Fakty i opinie

stat

Broń na targach dla policji i formacji bezpieczeństwa


Granatniki, karabinki szturmowe, pistolety, a nawet skuter śnieżny. To tylko część sprzętu, jaki prezentowany jest w ramach Europoltech 2017, czyli na Międzynarodowych Targach Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa. Do gdańskiego Amberexpo zjechało 150 wystawców z siedmiu krajów.Czy polska Policja jest dobrze uzbrojona?

tak, obecne uzbrojenie Policji jest wystarczające 16%
nieźle wyposażeni są może policyjni antyterroryści, pozostali policjanci mają przeważnie dużo gorzej 43%
nie, i należałoby coś z tym zrobić, bo ryzyko ataków terrorystycznych w Europie jest coraz większe 41%
zakończona Łącznie głosów: 366
- W tym roku targi Europoltech odbywają się po raz pierwszy w Gdańsku. W skrócie są one przeznaczone dla Policji i służb związanych z bezpieczeństwem państwa - wyjaśnia Marek Buczkowski z Międzynarodowych Targów Gdańskich.
Jak wylicza Buczkowski na terenie Amberexpo zgromadziło się 150 wystawców z siedmiu krajów. Wśród nich licznie stawili się producenci i dystrybutorzy broni oraz związanych z nią akcesoriów.

Na stoisku Fabryki Broni "Łucznik"-Radom prezentowane są różne warianty karabinków Beryl kalibru 5,56 i 7,62, a także nowsze karabinki MSBS. Poza tym na stoisku radomskiej fabryki znalazły się znane pistolety maszynowe Glauberyt i pistolet PR15 Ragun - najnowszy produkt radomskiego zakładu.

- Na szkielecie aluminiowym z rozwiązaniem kurkowym mechanizmu spustowego. Bardzo nowoczesny pistolet o 15-nabojowym magazynku pozwalającym na oddawanie bardzo celnych, szybkich strzałów na typowych dystansach taktycznych - opowiada Krzysztof Kozieł z Fabryki Broni "Łucznik"-Radom.
Pistolety zaprezentowała również Zbrojownia, przedstawiciel producenta broni Česká zbrojovka. Akurat w Gdańsku swoją polską premierę miała najnowsza broń czeskiej firmy - pistolet P-10C.

Czeska nowość i granatniki

- Jest to pierwszy w rodzinie CZ pistolet bezkurkowy, taka trochę odpowiedź na bardzo popularnego w świecie Glocka. P-10C to pistolet szczególnie polecany służbom mundurowym. W pistolecie tym przekonstruowano nieco spust. Bardzo delikatny, krótki reset. Szczególnie sprawdza się w dynamicznych strzelaniach - takich, jakie mogą się przytrafić służbom podczas ich działań - tłumaczy Radosław Mech ze Zbrojowni.
Wśród produktów firmy Česká zbrojovka prezentowane są ponadto pistolet maszynowy Cz Scorpion Evo 3A1 kalibru 9x19 bądź 9x21 oraz karabin szturmowy Cz Bren 2 z magazynkiem na 30 naboi. Poza tym na stoisku wystawiono jednostrzałowy granatnik Cz 805 G1 kalibru 40 mm x 46. Służy on m.in. do eliminowania celów opancerzonych i może być używany zarówno jako samodzielna broń, jak i być podwieszany do karabinów szturmowych serii CZ 805 Bren.

Granatnik prezentują również Zakłady Mechaniczne "Tarnów". Jest to ręczny i powtarzalny RGP-40. To półautomatyczna sześciostrzałowa konstrukcja strzelająca granatami kalibru 40mm x 46. W zależności od rodzaju amunicji ma donośność do 400 lub do 800 metrów.

Poza tym tarnowskie zakłady wystawiły na swoim stoisku uniwersalny karabin maszynowy UKM-2000 kalibru 7,62 mm x 51. W zależności od wersji karabin waży ponad osiem lub ponad dziesięć kilogramów i może być wyposażony w skrzynkę amunicyjną o pojemności 100, 150 bądź 250 naboi. Skuteczny zasięg UKM-2000 wynosi 1500 metrów.

Polskie gogle i skuter śnieżny Straży Granicznej

Poza bronią palną na targach prezentowane jest również wyposażenie. Od hełmów, kamizelek taktycznych po celowniki i gogle noktowizyjne. Wśród tych ostatnich znajduje się m.in. MU-3M "Koliber" - sztandarowy produkt Przemysłowego Centrum Optyki w Warszawie.

- MU-3M " Koliber" używany może być na hełmie, na głowie, a także na broni. Występuje w konfiguracji monokulara i binokulara. "Koliber" oparty jest o wzmacniacz obrazu najnowszej generacji Intens 16 mm. Większość noktowizorów na świecie oparta jest natomiast o wzmacniacz obrazu o średnicy 18 mm. Dzięki temu nasz monokular jest mniejszy, lżejszy, a zapewnia te same parametry albo nawet i lepsze - przekonuje Radosław Pochylski, kierownik produktów noktowizyjnych w PCO.
Jak dodaje Pochylski gogle "Koliber" użytkuje m.in. Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji, a także krakowscy antyterroryści.

Na targach prezentowane są ponadto radiowozy takich marek jak choćby Ford, Kia i Volkswagen. Nie zabrakło również motocykli, a do tego jest nawet skuter śnieżny. Ten ostatni, a także jednoślady znajdują się na ekspozycji, którą przygotowała Straż Graniczna.

- Nasza ekspozycja to przekrój sprzętu, który jest wykorzystywany do ochrony granicy państwowej w całej Straży Granicznej - nie tylko w Morskim Oddziale. Mamy tu sprzęt szosowy, ale również i środki transportu, które wykorzystujemy w zimie, chociażby skuter śnieżny - wyjaśnia kmdr SG dr Piotr Patla, komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
Targi Europoltech potrwają do piątku włącznie i są imprezą na zaproszenia. Impreza organizowana jest we współpracy z Komendą Główną Policji oraz ze służbami MSWiA, formacjami bezpieczeństwa państwa oraz Wojskami Specjalnymi. Równolegle na terenie Amberexpo odbywa się VIII Międzynarodowa Konferencja Policyjna.

Zobacz pokaz komandosów i policyjnych antyterrorystów. Film z 2016 r.

Opinie (77) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.