stat

Metropolia Jest Okey

  • piątek - poniedziałek, 27 - 30 grudnia
  • Trójmiasto

Po raz 13. zapraszamy na Festiwal Metropolia Jest Okey. W tym roku wydarzenie wychodzi poza ścisłe Trójmiasto i zawita także w Pruszczu, Żukowie i Kolbudach. W programie jak zwykle liczne koncerty trójmiejskich artystów, spotkania i warsztaty.

WARSZTATY

festiwal muzyczny - koncerty w Trójmieście


Z typografią na "TY". Warsztat odbędzie się w ramach festiwalu METROPOLIA JEST OK DLA DZIECI.

Warsztat zostanie przeprowadzony w technice kolażu a jego tematyką będzie portret. Z typografią na TY - portret to nie tylko zewnętrzne podobieństwo, to cały zespół pragnień, uczuć, doznań, ładunek wspomnień, smaków zapachów dźwięków, nasza całość wewnętrzna, nasz portret wewnętrzny.

Zamiast kreski czy plamy zastosujemy litery, całe wyrazy, zdania, znaki interpunkcyjne, symbole - wyszukane w gazetach lub stworzone samodzielnie. Efektem będzie portret lub autoportret ludzkiego wnętrza, często mówiący więcej niż realistycznie wykonana podobizna.

PROWADZI: Grażyna Kunicka, absolwentka PWSSP w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki w pracowni prof. K. Bereźnickiego. Uprawia malarstwo stosując techniki tradycyjne i własne oraz ceramikę, w której szczególną rolę pełni technika raku.

28.12.2019

MIEJSCE: GALERIA NCK
DLA KOGO: Familijne - dzieci z opiekunami
CZAS TRWANIA: godz. 12:00-13:30


WSTĘP: Wolny. Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy.
ZAPISY: edukacja@nck.org.pl

IMPRO

ImproBaja to bajka inna niż wszystkie. To opowieść, w której najważniejsze są pomysły młodych widzów. Wyobraźcie sobie, że to Wasze dzieci wymyślają bohaterów, mówią im czego się boją lub co ich śmieszy. To dzieci podpowiadają jak dana postać ma postąpić w trudnej sytuacji. My, aktorzy stosujemy się do ich sugestii i tak powstaje bajka niepowtarzalna, wyjątkowa, spontaniczna. Spotkajmy się 30 grudnia, o godzinie 12:00 i przeżyjmy wspólnie niesamowitą opowieść. ImproBaja skierowana jest do dzieci od lat 4, ale zapraszamy też młodsze rodzeństwo.

Czas trwania to 45min
Wystąpią dla Państwa: Karolina Rucińska, Małgorzata Tremiszewska, Hubert Świątek oraz Wojciech Tremiszewski.

DZIEŃ TEATRU

Monodram "Uwłaszczeni czyli szalona droga do wolności" - premiera odbyła się 20 września w Teatrze Boto.

Opowieść o młodej, początkującej aktorce, która tuż po szkole trafia do objazdowego teatru komediowego, gdzie gra u boku "znanych i lubianych". Podczas jednego z wyjazdowych spektakli poznaje tajemniczego Mistrza, który uświadamia jej czym powinien być teatr. Zafascynowana kontrowersyjnym twórcą, postanawia spełnić jego ideę i rozpocząć eksperyment, który pozwoli zaprowadzić sprawiedliwość i sprawi, że teatr będzie wreszcie ważny i doceniany. Czy jednak w tym szalonym przesłaniu odnajdzie to czego szuka?

Jest to spektakl w reżyserii Mariusza Babickiego, z autorskim scenariuszem Joanny Pasternak.
Teatr Komedii Valldal powstał w 2014 roku w Gdyni. Tworzy autorskie spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które charakteryzuje absurdalny humor, duża dbałość o oprawę plastyczną i muzyczną, warsztatowy profesjonalizm oraz wykorzystywanie wielu środków artystycznego wyrazu - od teatru lalek po musical. Ważną częścią działalności teatru są całoroczne warsztaty artystyczne, których finałem są familijne widowiska muzyczne (m.in. "Wikingowie. Musical nieletni", "Hejt School Musical"). Obecnie rodzina Teatru Komedii Valldal liczy ponad 140 artystów od 6. roku życia, rozwijających swoje sceniczne umiejętności w 8 grupach aktorskich, 4 tanecznych i 2 wokalnych. Spektakle Teatru Komedii Valldal rocznie ogląda kilkanaście tysięcy widzów z terenów całego Pomorza, niemal zawsze przy stuprocentowej frekwencji''. W repertuarze Teatru Komedii Valldal obok dużych musicali znajdują się również spektakle dla najmłodszych ("Bakteriusz i Próchniak", ''Kra, kra, kra, czyli zwierzęta na lodzie", "Mała Syrenka"), jak i komedie dla dorosłych ("Emigrantka", "Hotel Palace"). 

