stat

Metropolia Jest Okey (2 opinie)

W programie XII edycji wydarzenia dla miłośników różnych dziedzin sztuki. Edycja 2018 to sześć koncertów muzyki rozrywkowej, dwa dni prezentacji muzyki klasycznej, spektakle teatralne, spotkania z książką i spektakl operowy dla dzieci. Warto zarezerwować sobie ten miedzyświąteczny czas na spotkania z trójmiejską kulturą.26.12.2018 środa, Klub Parlament - KONCERTY, wstęp: 5 zł

PROGRAM SKRÓCONY:

Prowadzenie: Tomasz Olszewski
18.00 - 18.30 Black Sugar
18.40 - 19.10 Detko Band
19.20 - 19.50 Paweł Przyborowski
20.00 - 20.30 Karski
20.40 - 21.10 Cotton Wing
21.20 - 21.50 Q
22.20 - 22.50 Tayka Band
23.00 - .......... Access Denied

26.12.2018 środa, g.19.05, Radio Gdańsk - KONCERT IRKA WOJTCZAKA "Pół wieku w butach po ziemi i nad..." + goście / transmisja na żywo w RG. wstęp na zaproszenia - konkurs na Trojmiasto.pl

Tegoroczny jubilat -Irek Wojtczak świętować będzie swoje 50-lecie w towarzystwie licznych, znamienitych gości. Na koncercie pt. Pół wieku w butach po ziemi i nad... w studio Radia Gdańsk wystąpią m.in.: Krystyna Stanko, Marsija LocoStar, Przemek Dyakowski, Kamil Pater, Tomasz Ziętek, Tomasz Dąbrowski, Piotr Mania, Adam Żuchowski, Kuba Staruszkiewicz, Marcin Bożek, Michał Gos. Koncert transmitowany na żywo przez rozgłośnię poprowadzi Kamil Wicik.

IREK WOJTCZAK - saksofonista, aranżer, edukator, twórca nieprzewidywalny, wymykający się jednoznacznym definicjom muzyki. Znakomicie wpisał się w polską scenę muzyczną gdzie jako saksofonista nagrał ponad czterdzieści albumów. Od lat jest animatorem polskiej muzyki ludowej, która stała się inspiracją do jego trzech albumów: "Direct Memory Access", "Play it again" oraz "Folk Five" z udziałem nowojorskich muzyków The Fonda/ Stevens Group. Album ten został doceniony przez czołowych amerykańskich krytyków magazynów All About Jazz i The New York City Jazz Record takich jak: Karl Ackermann, C.Michael Bailey, Budd Kopman czy Ken Waxman. Utwór z płyty Irek Wojtczak Folk Five ukazał się na samplerze dołączonym do brytyjskiego miesięcznika muzycznego The Wire (listopad 2015).

Wystąpił wspecjalnym projekcie Tymański Polish Brass Ensemble z towarzyszeniem znakomitego nowojorskiego trębacza Dave'a Douglasa oraz Jamie Baum American - Polish Septet. Koncertował z Fonda/Stevens Group, David Murray, Jim Black, Chris Speed, Herb Robertson, Mitch & Mitch, Pink Freud, Możdżer - Tymański - projekt Chopin. Współtwórca grupy SHMIB - Symultaniczna Hybryda Muzyki Improwizowanej z Bioartem.

Wielokrotnie nagradzany:
- Fryderyk (2000) w kategorii muzyka alternatywna (za album "Smacznego" zespołu Groovekojad)
- Polish Dance Awards (2001) Debiut Roku - Groovekojad
- Złota Płyta (2008) za album "Melisa" Przemka Dyakowskiego.
- Największa Indywidualność Jazzowa konkursu Bielska Zadymka Jazzowa 2008
- Wraz ze swoim zespołem PRL KWINTET został wyróżniony na XIV Festiwalu Polskiego Radia Programu 2 - "Nowa Tradycja" 2011
- Nominowany do Folkowego Fonogramu Roku 2015 za płytę "Folk Five".

27.12.2018, czwartek, g.18.00, Radio Gdańsk - KONCERT MUZYKI KLASYCZNEJ, wstęp na zaproszenia.

Miłośników muzyki klasycznej zapraszamy do studia Radia Gdańsk, gdzie usłyszymy Jędrzeja Kacprzyka, nagradzanego studenta klasy kontrabasu, w towarzystwie mistrzyni Elżbiety Pasierowskiej-Kołodziej - fortepian.

Jędrzej KACPRZYK, student I roku studiów III st. z klasy kontrabasu prof. dra hab. Leszka Sokołowskiego, ostatnie znaczące osiągnięcie to III MIEJSCE i dwie nagrody pozaregulaminowe: Nagroda Orkiestry Filharmonii Zabrzańskiej i Nagroda specjalna za wspaniałą interpretację utworu Ad Libitum et Quasi Polonaise na kontrabas i fortepian Zdzisława Szostaka na 12. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (14-23 09. 2018).

Jednoosobowe wejściówki na koncert można odebrać w sekretariacie Nadbałtyckiego Centrum Kultury (8:00 - 16:00, pt.- pon. ul. Korzenna 33/35). Uwaga: ilość miejsc ograniczona.

28.12.2018, piątek, g.18.00, Ratusz Staromiejski - MUZYKA KLASYCZNA + UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA NAGRÓD MARSZAŁKA DLA TWÓRCÓW KULTURY, wstęp wolny

Zespół 5/6 (pięć szóstych) to grupa wokalistów z różnych zakątków Polski ściśle związana ze sceną Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Wykorzystując technikę śpiewu a'capella wykonują utwory z takich gatunków muzycznych jak pop, jazz, funk. Powstały miks brzmieniowy jest konsekwencją połączenia sześciu różnych charakterów oraz stylistyk muzycznych w jakich obracają się na co dzień. W skład zespołu wchodzą osoby, które na co dzień razem studiują - Justyna Czarnota, Małgorzata Oleszczuk, Renata Tuszyńska, Irena Zapolska, Paweł Orłowski i Wiktor Gabor.

Zespół ma za sobą wiele koncertów, w szczególności na Pomorzu. Swój debiutancki koncert zagrali w tym roku w Oliwskim Ratuszu Kultury. Występowali na VII Edycji Lidzbarskich Wieczorów Jazzowych, X Festiwalu Przyjemności Muzycznych w Ostrzycach oraz prowadzili Koncert Finałowy na 14 Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym MUNDUS CANTAT w Sopocie.

We wrześniu tego roku zespół zdobył złoto ( Excelent Golden Diploma ) na VIII Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Chóralnym "Canco Mediterrania" / 8th International Choir Festival and Competition "Canco Mediterrania" i Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. Pau Casalsa w Barcelonie i w Lloret de Mar.

Obecnie grupa młodych wokalistów pracuje nad swoimi aranżacjami utworów należących do szeroko pojętej muzyki rozrywkowej i przygotowuje się do nagrania debiutanckiej płyty.

29.12.2018, sobota, g.16.00, Ratusz Staromiejski - METROPOLIA DLA DZIECI, wstęp wolny

Les Femmes "Opera jak z bajki" - kolaż operowy z fragmentów oper różnych kompozytorów. Pojawią się arie, duety i tercety: królewien, czarownic, Jasia i Małgosi, czy brzydkich sióstr Kopciuszka. Nie zabraknie momentów, w których dzieci będą mogły wystąpić na scenie. Będzie wesoło, kolorowo i muzycznie.

29.12.2018, Centrum św. Jana, g.18.00 - DZIEŃ TEATRÓW, wstęp wolny


18.00 Teatr Navpaky - "Skazane kochać" '60 min.

To sztuka w jednym akcie dla sześciu aktorek i aktora, w której jasno określony jest jedynie czas i miejsce akcji: cmentarz nocą, bohaterka wywołuje ducha zmarłego męża. Plastyczność, widowiskowość i dramaturgia spektaklu w połączeniu z interpretacją reżysera i grą aktorów trzymają widza w napięciu do końca.

20.00 Latajacy Cyrk Ideii - "Ostatnia wieczerza: Slavery still exists"

Spektakl koncentruje się na wyodrębnieniu najważniejszych przyczyn dramatycznego rozziewu między "wzrostem gospodarczym"* a poziomem relacji społecznych w czterech płaszczyznach: religijnej (msza laicka), edukacyjnej (lekcja języka polskiego), domowej (krótka historia kobiety) i mediasfery (przestrzeń publiczna. Do udziału w tym przedstawieniu zaproszeni zostali twórcy offowi z różnych środowisk

30.12.2018, niedziela, Ratusz Staromiejski - DZIEŃ LITERATURY, wstęp wolny

18.00 Spotkanie z jedną książką

Podczas tradycyjnego już spotkania zaproszeni goście opowiedzą o jednej przeczytanej w 2018 roku książce, która wywarła na nich szczególne wrażenie.

Goście:
➡ Marta Handschke - graficzka, ilustratorka, wokalistka, autorka książki "Brzuch Matki Boskiej")
➡ Natalia Fiedorczuk-Cieślak - kompozytorka, wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka książek "Jak pokochać centra handlowe" oraz "Ulga"
➡ Jacek Labijak - aktor teatralny i filmowy, związany z Teatrem Wybrzeże.


Prowadzenie: Szymon Jachimek

Informacja o biletach

Wstęp na koncerty w Klubie Parlament: 5zł

Przeczytaj także

Opinie (2)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

 • rock
  gru 15
  sobota, g. 20:00 - 23:00
  Gdańsk, Stary Maneż
  Steve Hogarth
 • muzyka poważna , festiwal muzyczny , muzyka dawna
  gru 12-16
  środa - niedziela
  Gdańsk
  Actus Humanus

Najpopularniejsze imprezy

 • 3 godz
 • |
 • 12 godz
 • |
 • 3 dni
 • |
 • 7 dni