• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

15. Festiwal Metropolia Jest Okey (3 opinie)

 • Kalendarz
  20 - 30 grudnia 2021
 • Lokalizacja
  Gdańsk
  Organizator: NCK

Koncert Tomka Lipińskiego z zespołem, premiera książki "Polski punk" i musical o Bronisławie Piłsudskim. Zapraszamy na kilka zwariowanych dni w przerwie pomiędzy świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem. Przed nami 15. edycja Festiwalu Metropolia jest Okey.

Metropolia jest Okey to kilka dni święta po świętach. W ostatnie dni roku spotykają się pomorscy artyści oraz publiczność spragniona dobrych występów na żywo. Z roku na rok festiwal obejmuje coraz większy obszar Pomorza. Dlatego patronat nad imprezą objął Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot.

Koncerty
Tradycyjnie w ramach festiwalu odbędą się koncerty zespołów rockowych w Klubie Muzycznym "Parlament". Gwiazdą będzie Tomek Lipiński, legendarny muzyk, lider zespłów Brygada Kryzys i Tilt. Będzie to jego ostatni koncert dla trójmiejskiej publiczności - muzyk zapowiedział koniec kariery scenicznej.

W ramach stałej współpracy z Radiem Gdańsk odbędzie się koncert trójmiejskiej grupy Popsysze, która wystąpi wraz z zaproszonymi gośćmi w Studiu im. Janusza Hajduna. Miłośników muzyki klasycznej muzyki zapraszamy na koncert formacji O'Bows Quartet w składzie: Magdalena Maniewska - obój, Alisa Kopac - skrzypce, Joanna Kravchenko - altówka, Weronika Kulpa - wiolonczela. Oba koncerty transmitowane będą na antenie radia oraz w internecie.

Dni Literatury

Metropolia jest Okey to również Dni Literatury. Nasza oferta nawiązuje do trójmiejskiej sceny muzycznej. Dlatego zapraszamy na promocję książki "Polski Punk" pod redakcją Anny Dabrowskiej - Lyons na temat zjawiska punk rocka, obecnego również w trójmiejskiej przestrzeni w latach 70.-80., a także spotkanie z laureatami Pomorskiej Nagrody Literackiej (Antonim Pawlakiem i Mikołajem Trzaską, Tomaszem Gregorczykiem i Januszem Jabłońskim) w Bibliotece Manhattan (Aleja Grunwaldzka 82).

Dzień Teatru

W ramach Dnia Teatru w Centrum św. Jana zapraszamy na musical "Bronisław Piłsudski Was Here. Musical na wałki". To muzyczna opowieść o Bronisławie Piłsudskim, bracie Józefa Piłsudskiego, którego badania nad kulturą Ajnów należą do największych dokonań etnograficznych pierwszej połowy XX wieku. Bogaty życiorys Bronisława stał się kanwą do stworzenia muzycznej opowieści. Spektakl miał premierę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2021 roku.

W grudniu zaplanowane jest także kolejne spotkanie w ramach nowego cyklu pt. "Laboratorium Dialogu". To debaty i spotkania z trójmiejskimi muzykami, przedstawicielami trójmiejskiej sceny alternatywnej, wraz z dziennikarzami i zaproszonymi gośćmi. Tematami przewodnimi będą m.in. kondycja artysty w czasach izolacji, trwającej pandemii, a także rola sztuki we współczesnym świecie. Cykl ten współtworzony jest przez parę filmowców: Beatę Staszyńską - Hansen oraz Onno Hansen-Staszyńskiego.

Tradycyjnie podczas festiwalu odbędzie się uroczystość wręczenia Nagród Marszałka Pomorskiego dla zasłużonych pomorskich artystów. W tym roku Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk uhonoruje twórców podczas imprezy Pomorski Jazz. Realizowany wraz ze Stowarzyszeniem Muzyków Jazzowych z Trójmiasta, Pomorski Jazz, to wyjątkowa uczta muzyczna, prezentujące najciekawszych artystów jazzowych z naszego regionu.

W tym roku planowana jest również wystawa rezydentów Pomorskiego Inkubatora Kultury.

Część wydarzeń Festiwalu odbędzie się w formie hybrydowej, na żywo oraz z transmisjami online, w mediach społecznościowych. Podczas wszystkich wydarzeń obowiązywać będzie rygor sanitarny.

Partnerami Metropolii jest Okey 2021 są: Centrum Kultury Spichlerz w Żukowie, Żuławski Ośrodek Kultury w Nowym Dworze Gdańskim, Tczewskie Centrum Kultury, Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej w Wejherowie.


Program Festiwalu:

20 - 30 grudnia
Wystawa / Gdańsk / Pomorski Inkubator Kultury


Wystawa plastyczna rezydentów Pomorskiego Inkubatora Kultury. Wystawa czynna od 20 do 30 grudnia 2021 w godzinach działania PIK

Wernisaż: 20 grudnia, godz. 15:00
Godziny zwiedzania: 14:00 - 18:00


Wstęp wolny


26 grudnia / niedziela
Koncerty / Gdańsk / Klub Parlament / 18:00


Rushed Hope
M3TROPOLiS
The Dames
2021 XMAS SPECIAL TOMEK LIPIŃSKI z ostatnim składem BRYGADY KRYZYS
Stamir
Bilety: 5 zł (do nabycia przy wejściu przed koncertem)


27 grudnia / poniedziałek
Literatura / Gdańsk / Filia Gdańska (WiMBP), ul. Mariacka 42, Gdańsk / 17:00


Spotkanie z laureatami Pomorskiej Nagrody Literackiej. Spotkanie z laureatami Pomorskiej Nagrody Literackiej (Antonim Pawlakiem, Mikołajem Trzaską, Tomaszem Gregorczykiem i Januszem Jabłońskim) Prowadzenie: Jarosław Zalesiński
Wstęp wolny

Teatr / Gdańsk / Centrum św. Jana / 19:00

Dzień Teatru: "Bronisław Piłsudski Was Here. Musical na wałki"
Wstęp wolny

Koncerty / Nowy Dwór Gdański / Żuławski Ośrodek Kultury / 18:00
Peron 18
Kwiaty

28 grudnia / wtorek
Literatura / Gdańsk / Ratusz Staromiejski / 18.00


Dzień Literatury: promocja książki pt." Polski Punk"
Wstęp wolny / streaming (NCK. MJO)

Koncerty / transmisja / Radio Gdańsk / 19:00

Koncert muzyki klasycznej. Wystąpi zespół O'Bows Quartet w składzie: Magdalena Maniewska - obój, Alisa Kopac - skrzypce, Joanna Kravchenko - altówka, Weronika Kulpa - wiolonczela
Bez udziału publiczności / streaming (RG, NCK, MJO)

Koncerty / Tczew / Centrum Kultury i Sztuki / 20:00

Wojciech Staroniewicz "A'freAK-aN Project"
Wstęp wolny

29 grudnia / środa
Spotkania i koncerty / Gdańsk / Centrum św. Jana / 18:00


Rozdanie nagród Marszałka Województwa Pomorskiego oraz koncerty z cyklu Pomorski Jazz
Bilety: 10 i 20 zł do nabycia na Interticket oraz przed koncertem

Koncerty / Żukowo / Centrum Kultury Spichlerz / 20:00

Klint
Dance Like Dynamite
Bezpłatne wejściówki do odbioru w OKiS w Żukowie / Streaming (OKiS, NCK, MJO)

Koncerty / Pruszcz Gdański / Centrum Kultury i Sportu / 19:00

Jan Elf Czerwiński
Wstęp wolny (bezpłatne bilety będą dostępne w kasie kina)

30 grudnia / czwartek
Koncerty / Wejherowo / Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki / 18:00


Koncert fortepianowy XueEr Sun (Chiny)
Wstęp wolny

Debata / Gdańsk / Ratusz Staromiejski / 18:00

Laboratorium Dialogu
Wstęp wolny / streaming (NCK, MJO)

Koncerty / transmisja / Radio Gdańsk / 20:05

Popsysze
Bez udziału publiczności / streaming (RG, NCK, MJO)Projekt grafiki: Patryk Hardziej
Patroni medialni: Trojmiasto.pl / Radio Gdańsk / Pomorskie.eu
Liczba miejsc ograniczona (zgodnie z reżimem sanitarnym, w przypadku pytań prosimy o kontakt z organizatorami poszczególnych wydarzeń)


Informujemy, że wydarzenia festiwalowe są dokumentowane przez fotografa oraz ekipę filmową w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.

Zasady uczestnictwa w naszych wydarzeniach w Ratuszu Staromiejskim i w Centrum św. Jana: https://www.nck.org.pl/pl/aktualnosc/5327/poznajcie-zasady-uczestnictwa-w-naszych-wydarzeniach-w-czasie-pandemii-koronawirusa

Opinie (3)

 • Co tu się teraz wydarzyło? Pamiętam początki wiele lat temu jak na metropolii były koncerty w Parlamencie,Uchu i Sfinksie , 3 miasta, 3 klubu i kuuuupa dobrej muzyki. Zespoły występowały po 25 minut i w każdym klubie było ok. 12 zespołów z różnego gatunku. To był wyjątkowy festiwal a to teraz już nie ma takiej duszy muzycznej ;(

  • 2 0

 • Próżniacy

  Muszą być społecznie użyteczne

  • 0 0

 • Godny polecenia

  Spektakl "Bronisław Piłsudski Was Here. Musical na wałki" jest zaskakujący pod wieloma względami. Jest wielowarstwowy. Pomimo, że występuje 2 aktorów, ma się wrażenie, że każdą z ról odgrywa inny aktor. Świetne jest przeplatanie gry aktorskiej z wyświetlanymi scenkami z teatru lalek. Nietypowe zakończenie. Ogląda się z przyjemnością - dawno nie widziałam tak dobrego spektaklu!

  • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.