• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Co powstanie w miejscu starej kotłowni w Sopocie?

Piotr Weltrowski
17 czerwca 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Tak dziś wygląda opuszczony od lat budynek starej kotłowni na osiedlu Przylesie. Tak dziś wygląda opuszczony od lat budynek starej kotłowni na osiedlu Przylesie.

Przedstawiciele sopockiej spółdzielni Przylesie szukają chętnych do zagospodarowania terenu po dawnej kotłowni przy ul. 23 Marca zobacz na mapie Sopotu. Jeszcze niedawno mówiło się o parkingu na 500 aut, dziś bardziej prawdopodobne jest, że - oprócz miejsc parkingowych - powstanie tu prywatna klinika: okulistyczna lub... chirurgii plastycznej.Jak widać, miejsca parkingowe na osiedlu są naprawdę potrzebne. Jak widać, miejsca parkingowe na osiedlu są naprawdę potrzebne.
Rozmowy dotyczące przyszłości budynku po dawnej kotłowni rozpoczęły się ponad sześć lat temu. Sprawa nabrała jednak tempa w roku 2010. Z wnioskiem o zmianę planów zagospodarowania wystąpiła wówczas spółdzielnia mieszkaniowa. Chciano zwiększyć możliwości dotyczące wielkości budynku, głównie po to, aby zwiększyć rentowność ewentualnej inwestycji, która opuszczoną kotłownię mogłaby zmienić w duży wielopoziomowy parking na kilkaset aut.

Chciał(a)byś mieszkać niedaleko przychodni, szpitala czy kliniki?

Kiedy wydawało się, że wszystko jest na ostatniej prostej i radni poprą zmianę planów, pojawiły się protesty ze strony części mieszkańców Przylesia. Obawiali się oni, że parking, który powstanie po zmianach w planie miejscowym, będzie generował większy ruch i zamiast "miejscowych" kierowców przyciągać będzie zmotoryzowanych widzów znajdującej się nieopodal Opery Leśnej. Protesty mieszkańców sprawiły, że radni zdjęli w ostatniej chwili uchwałę z programu marcowej sesji.

Ostatecznie jednak, na kolejnej sesji, projekt wrócił i przyjęto go w pierwotnej wersji, bez poprawek. Okazuje się jednak, że dziś przedstawiciele spółdzielni, która jest właścicielem budynku dawnej kotłowni, mówią już nie o parkingu, a o prywatnej klinice.

Zmiany w planach pozwalają na to, gdyż zmieniono nie tylko gabaryty potencjalnego obiektu, który powstanie w tym miejscu, ale też rozszerzono jego funkcję m.in. o usługi z zakresu służby zdrowia, usługi handlowe, mechaniczne czy gastronomiczne, a nawet browarnicze.

- Szukamy jednak głównie inwestorów, którzy wpisaliby się w spokojny charakter osiedla. Najchętniej widzielibyśmy tu usługi z zakresu służby zdrowia. Można powiedzieć, że w górnym Sopocie stworzyłoby się swoiste zagłębie takich usług: jest już oddział dziecięcy szpitala reumatologicznego, ma powstać geriatria, jest także przychodnia i sanatorium - mówi Piotr Kurdziel, prezes spółdzielni i zarazem sopocki radny.

Jak się dowiedzieliśmy, chętni już są: m.in na stworzenie w tym miejscu kliniki okulistycznej lub kliniki chirurgii plastycznej. Chęć rozmów zgłosili także inwestorzy zajmujący się inną niż medyczna działalnością.

Oczywiście potencjalny inwestor będzie też musiał stworzyć miejsca parkingowe - obecnie mowa jest jednak nie o 500, a o 200.

Spółdzielnia chce przeprowadzić inwestycję w ten sposób, że w zamian za przebudowanie budynku i stworzenie miejsc parkingowych, odda nieruchomość inwestorowi w wieloletnią dzierżawę.

Czytaj też o planach rozbudowy sopockiego szpitala reumatologicznego

Opinie (45) 2 zablokowane

 • jak parking,to parking

  na tak małym osiedlu,przy lesie,fabrykę opon najlepiej.a tak serio,powstanie znowu coś,na co nie będzie stać sopocian.moloch chcą wcisnąć i zarobić,w nosie maja osiedle i mieszkańców,bo sami tam nie mieszkają.parking się przyda,ale kogo będzie na niego stać?

  • 2 3

 • Blokowisko!!!

  .

  • 0 2

 • Kurdziel - uważaj - komisarzu rewizyjny - uważaj

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane