• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Spotkania Trójmiejskich Teatrów Niezależnych

XIX Spotkania Trójmiejskich Teatrów Niezależnych

17-19 marca 2017
miejsce: Winda - Gdański Archipelag Kultury, ul. Racławicka 17
(wejście od ul. Klonowicza) Gdańsk Wrzeszcz

Piątek 17 marca
12:00 Teatr Barnaby "Czerwony Kapturek" - STTNKI dla dzieci
17:00 Teatr Forum "Serenada z Diabłem"
18:00 Teatr Teatrans UG "Wyludniacz"

Sobota 18 marca
17:30  Teatrzyk Błękitnego Czasu (MDK Sopot) " Co się stało z naszym czasem"
18:00  Teatr Pod Mostem "Ambaras"
19:00  Młode Impro
20:15  Grupa "W Kaczych Butach" (Centrum Kultury w Gdyni)
"Umowa o arcydzieło"

Niedziela 19 marca
17:00 Grupa  Teatralna "Po Godzinach" "Kolejne dni życia z..."
18:00 "Zamysł Pana P" - ODWOŁANE
20:00 Teatr Windy "Cayla"

Opisy spektakli:
Teatr Barnaby "Czerwony Kapturek" - spektakl dla dzieci
Przedstawienie lalkowe stworzone w oryginalnej technice marionetkowej. Spektakl odgrywany na mobilnej scenie, marionetkami wyrzeźbionymi w drewnie lipowym i ubranymi w szyte na miarę kostiumy. Piękne piosenki, zawrotna akcja i doskonała oprawa muzyczna sprawią, że dzieci będą się doskonale bawić. Po spektaklu, mali widzowie będą mieć także możliwość spróbowania swoich sił aktorskich na scenie.
tekst: Jan Brzechwa
reżyseria, scenariusz i animacja: Marcin Marzec
muzyka: Michał Makulski
lalki: Krzysztof Szafraniec, Jan Pieczątkowski

Teatru Forum  "Serenada z Diabłem"
Porządek kurnika zakłóca przyjście diabła, który ogłasza, że lisa nie będzie. Współistniejące i zżyte z lisem kurki odkrywają, że diabeł czuje się samotny i ma wobec nich niecny plan. Uświadamiają sobie, że aby temu przeciwdziałać muszą trzymać się razem. Komedia inspirowana jest "Serenadą" Sławomira Mrożka z 1976 roku. Scenariusz i reżyseria - Jan Orszulak Opieka artystyczna - dr Marzena Wojciechowska Fotografie - Michał Czapliński Występują: Brygida Charczun, Jan Czerkas, Irena Dobrowolska, Regina Jóźwik, Józefa Kamińska, Mirosława Korzeniecka, Zofia Łyszkowska, Regina Mikołajczuk, Anna Moczyńska, Grażyna Piechnik, Aurelia Polanowska, Urszula Szumełda, Anna Taranowska.

Teatr Teatrans UG "Wyludniacz"
Jest to bardzo wyjątkowa sztuka oparta na klimatycznych opowiadaniach słynnego dramaturga Samuela Becketta. Za pomocą skrajnych emocji staramy się przedstawić zepsucie i gnicie młodych ludzi, których niszczą najróżniejsze problemy (głównie osadzone w psychice bohaterów). Pokazujemy chorobę wewnętrzną, która trawi każdego z nas gdzieś w głębi. Spektakl opiera się na ruchu i mowie ciała, używamy specyficznej muzyki, wprowadzając publiczność w swego rodzaju trans. Szukamy granic, by do nich się zbliżyć, lecz nigdy przekroczyć. Jako aktorzy, wprowadzamy się w stan silnych doznań, drażliwych emocji, wygrzebując z siebie najciemniejsze miejsca. Dlatego "Wyludniacz" za każdym razem wygląda inaczej - jest to żywa sztuka która ewoluuje zależnie od naszych nastrojów i doświadczeń, w którą wkładamy całe serce, a relacje między bohaterami na scenie powstają w sposób naturalny i niewymuszony, wypływają z emocji, które w sobie odnajdujemy. "Wyludniacz" jest historią o samotności, zagubieniu w świecie, niezrozumieniu. Szukaniu oparcia w ludziach, którzy sami go potrzebują, o wzajemnym opadaniu na dno i wspólnych desperacjach. Światło w ten dzisiejszy gnijący świat wnosi coś nieoczekiwanego, pojawia się, nikt nie wie dlaczego i skąd, najważniejszy jednak jest efekt - powraca blask, zdrowie i prostota.

Gramy praktycznie bez rekwizytów - wszystko, co osiągamy, co prawdziwe uczucia i relacje między ludźmi, które są wiarygodne dzięki naszym ciężkim próbom i morderczym warsztatom. Stajemy przed państwem nadzy - odziani jedynie w swoje zdolności aktorskie - i zapraszamy do świata, gdzie każdy człowiek jest wyludniony.

Teatrzyk Błękitnego Czasu (MDK Sopot) " Co się stało z naszym czasem"
Teatrzyk Błękitnego Czasu istnieje w Sopocie od 10 lat. Działa w Młodzieżowym Domu Kultury w Sopocie. W tym czasie zrealizował blisko trzydzieści przedstawień prezentowanych na scenach trójmiejskich. Każdego roku pokazuje             swoje premierowe przedstawienia na scenach konkursowych w Gdańsku /Wojewódzki Konkurs Teatrów Szkolnych o          Nagrodę "Bursztynowej Maski", w Wejherowie /Ogólnopolski Przegląd Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka/, Sopocie /Sopockie Spotkania Teatralne/. W swojej dwunastoletniej historii zespoły Teatrzyku Błękitnego Czasu były laureatami nagród i wyróżnień na konkursach wojewódzkich i ogólnopolskich: Ogólnopolski Przegląd Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka, Ogólnopolski Festiwal Małych Form Teatralnych "Arlekinada" w Inowrocławiu, Brodnicka Uczta Teatralna.

"Co się stało z naszym czasem" to zainspirowana znaną książką Michaela Ende opowieść o świecie, w którym ludziom na ich własne życzenie zabrano należący do nich czas. W 2005 roku pierwszy zespół  Teatrzyku zmierzył się z tematyką zawartą w książce w zupełnie inny sposób. Nazwa TEATRZYK BŁEKITNEGO CZASU wzięła się od tytułu tamtego przedstawienia /"MOMO, CZYLI EPOKA BŁEKITNEGO CZASU"/. Występują: Monika Chybowska, Oliwia Gojżewska, Bogusława Przybyłowska, Marcelina Kowalewska, Zuzanna Buczel, Damian Chmielewski. Opiekunem zespołu i reżyserem przedstawienia jest: Krystyna Cyberska

Teatr Pod Mostem "Ambaras"
Spektakl "Ambaras" to obyczajowa humorystyczna opowieść o życiu pensjonarek w latach 30-tych XX wieku. Bohaterkami są dziewczęta mieszkające w internacie, w którym panują surowe zasady wychowania i kształcenia oraz chłopcy z pobliskiego gimnazjum. Dziewczęta i chłopcy jednak poza spędzaniem czasu według szkolnego regulaminu mają swoje pasje i zainteresowania. Głownie pociąga ich tajemniczy świat spraw damsko-męskich, miłostek i tematów tabu. Chęć wzajemnych kontaktów pociąga za sobą lawinę humorystycznych zdarzeń, w którą dodatkowo zaangażowane są surowe nauczycielki i dobrotliwa kucharka. Cofnięcie się o 100 lat pozwala z dystansem popatrzeć na konwenanse, obyczaje i zasady savoir vivre, którym musiała się podporządkowywać młodzież oraz dorośli.

Autorka sztuki: Agnieszka Grewling-Stolc Tytuł sztuki: Ambaras Reżyserka: Agnieszka Grewling-Stolc Kostiumy: Regina Szeklicka

Grupa "W Kaczych Butach" "Umowa o arcydzieło" - Centrum Kultury w Gdyni
Komedia o nieco pogubionych 30-latkach. W ich życiu właściwie wszystko gra, lecz ciągle czegoś brakuje. Miłości? Sensu? Glutenu? Zawieszeni między marzeniami a pracą w korporacji, ideałami romantycznej miłości a szarą codziennością. Ciągną swój wózek z nieustannym poczuciem uciekającego czasu. Zapraszamy na zaskakujący formalnie i treściowo spektakl spod pióra Szymona Jachimka, zrealizowany przez Magdalenę Bochan-Jachimek i jej grupę warsztatową "W Kaczych Butach".

Tekst: Szymon Jachimek Reżyseria: Magdalena Bochan-Jachimek Kostiumy: Agnieszka Bartosz Asystentka reżyserki: Barbara Franczak-Kulig Dźwięk/Światło: Jarosław Barczewski
Obsada: Natalia: Angelika Felkner / Olga Staszewska, Rafał: Patryk Kasprzak, Marta: Barbara Franczak-Kulig, Tadeo: Oskar Dębowski / Tomasz Waberski, Ola: Ola Wróbel, Paulina: Maria Dorenda, Dyrektorka: Jagoda Białogrodzka / Agnieszka Tulin, Mama: Barbara Danowska / Maryla Wolska, Aktorka: Edyta Górska, Aktor: Marek Głuszczak / Maciej Miłaszewski

"Zamysł pana P..."
"Zamysł pana P..." to jednoaktówka, mówiąca o uniwersalnych mechanizmach władzy i jej wpływie na ludzi pozostających w jej strukturach, jak i poza nimi. Główny bohater - Tomasz - otrzymuje absurdalną propozycję pracy w... Nie zdradzajmy jednak zbyt wiele szczegółów. Powiedzmy tylko tyle, że odmowa wydaje się niebezpieczna, zgoda jeszcze bardziej. Warto sprawdzić, jaką decyzję podejmie główny bohater i do czego go to doprowadzi. Czas trwania 50 min. Scenariusz i reżyseria: Romain Włodkowski Muzyka: Ronald A. Evwnwood Osoby: Dziewczyna: Agnieszka Fudzińska Tomasz: Ronald A. Evenwood Marianna Kwiatkowska: Weronika Biruta Kamola-Uberman Wincenty Kowalski: Piotr Mahlik Sekretarka: Emanuela Koszałka

Grupa Teatralna "Po Godzinach" -"Kolejne Dni Życia z..."
Grupa Teatralna "Po Godzinach" - "Kolejne Dni Życia z..." na podstawie improwizacji zbiorowej, w reżyserii Małgorzaty Oracz.

Osoby biorące udział w przedstawieniu otrzymały "mikro-życiorysy" i charakterystykę postaci. Miały za zadanie przeprowadzić proces w rozwijaniu tych życiorysów, musiały też dobrać kostium, pasujący do osoby, którą kreują. Uczestnicy projektu dostawali poufne zadania, które realizowali podczas improwizowanych scen, określanych konkretnymi tematami.

Tak powstał scenariusz przedstawienia teatralnego ukazującego ludzi z różnych sfer, o skrajnych osobowościach i poglądach, którzy spotykają się w jednym miejscu - na terapii.

Obsada:
Ewa Bućko (Karina), Barbara Danowska (Ela), Julia Fedde (Jola), Anna Kiryluk (Ewelina)
Julia Moskalova (Tamara), Anna Posłuszna (Monika), Karolina Sowińska (Grażynka)
Filip Oller (Hugo), Łukasz Osiecki (Borsuk), Wojciech Rychłowski (Max), Adrian Tomaszewski (Janusz), Krzysztof Węgrzynowicz (Wiesław)
Autorka projektu i reżyser:
Małgorzata Oracz

Teatr WINDY GAK - Rafał Kliks "CAYLA"
reżyseria Tomasz Kobiela
Obsada:
Rafał Kliks - Rylan Kilis
Dagmara Broniecka - Cayla
Adrian Tomaszewski - Mefius
Karol Jiratko - Banor Felski
Roman Włodkowski - Greg Niedzielski
Filip Oller - Dziad

Cayla. Dramat napisany w trzech aktach. Opowiada o losach szlachcica, który z niewiadomych powodów postanowił pracować w kawiarni. Los chciał, że trafił akurat na miejsce, w którym od lat przesiaduje kobieta Szatana... Zapraszamy do świata przepełnionego pikanterią i dobrym humorem. Świata miłości i zdrady. Świata przemocy i sztuki...świata Cayli.

--------
Wydarzenie w ramach
JUBILEUSZU 50-lecia Gdańskiego Archipelagu Kultury
Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Gdańska
patroni medialni: Radio Gdańsk, trojmiasto.pl, www.gdansk.pl

Przeczytaj także

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    5 zł
Bilety:
piątek – wstęp bezpłatny
sobota – 5 zł całość
niedziela – 5 zł całość
Bilety do nabycia przed spektaklami.

Podczas wydarzenia będziemy kwestowali na rzecz Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku.

Opinie