VALLDALOVE! - to koncert musicalowy Teatru Komedii Valldal, w którym usłyszycie najpiękniejsze utwory zarówno z naszych najgłośniejszych spektakli , hity z Broadway'u, jak i piosenki zupełnie z teatrem niezwiązane - ale też zupełnie niezłe. Na scenie wystąpią najzdolniejsi artyści związani z naszym Teatrem, przygotowani wokalnie przez Martę Smuk i choreograficznie przez Vilde Valldal-Johannessen. Towarzyszyć im będzie pięcioosobowy zespół znakomitych trójmiejskich muzyków pod kierownictwem Tomasza Krezymona. "Valldalove!" to koncert, w którym zabierzemy Was do spokojniejszego świata - pełnego młodości, miłości i pasji.

Zespół muzyczny w składzie:
Tomasz Krezymon
Mateusz Otczyk
Marcin Bożek
Igancy Jan Wiśniewski
Grzegorz Lewandowski

LLOVAGE - OLO WALICKI / kontrabas, elektronika
JACEK PROŚCIŃSKI / perkusja, elektronika

LLovage to nie tylko afrodyzjak z rodziny selerowatych, zielonolistne i aromatyczne kłącze - LLovage to również najbardziej niemożliwy duet elektroniczny na kontrabas i perkusję. Starannie ważąc proporcje, jak podczas przygotowywania mieszanki ziół, Walicki i Prościński stworzyli formułę autorskiego organizmu elektro-akustycznego. W czasie rzeczywistym realizują warstwę produkcji elektronicznej live, wykonując jednocześnie klasyczne partie kontrabasu i perkusji - chwilami brzmią więc jak kwintet lub sekstet. Misternie usnute kompozycje i spektakularne części aranżowane muzycy dopełniają pakietem autorskich sampli dźwiękowych, w których wystąpili m.in.: Kira Boreczko-Dal, sopran oraz Mikołaj Trzaska, instrumenty stroikowe. Struktura utworów na płycie pozostawia miejsce na improwizację i swobodną interpretację kompozycji. Największą siłą duetu jest niezwykła
wymiana energetyczna, która zachodzi między muzykami na scenie - nie bez powodu od pierwszego wejrzenia wyznali sobie LLovage!

Łyko to zespół debiutujący w SP Records. Grają muzykę z okolic indie/rocka/alternatywy. W marcu 2019 roku ukazała się ich premierowa płyta pt. Neony m.in. pod patronatem Radia Gdańsk oraz Radia Kraków, w którym od razu stała się płytą tygodnia.

ŁYKO

Zespół ŁYKO powstał w 2013 roku. Muzycy pochodzą z Trójmiasta, co dobrze w ich twórczości słychać. Szczere, raz mocne a raz subtelne piosenki mają w sobie coś z przestrzeni morza, a autorskie, nastrojowe teksty Oli potrafią szarpnąć czułą strunę słuchacza. Występowali w ramach Festiwalu Open'er, Festiwalu Naturalnie Mazury - gdzie zdobyli Grand Prix, a także na scenie Czwórki oraz Radia Gdańsk. 28.04.2019 zespół wystąpił w ramach cyklu Metropolia Jest Okey wypełniając salę koncertową Radia Gdańsk po brzegi.

Filmowe Epitafium dla Piotra S. - o konieczności i micie Syzyfa wg Camus

W 2018 roku dwóch członków zespołu Bielizny, Jarosław Figura i Jarek Janiszewski, skomponowało muzyczne Epitafium dla człowieka, którego spalił się w 2017 r. pod Pałacem Kultury we Warszawie: Piotr Szczęsny. W 2019 roku zaprosili reżyserkę Beatę Staszyńską-Hansen z mężem Onno Hansen Staszyńskim do filmowej interpretacji utworu. Powstał subiektywny filmowy komentarz do rzeczywistości, który zaprasza do autorefleksji i rozmowy.

