• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Bruk nie zniknie, ale będzie remont

Patryk Szczerba
22 maja 2024, godz. 07:00 
Opinie (148)

Bruk na ul. 10 LutegoMapka w centrum Gdyni nie może zostać usunięty bez zgody rady miasta. Choć formalnie nie jest zabytkiem, to na jego usunięcie nie pozwalają zapisy w planie miejscowym z 2011 r. Urzędnicy zapowiadają remont nawierzchni - na pewno przy skrzyżowaniu Władysława IV.
Jak oceniasz decyzję o zachowaniu kostki brukowej na ul. 10 Lutego w Gdyni?

Historia ulicy 10 Lutego

 • Początki ul. 10 Lutego sięgają pierwszych lat XX wieku.
 • Ulica została wytyczona w 1908 roku jako najkrótsza droga z dworca do Domu Kuracyjnego, który stał w miejscu, gdzie dziś znajduje się skwer Kościuszki.
 • Początkowo droga miała 13 metrów szerokości i była piaszczysta, z rosnącymi po obydwu stronach drzewami.
 • Popularność Gdyni rosła, a wraz z nią zaczęła się tez zmieniać ulica i jej otoczenie.
 • W latach 20. powstał nowy budynek poczty, Banku Polskiego i biurowiec ZUS, który potem stał się siedzibą Polskich Linii Oceanicznych.
 • Wraz ze zmianą otoczenia ulica 10 Lutego zaczęła nabierać rangi. Odbywały się na niej parady, oficjalne uroczystości, a bywało, że i protesty robotnicze.
 • Zbliżony do dzisiejszego kształt ulica uzyskała w latach 1928-1930.
Kostka brukowa na 10 Lutego od międzywojniaTo wtedy zdecydowano, że na poboczach pojawi się kostka brukowa. Powody miały być prozaiczne: chodziło przede wszystkim o to, by jeżdżące w Gdyni w okresie międzywojennym furmanki nie niszczyły asfaltu. Ulica i otoczenie ucierpiało podczas działań wojennych niewiele.

Na miejscu pozostała też kostka brukowa. Obecnie taka nawierzchnia na jednej z głównych arterii Gdyni powoduje różne reakcje: jednym pozwala na sentymentalną podróż w przeszłość, innych przyprawia o palpitacje serca i lęk o zawieszenie samochodu.

Dlaczego bruk na 10 Lutego jest nie do ruszenia?Ponad 13 lat temu pisaliśmy o tym, że bruk na 10 Lutego jest de facto nie do ruszenia i nie ma co liczyć na to, że zniknie z krajobrazu centrum Gdyni.

Gdynia: Bruk na ul. 10 Lutego jest nie do ruszenia Gdynia: Bruk na ul. 10 Lutego jest nie do ruszenia

Powody są dwa:

 1. Wszelkie prace drogowe w centrum muszą być uzgadniane z Miejskim Konserwatorem Zabytków.
 2. Na ingerencję w nawierzchnię ulicy 10 Lutego nie pozwalają uchwalone przez radę miasta dokumenty.

Plan zagospodarowania najważniejszą przeszkodąChodzi o plan zagospodarowania terenu uchwalony w marcu 2011 r. Znajduje się w nim zapis dotyczący ochrony ulicy:
"ustala się zachowanie historycznego charakteru nawierzchni na ul. 10 Lutego (istniejących pasów, kamiennego bruku i krawężników); w przypadku remontu lub przebudowy ulicy dopuszcza się przełożenie nawierzchni, wymianę technicznie zużytych elementów i korektę obrysu, pod warunkiem zachowania pierwotnej tradycyjnej formy tych elementów."


I choć remonty były przeprowadzane przez lata, jak chociażby w 2018 roku, to zdaniem kierowców z roku na rok jeździ się coraz gorzej.

Urzędnicy planują remont 10 LutegoZapytaliśmy urzędników, czy w najbliższym czasie planowane są kolejne prace, a może kompleksowy remont ulicy. Są pozytywne wieści.

Odpowiadają, że remont nawierzchni ul. 10 Lutego to jeden z priorytetów Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. Po remoncie nawierzchni placu Konstytucji i nawierzchni ul. Dworcowej, to kolejny etap zmian w Śródmieściu polegających na zwiększeniu bezpieczeństwa i komfortu jazdy.

- Z przyczyn technicznych remont nawierzchni ul. 10 lutego musi zostać wykonany kompleksowo. Wyremontowane muszą zostać pasy skrajne nawierzchni z kostki kamiennej, jak i pozostałe z nawierzchni bitumicznej. Remont odcinka ul. 10 Lutego, od ul. Podjazd do ul. Władysława IV - jest na liście potrzeb remontowych, w związku z tym będziemy starać się o zwiększenie środków w budżecie jednostki na ten cel - mówi Magdalena Wojtkiewicz, rzecznik Zarządu Dróg i Zieleni.
Brukowane ulice w centrum Gdyni Brukowane ulice w centrum Gdyni

Remont na pewno w rejonie skrzyżowania z Władysława IVPrzyznaje, że ZDiZ ma zabezpieczone środki na remont nawierzchni w rejonie skrzyżowania 10 Lutego/Władysława IV w kierunku ul. Podjazd i te prace będą wykonywane.

- Nawierzchnia na wspomnianych wyżej odcinkach jest w złym stanie technicznym i z uwagi na duże znacznie komunikacyjne remont jest uznany jako priorytetowy - dodaje.
Podkreśla, że prace na ul. 10 Lutego będą realizowane w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków, gdyż wspomniana ulica znajduje się w granicach historycznego układu urbanistycznego śródmieścia Gdyni, wpisanego do rejestru zabytków.

- Cały obszar w tych granicach jest objęty ochroną konserwatorską - przypomina.
Quiz Ulice Trójmiasta. Co o nich wiesz? Średni wynik 53%

Ulice Trójmiasta. Co o nich wiesz?

Rozpocznij quiz

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (148)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane