Fakty i opinie

Choinka stoi już na Długim Targu

Zobacz naszą relację z akcji ustawiania choinki na Długim Targu

Mierzy 20 metrów wysokości, waży 4 tony i jest lekko przyprószona śniegiem. Tak właśnie prezentuje się tegoroczna, gdańska choinka, która tuż po godz. 15 stanęła nieopodal fontanny Neptuna. To już 19. raz, kiedy bożonarodzeniowe drzewko jest ozdobą Długiego Targu.Jak podoba ci się tegoroczna gdańska choinka?

bardzo mi się podoba, to jedna z najładniejszych choinek, jakie stanęły na Długim Targu 42%
jest ładna, ale w poprzednich latach zdarzały się ładniejsze 16%
średnio, nie jest ani specjalnie ładna, ani specjalnie brzydka 22%
w ogóle mi się nie podoba, jest brzydka 20%
zakończona Łącznie głosów: 377
Tegoroczna, gdańska choinka została przetransportowana do Gdańska z lasu w okolicach Sulęczyna. Akcja "przeprowadzki" bożonarodzeniowego drzewa rozpoczęła się we wtorek o świcie. Najpierw oczywiście oczyszczono teren wokół wybranego wcześniej, wysokiego na ok. 20 metrów świerku.

Następnie alpiniści musieli wspiąć się niemal na sam czubek drzewa, aby zamocować na nim łańcuch podpięty do ramienia żurawia samojezdnego. Kolejnym krokiem było przecięcie podstawy pnia i powolne opuszczanie drzewa na lawetę. Po posadowieniu, należało jeszcze tylko przymocować je do lawety i podwiązać gałęzie. Tak oto przygotowany świerk, tuż po południu wyruszył w drogę do Gdańska.

Nowa trasa transportu choinki

W tym roku gdańska choinka została przywieziona na Długi Targ ul. Ławniczą, a nie jak w poprzednich latach ul. Stągiewną. Zmiana trasy została podyktowana faktem, iż tegoroczny świerk jest wyjątkowo rozłożysty i po prostu nie zmieściłby się podczas przejazdu przez Zieloną Bramę.

- Zdecydowaliśmy o tym, żeby nie transportować świerku przez Zieloną Bramę, gdyż w tym roku brama okazała się zbyt wąska. Choinka jest niezwykle okazała. Baliśmy się, że gałęzie połamią się o ściany bramy i w ten sposób zeszpecimy ten wyjątkowo rozłożysty świerk. Zgodnie z naszymi przypuszczeniami okazało się, że przejazd ul. Ławniczą jest o wiele prostszy. W związku z tym, od tego roku zmieniamy trasę i właśnie tędy będziemy zawsze transportować choinkę - wyjaśnia Katarzyna Kaczmarek, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.
Stojak z dawnej studzienki kanalizacyjnej

Choć gdańska choinka mierzy około 20 metrów wysokości, po posadowieniu na Długim Targu została "skrócona" aż o 4 metry. Dlaczego? Choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę, dolna część pnia drzewa jest posadowiona w podziemnym "stojaku".

- Choinka uległa optycznemu "skróceniu", gdyż jej 4 metry znalazły się pod powierzchnią ulicy. Drzewo znajduje się po prostu w swego rodzaju stojaku, dzięki czemu nie przewróci się podczas silnej wichury. Co ciekawe, ten stojak to tak naprawdę dawna studzienka kanalizacyjna. Jednak już po pierwszym użyciu jej jako stojaka, a więc dziewiętnaście lat temu, zauważono, że nie jest to zbyt stabilna konstrukcja. W związku z tym dawną studzienkę przebudowano i wzmocniono, specjalnie pod kątem zamocowania w niej masywnego drzewa - dodaje Kaczmarek.
Imponująca ilość ozdób

Mocowanie choinki w stojaku potrwa do wczesnego wieczora. Jutro rozpocznie się montaż stelażu, który będzie podtrzymywać gałęzie. Nic dziwnego, gdyż przez ponad dwa miesiące będą one musiały utrzymać spory ciężar. Pojutrze świerk zostanie bowiem przyozdobiony w wyjątkowy duży zestaw ozdób, na który składa się ponad 300 bombek, 300 metrów łańcuchów, 2 kilometry lampek, 70 ledowych sopli, a czubek choinki będzie oczywiście zwieńczać podświetlana gwiazda.

Równocześnie z "ubieraniem" choinki w bożonarodzeniowe ozdoby, rozpocznie się montaż iluminacji na ul. Długiej i Długi Targ. Uroczyste włączenie lampek na gdańskiej choince odbędzie się w sobotę 5 grudnia, podczas gdańskich "Mikołajków". Jak co roku, podczas wieczornej imprezy zaplanowano wiele atrakcji dla najmłodszych.

tak prezentowała się oświetlona choinka w ubiegłym roku. Materiał archiwalnyGdańsk może poszczycić się dwiema choinkami

Bożonarodzeniowe drzewko już po raz 19. stanęło na Długim Targu. Warto również wspomnieć, że od zeszłego roku Gdańsk może poszczycić się drugą choinką - na Targu Węglowym. O ile choinka na Długim Targu jest darem Lasów Państwowych, o tyle choinka z Targu Węglowego jest darem prywatnej osoby. W tym roku jest to mieszkanka Leźna, pani Agnieszka. Transport drugiej choinki odbędzie się do końca tego tygodnia.

Choinka, która stanęła obok Neptuna dwa lata temu, była - delikatnie mówiąc - mało urodziwa. Tegoroczne drzewko prezentuje się nadzwyczaj ładnie, gdyż jest wyjątkowo rozłożyste. Pozostaje mieć nadzieję, że po nałożeniu ozdób, będzie wyglądać równie okazale.

Opinie (110) 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.