Zdarzenie składa się z projekcji filmu oraz z dialogu na temat międzyludzkiego prawa nas wszystkich do własnych potrzeb jako konieczności w życiu i tworzeniu. Uczestnicy w dialogu: Larry Ugwu (NCK), Jarosław Janiszewski i Onno Hansen-Staszyński. Moderatorzy dialogu: Beata Staszyńska-Hansen i Tomasz Lipski (NCK).
   
Spotkania (pokaz filmu):
Gdańsk, NCK: 28.12.19, g. 16.00-17.00

Realizacja filmowa: Beata Staszyńska-Hansen i Onno Hansen-Staszyński
Czas trwania filmu: 14 min
Rok produkcji: 2019

Producenci: STUDIO BO
Film zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego.

LITERATURA - Spotkanie z jedna książką

prowadzący: Szymon Jachimek - aktor oraz artysta kabaretowy. Związany z kabaretem Limo, grupą teatralną Muflasz, Pracownią Prowincja i teatrem Wybrzeżak w Gdańsku. Od 2015 roku wolny strzelec, występuje m.in. w grupie Improskład, piastuje także stanowisko kierownika literackiego w Teatrze Komedii Valldal.

goście:
Maciej Moskwa
- absolwent i wykładowca Sopockich Szkół Fotografii. Założyciel kolektywu dokumentalistów Testigo Documentary. Nagradzany w konkursach, m.in. autor zdjęcia roku na BZ WBK Press Foto (2014) i Grand Press Photo (2015). Od 2011 roku dokumentuje skutki konfliktu w Syrii. Jest współautorem (razem z Rafałem Grzenią) książki "Sura" o wojnie i rewolucji syryjskiej.

Monika Milewska - polska eseistka, dramaturg, poetka, tłumaczka i antropolog kultury. Absolwentka historii Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie oraz Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales w Paryżu. W latach 2002-2008 adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. Od 2009 adiunkt w Zakładzie Etnologii Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego. Stypendystka m.in. Ministra Kultury, Ministra Edukacji Narodowej, rządu Francji i rządu Włoch, miesięcznika "Polityka".


PROGRAM:

27.12 piątek

17.00 Literatura, Spotkanie z jedną książką - Monika Milewska, Maciej Moskwa/ Galeria NCK
18.00 Dzień Teatru - "VALLDALOVE!" - koncert musicalowy Teatru Komedii Valldal / Centrum św. Jana
20.00 koncert Ikenga Drummers /sala koncertowa UG Kolbudy ul. Staromłyńska 1

28.12 sobota

12.00 Warsztaty plastyczne dla dzieci pt.: "Z typografią na TY" / Galeria NCK
16.00 pokaz filmu "Filmowe Epitafium dla Piotra S. - o konieczności i micie Syzyfa wg Camus" + dyskusja/ NCK
Koncert zespołów Łyko oraz LLovage _ Olo Walicki & Jacek Prościński/ Centrum Kultury "Spichlerz" w Żukowie

29.12 niedziela

12.30 Warsztaty dla dzieci "Szaman z Wisły" - promocja książki/ NCK
17.00 Muzyka klasyczna - orkiestra kameralna Baltic Alians + rozdanie nagród Marszałka / NCK
18.00 Koncerty / Klub Parlament, Gdańsk

30.12 poniedziałek

12.00 ImproBaja - występ grupy teatralno -kabaretowej dla dzieci i młodzieży/ Kolbudy
17.00 Metropolia Młodych - Koncert / Radio Gdańsk
18.00 Dzień Teatru - Monodram Joanny Pasternak pt. "Uwłaszczeni czyli szalona droga do wolności"/ Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim
19.00 Promocja książki Krzysztofa Skiby "Skiba ciągle na wolności" / Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim

Przeczytaj także

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Najpopularniejsze wydarzenia

  • 3 godz
  • |
  • 12 godz
  • |
  • 3 dni
  • |
  • 7 dni