• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Budżet Gdańska: nadwyżka operacyjna, ale i duży deficyt

Ewelina Oleksy
15 listopada 2023, godz. 13:00 
Opinie (211)
Najnowszy artykuł na ten temat Budżet Gdańska na 2024 r. przyjęty przez radnych
Prezydent Gdańska złożyła do Rady Miasta projekt budżetu na 2024 r. Prezydent Gdańska złożyła do Rady Miasta projekt budżetu na 2024 r.

- To nie budżet marzeń, ale jest bardzo bezpieczny i z perspektywy miasta lepszy niż obecny. Po raz pierwszy od trzech lat mamy nadwyżkę operacyjną - powiedziała prezydent Gdańska o projekcie budżetu na 2024 r. W środę, 15 listopada, dokument trafił do Rady Miasta. Głosowanie nad nim odbędzie się na grudniowej sesji Rady Miasta.Jak oceniasz założenia przyszłorocznego budżetu Gdańska?

Wszystkie gminy w Polsce do 15 listopada muszą złożyć projekty budżetów na kolejny rok. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przekazała więc w środę dokument na ręce Agnieszki Owczarczak, przewodniczącej Rady Miasta. Trafi on teraz do opiniowania przez komisję Rady Miasta, a następnie stanie się przedmiotem debaty oraz głosowania na sesji, która odbędzie się 14 grudnia.

Założenia budżetu Gdańska na 2024 r.:

 • dochody 4 mld 596,4 mln zł
 • wydatki 5 mld 120,9 mln zł
 • deficyt 524,5 mln zł

W ostatnich pięciu latach to drugi najwyższy deficyt, wynoszący ponad pół miliarda zł.

Dochody rosną, ale wydatki bardziejPróba stabilizacji budżetu po Polskim Ładzie - tak został nazwany projekt budżetu Gdańska na kolejny rok.

Jak podkreśliła prezydent Dulkiewicz, w ostatnich latach dochody samorządów rosną, ale nie tak dynamicznie jak wydatki.

- Rozjeżdżają się one bardzo od czasu, gdy weszła w życie deforma, zwana Polskim Ładem - stwierdziła Dulkiewicz.


"To nie jest budżet marzeń"W porównaniu do tego roku, przyszłoroczne wydatki bieżące wzrosną o 275,5 mln zł, a dochody o 351 mln zł.

 • Plan budżetu Gdańska na 2024 r.
 • Plan budżetu Gdańska na 2024 r.
Jak przyznała prezydent Gdańska, budżet na 2024 r. nie jest tym wymarzonym.

- Myślę, że od bardzo wielu lat nie możemy mówić o budżecie marzeń. Cały czas trwa walka o stabilność finansów w mieście. Cieszy, że w prognozie otrzymaliśmy z podatków PIT i CIT więcej pieniędzy niż w ubiegłym roku. Ale to i tak nie wystarcza na to, żeby pokryć stale rosnące wydatki związane z bieżącymi, codziennymi usługami komunalnymi - powiedziała Dulkiewicz.
Plan budżetu Gdańska na 2024 r. Plan budżetu Gdańska na 2024 r.

Pierwszy raz od trzech lat nadwyżka operacyjna - 31 mln złSkarbnik miasta Izabela Kuś podkreśliła jednak, że budżet na 2024 r. jest lepszy niż ten na mijający rok.

- Z jednego powodu. Pierwszy raz od trzech lat mamy budżet z nadwyżką operacyjną - w wys. 31 mln zł, czyli jest to "zdrowy" budżet - powiedziała Kuś. - Wpływ na pojawienie się tej nadwyżki miało wiele czynników. Ale to, co nas cieszy, to odbicie dochodów z PIT-u, w tym rozliczenie za 2022 r.
Nadwyżka operacyjna to różnica między dochodami bieżącymi a wydatkami. Nadwyżka może być przeznaczana na inwestycje.

 • Plan budżetu Gdańska na 2024 r.
 • Plan budżetu Gdańska na 2024 r.
 • Plan budżetu Gdańska na 2024 r.

Największe pieniądze na oświatę i komunikację miejskąNajwiększą część pieniędzy na wydatki bieżące pochłonie w przyszłym roku oświata (prawie 40 proc. budżetu) i komunikacja miejska. Analizę wydatków na komunikację miejską przeprowadzimy w osobnym artykule.

Udział wydatków majątkowych w wydatkach ogółem to 14,6 proc. i jak powiedziała prezydent "to jest stagnacja, a nie rozwój". Miasto porównało, jak mocno rosną koszty różnych miejskich usług. Prezentuje to poniższa grafika:

Plan budżetu Gdańska na 2024 r. Plan budżetu Gdańska na 2024 r.

Jaki dług Gdańska w 2024 roku?Planowany dług Gdańska w 2024 r. wyniesie 1 mld 593,2 mln zł.

Miasto zwraca uwagę na drastyczny, bo nawet trzykrotny wzrost wysokości odsetek od kredytów.

Plan budżetu Gdańska na 2024 r. Plan budżetu Gdańska na 2024 r.

W planach inwestycyjnych budowa nowej szkoły i zakup autobusówWśród wyzwań inwestycyjnych na przyszły rok prezydent Gdańska wymieniła m.in. • Plan budżetu Gdańska na 2024 r.
 • Plan budżetu Gdańska na 2024 r.
 • Plan budżetu Gdańska na 2024 r.

2024 r. bez wielkich inwestycjiWładze Gdańska pytane o to, czy w przyszłym roku z powodu oszczędności będą musiały zrezygnować z jakichś dużych inwestycji lub przesunąć je w czasie, odpowiedziały, że nie, bo... w przyszłym roku nie będzie dużych inwestycji.- 2024 r. to pierwszy rok nowej perspektywy unijnej. Zawsze te pierwsze lata to są przygotowania. Poza tym robimy wszystko, żeby nie zmniejszać wydatków na inwestycje, nie rezygnujemy z nich, a nasze potrzeby inwestycyjne uzupełniamy kredytami - powiedziała Kuś.

Sopot uchwalił budżet przed wyboramiSopot z przyszłorocznym budżetem nie czekał do grudniowej sesji i uchwalił go już w październiku - przed wyborami parlamentarnymi.

Sopot uchwalił budżet na 2024 rok Sopot uchwalił budżet na 2024 rok

Pośpiech miał związek ze startem prezydenta Jacka Karnowskiego w wyborach na posła. Karnowski dostał się do Sejmu, a władzę w mieście od 15 listopada przejął komisarz wyborczy wskazany przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (211)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane