w Lubece, Unii Kościołów Ewangelickich w Niemczech, Konsulatowi Generalnemu Niemiec w Gdańsku, Kościołowi pw. Bożego Ciała w Gdańsku oraz Kurii Metropolitarnej w Gdańsku. W akcje powrotu dzwonów zaangażował się też Lions Club Gdańsk 1.

Dzwony wracają do Gdańska dzięki podpisanej w Berlinie ponad dwa miesiące temu umowie. Parafowała ją niemiecka biskupka Petra Bosse-Huber, przedstawicielka Unii Kościołów Ewangelickich, proboszcz parafii polskokatolickiej w Gdańsku ks. dr Rafał Michalak oraz arcybiskup Tadeusz Wojda.

Ks. Rafał Michalak i niemiecka biskupka Petra Bosse-Huber podpisali umowę dotyczącą powrotu dwóch dzwonów do kościoła Bożego Ciała w Gdańsku. Obecny także w Berlinie abp Tadeusz Wojda i bp Bosse-Huber podpisali umowę o powrocie historycznego dzwonu z kościoła w Wocławach do Polski. Ks. Rafał Michalak i niemiecka biskupka Petra Bosse-Huber podpisali umowę dotyczącą powrotu dwóch dzwonów do kościoła Bożego Ciała w Gdańsku. Obecny także w Berlinie abp Tadeusz Wojda i bp Bosse-Huber podpisali umowę o powrocie historycznego dzwonu z kościoła w Wocławach do Polski.
Dzwony zostały przekazane jako darowizna. Warunkiem jest jednak ich powrót na wieżę i użycie zgodne z pierwotnym przeznaczeniem, jakim było wzywanie mieszkańców miasta do modlitwy i uczestnictwa w nabożeństwach. Najpierw jednak wykonana będzie ekspertyza dzwonnicy.


Do oglądania w Zespole PrzedbramiaNa montaż dzwony będą oczekiwać w lapidarium na dziedzińcu Katowni, gdzie będą prezentowane do października. Do tego czasu powinna zakończyć się ekspertyza techniczna wieży.

W tej chwili w wieży znajduje się jeden mały dzwon i jest on sprawny. Odzyskanie tych utraconych przed laty to duża radość dla parafii.

- Wielka radość, a jeszcze większa będzie, kiedy wieża będzie gotowa na ich przyjęcie i zawisną w tym miejscu, z którego zostały zabrane. Myślę, że to będzie bardzo wzruszający moment, nie tylko dla mnie, jako proboszcza, ale także dla wszystkich, którzy kochają historię. Jeśli chodzi o ekspertyzę techniczną wieży, to mamy zapewnienie, że odbędzie się ona na koszt strony niemieckiej, co jest dla nas bardzo ważne - mówi proboszcz ks. dr Michalak.
Dzwony są w dobrym stanie.

- Myślę, że nawet dobrze, że będą prezentowane tutaj, gdzie można przyjrzeć im się z bliska w Katowni. Jak już będą na wieży, to oglądać będą mogły je głównie gołębie. Poza tym przed nami Noc Muzeów, więc tym bardziej jest okazja, by poznać je bliżej - dodaje proboszcz.
 • Osiemnastowieczne dzwony: dwa (mniejsze) z kościoła w Gdańsku, jeden z kościoła w Wocławach wracają na swoje miejsce. Na razie będą prezentowane na dziedzińcu Katowni. Na zdj. proboszcz kościoła Bożego Ciała i odzyskane dzwony.
 • Dzwony po ponad 80 latach wracają na swoje miejsce: dwa mały i średni do Kościoła Bożego Ciała w Gdańsku, największy do kościoła w Wocławach na Żuławach.
 • Dzwony, które wracają do Gdańska.
 • Dzwony, które wracają do Gdańska.
 • Po ponad 80 latach dwa dzwony wracają do kościoła Bożego Ciała w Gdańsku. Miały zostać przetopione w czasie II wojny światowej, ale szczęśliwie ocalały. Zanim z powrotem zostaną zamontowane w wieży, potrzebna będzie ekspertyza techniczna.
 • Po ponad 80 latach dwa dzwony wracają do kościoła Bożego Ciała w Gdańsku. Miały zostać przetopione w czasie II wojny światowej, ale szczęśliwie ocalały. Zanim z powrotem zostaną zamontowane w wieży, potrzebna będzie ekspertyza techniczna.

Dzwony pochodzą z 1733 r. i z 1758 r. Zostały odlane w brązie. Wykonali je gdańscy ludwisarze.

Symboliczne przywitanie dzwonów odbędzie się podczas obchodów Dni Hanzy w Gdańsku w dniu 16 czerwca 2024.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (199)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane