Wydarzenie w ramach
Najstarsi uczestnicy Jarmarku wiedzą, że dopiero koniec lipca jest terminem dla kupców, czasem zabawy i korzystania z uciech niesionych przez zastawne stoły. Ale w tym roku - jest inaczej. Międzynarodowe Targi Gdańskie z pomocą sprawdzonych przyjaciół postanowiły zaproponować mieszkańcom Gdańska i coraz liczniej przybywającym do naszego miasta turystom swoiste preludium tego radosnego czasu.
Dla smakoszy kulinarnych specjałów oczekuje na największej w Gdańsku strefie gastronomicznej (240 m kw.) 14 stoisk, na których spotykać można wiktuały zarówno tradycyjnej kuchni polskiej, jak i kuchni hiszpańskiej, francuskiej czy azjatyckiej. Zwolennicy piwa rzemieślniczego z całą pewnością spędzą tu wiele satysfakcjonujących chwil. Podobnie jak sympatycy aktywności "poza biesiadnej". Nadmiary kalorii będzie okazja pozbyć się podczas zajęć organizowanych przez GOS zapraszających do energetycznej zumby. Poszukujących innych dróg doskonalenia się - GOS zaprasza na zajęcia ze sztuki jogi.
Dla wszystkich zaś - atrakcyjne koncerty organizowane przez Polską Filharmonię Bałtycką. To propozycja szczególna: koncerty promenadowe podczas których muzyka klasyczna spotka się z folklorem i jazzem. Na wzór brytyjskiej telewizji BBC i organizowanych przez nią koncertów "The Proms", których tradycja sięga 1895 roku. Koncerty promenadowe Filharmonii Bałtyckiej podzielone są na dwie części - pierwsza, bardziej klasyczna odbywać się będzie w Sali koncertowej na Ołowiance, zaś druga, z nieco bardziej lekkim repertuarem i swo-bodniejszą atmosferą - na scenie letniej. I tak 16 czerwca wystąpi Orkiestra Symfoniczna PFB i zespół Iriao z repertuarem muzyki z gruzińskich filmów XX w., a 23 czerwca wystąpi Orkiestra Symfoniczna PFB i zespół Chłopcy kontra Basia z repertuarem muzyki z popular-nych filmów, m.in. Star Wars i Władca Pierścieni. No i wreszcie Letnia Akademia Pana Kleksa (30 czerwca).
Niezapomnianych przeżyć dostarczy także uczestnictwo - choćby tylko w roli obserwatora - w największej międzynarodowej imprezie żeglarskiej Gdańska organizowanej przez Fundację Gdańską, jaką jest zlot Baltic Sail, którego uczestnicy zawitają na Motławę w dniach 5-8 lipca. Każdy też może delektować się pięknem panoramy Gdańska z gondoli Koła Widokowego AmberSky, które góruje nad Ołowianką.
I tak nie opuszczając miasta mamy szansę na doznanie wielu niezapomnianych wrażeń pozwalających oderwać się od codzienności. Tym bardziej, że dzięki pomocy specjalistów z UM Gdańska, właśnie w samym centrum, na Ołowiance, przenosimy się w żywą krainę ekologicznej zieleni.
- Zachęcamy do zwolnienia i przyjrzenia się kształtom zgromadzonych tu kwiatów, do zdjęcia butów i wejścia boso na trawę lub piasek, do refleksji o roli zieleni w mieście. Tą instalacją podkreślamy użytkowy i rekreacyjny charakter zieleni miejskiej a jednocześnie zwracamy uwagę na potrzebę ochrony i zrównoważonego rozwoju - mówi Joanna Paniec, Główny Specjalista z Biura Prezydenta Gdańska Ds. Komunikacji I Marki Miasta.
Na 400 m kw. powstał ogród typu pop up garden, w którym mocno zaakcentowane zostały kwestie ekologiczne - zarówno na poziomie koncepcji jak i w technologii wykonania obiektu. Cała konstrukcja została wykonana z naturalnego drewna modrzewiowego. Zastosowanie tworzyw sztucznych zostało ograniczone do minimum w myśl prowadzonej przez miasto kampanii "Gdańsk bez plastiku".
Zapraszamy zatem do "zielonego pokoju" - wydzielonego grabowym żywopłotem oraz wypełnionego kwiatami w chłodnych barwach, a także odwiedzenia dwóch przestrzeni rekreacyjnych wypełnionych trawnikiem i piaskiem, z rabatami kwiatowymi - tym razem w ciepłych barwach. Tak więc Ołowianka zaprasza wszystkich - całe rodziny gdańszczan i turystów, spragnionych wrażeń i relaksu, utrudzonych i żądnych doznań. Już od 15 czerwca!