Gdański Ogród Zoologiczny
Ranking wyliczany na podstawie:
- średniej oceny w tej kategorii (min. 3 oceny)
- liczby ocen (im więcej tym wyższy)
- aktualności ostatniej opinii (z ostatniego miesiąca)
- prezentacji na stronach trojmiasto.pl
- ranking wyliczany jest na podstawie wszystkich opinii.
Maksymalna ocena to 10
Oceny w kategorii: (max. ocena 6)
Artykuły o nas
O nas
Cennik biletów https://zoo.gda.pl/wizyta-w-zoo/cennik-biletow/
Gdański Ogród Zoologiczny jest obecnie największym ogrodem zoologicznym w Polsce. To jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc rekreacji i edukacji na Wybrzeżu, odwiedzane jest rokrocznie przez liczne rzesze zarówno mieszkańców trójmiasta jak i turystów.
Inicjatywa utworzenia na terenie Trójmiasta ogrodu zoologicznego zrodziła się u schyłku lat czterdziestych i została gorąco poparta przez mieszkańców. Entuzjazm społeczeństwa był tak wielki, iż ówczesne władze miejskie, aczkolwiek początkowo niechętne temu projektowi, wyraziły wreszcie pod koniec 1953 r. zgodę na założenie w Gdańsku ZOO.
Przeznaczono na cel teren parkowo-leśny o powierzchni ok. 100 ha (aktualnie powierzchnia Ogrodu wynosi 136ha), położony w Dolinie Leśnego Młyna niedaleko od centrum Oliwy.
O wyborze tego terenu zadecydowały jego znakomite warunki topograficzne i łagodny mikroklimat doliny, dzięki któremu od końca XIX wieku aż do 1945r. funkcjonował tutaj pensjonat dla osób cierpiących na schorzenia górnych dróg oddechowych i reumatyzm.
Budynek główny i zabudowania gospodarcze, a także dawny młyn wodny wraz z dworkiem młynarza pochodzącym z 1 pol. XIX w., zaadaptowano na potrzeby ogrodu zoologicznego.
Uroczyste otwarcie gdańskiego zoo nastąpiło 1 maja 1954 roku.
Pierwszymi jego mieszkańcami zostały ofiarowane przez mieszkańców Trójmiasta małe zwierzęta: króliki, chomiki, świnki morskie, lisy, sarenki, bażanty i papużki faliste. Kolekcja stopniowo powiększała się o inne zwierzęta egzotyczne, których głównymi dostarczycielami byli marynarze. Z czasem pojawił się pierwszy słoń i lew, a potem kolejne słonie.
Swoją rozbudowę zawdzięcza oliwskie ZOO przede wszystkim pracownikom ogrodu i mieszkańcom Trójmiasta, którzy w czynie społecznym wykonywali przeważającą część prac z nią związanych. W ten sposób powstała trasa zwiedzania oraz drogi gospodarcze i dojazdowe. Poszerzono i wybagrowano naturalne rozlewiska wodne, przystosowując je dla potrzeb zwierząt; osuszono tereny podmokłe, zamieniając je w wybiegi z małymi stawami. Przebudowano i powiększono pomieszczenia dla małp, ptaków i drapieżników. Wytyczono kilkanaście wybiegów dla zwierząt kopytnych, budując ponadto z dużych głazów narzutowych 'górzyste' wybiegi dla lam i owiec grzywiastych.
Foki i pingwiny otrzymały baseny z przepływową wodą źródlaną.
Ogromu pracy, jaką wykonali nieodpłatnie entuzjaści gdańskiego ogrodu zoologicznego, nie sposób przecenić. Obecnie zoo posiada ponad 180 gatunków zwierząt (ok. 1000 sztuk)
Obiekt prezentowany w Przewodniku po Trójmieście
Fajne Zoo odwiedzam co roku od × lat . Zostawcie stary drogowskaz ,wiem ,że popsuliście przy demontażu ale można odtworzyć
Atrakcje turystyczne
-
atrakcyjność:6
-
stan utrzymania:5
-
lokalizacja:6
-
przystępność cen:4
-
ocena ogólna:6
Zoo to totalna porażka. zwierząt bardzo mało. Szkoda czasu zdecydowanie polecam Warszawę. Jak się bilet kupuje powinna być informacja że wszystko jest zamknięte.
Atrakcje turystyczne
-
atrakcyjność:1
-
stan utrzymania:1
-
lokalizacja:1
-
przystępność cen:1
-
ocena ogólna:1
Wspaniałe miejsce, byliśmy wczoraj. Kolejny oczywiście już raz :) Fajnie jest być tak blisko tych wspaniałych zwierząt. Chyba też jest im tam dobrze.
Atrakcje turystyczne
-
atrakcyjność:6
-
stan utrzymania:6
-
lokalizacja:6
-
przystępność cen:6
-
ocena ogólna:6